Gönderen Konu: Adım adım saç ekim sürecim  (Okunma sayısı 5633 defa)

Ramy

• Yeni üye
  • *
Adım adım saç ekim sürecim
« : 25 Aralık 2020, 20:17:20 »
Herkese merhaba,

Sekiz gün önce saç ekimim gerçekleşti. 3100 greft ektirdim. Araştırma safhasındayken süreçle ilgili detaylı anlatımları özellikle okuyordum ve az olduğunu görüyordum. Şimdi ektirmek, fikir en edinmek isteyenler için ben de bir tane yazayım dedim.

Öncelikle tabi ki klinikte genel bir muayene yapılıyor. Muayene dediysem öyle illa doktor kontrolünde bir şey beklemeyin. Orada çalışan herhangi bir kişi de bunu yapabiliyor, bir hemşire de. Bana çalışan bir hanım denk gelmişti. Görüntülü bir şekilde saç telleri, ekilecek bölge ve donör bölgeye bakıldı. Donör bölgemin iyi olduğu söylendi ama hemen atlamayın, genelde kötü olsa bile bunu söylüyorlar. Neyse 8000 fiyat verildi ve ben bir kaç hafta sonra ön ödememi yapıp operasyon günü aldım.

Operasyon günü sabah çok erken bir saatte kliniğe gittim. Kalan ödemeyi yaptım, sedasyonlu (sakinleştirici diyebiliriz) ekim olacağı için damar yolu açıldı ve kan alındı. Kan testini yarım saat kadar bekliyorsunuz. O sırada ektirmeye gelen Türk yabancı başka bir çok kişi de gelmişti.

Testler çıktıktan sonra eğer hepatit, sifilis, hiv vb. değerleriniz pozitif değil ise (ya da hastaysanız ama tedavi alıp değerleri "belirlenemez" yaptıysanız) doktor kafanızı yazıp çizmek için sizi odasına alıyor. Kafamı bir güzel tıraş ettiler, doktor kafama baktığında "bugün operasyon yapamayız size" dedi.. Çünkü kafamda dermatit varmış. Yani kızarıklık, kepeklenme ve kaşıntı. Bunu çoğu insan kafasını kazıtmadan göremezmiş zaten. Bana iki losyon ve bir şampuanlı tedavi verdi, üç gün sonra kafam iyileşti ve tekrar gittim. Bence sizde kafanızda böyle bir şey olma ihtimaline karşı önceden gittiğinizde bir doktorun falan görmesini isteyin ki operasyon olacağınız zaman iptal olmasın. Zaten gergin oluyorsunuz bir de ekstra canınız sıkılmasın böyle basit bir şeyden.

Operasyon günü fotoğraflarınız çekiliyor, tıraş ediliyorsunuz, değerli eşyalarınız için dolabınızı veriyorlar. Doktorunuz kaç greft ekileceği, nereye yoğunluk olacağı hakkında bilgi paylaşılıyor. Saçın tutmaması, seyrek olabileceği hakkında bilgi aktarıyor. Bunlar herkese söylenen standart bilgilendirmeler. İnsan üç aşağı beş yukarı kafasında neler olabileceğini biliyor tabi ki. Ben de kafamdan deliler gibi saç fışkırmayacağını kabul ederek gitmiştim (ha inşallah fışkırır bu arada :)) ).

Köklerin alınması işlemini sağlık çalışanı yaptı. Damar yolunda sedasyonu bastılar. Acayip bi kafası var. Güzel bir sarhoşluk gibi. Bilinç açık ama o kafaya yapılan iğneleri hiç hissetmiyor insan. Ben öneriyorum ama bir hastalığınız varsa bunu yaptırmadan mutlaka bilgilendirin. Kanal açma işlemini ise aynı zamanda başhekim olan doktor yaptı. Safir uçla açıldı kanallar. Hemen sonrasında ekim ekibi geldi. Üç kişi oraya dizdiler kökleri. Sohbet muhabbet geçiyor ve ben hiçbir ağrı sızı acı hissetmedim. Bir ara veriliyor, yemek yedim ve hemen devam edildi. Yaklaşık yedi saat sürdü operasyon.

Tüm işlem bittikten sonra donör bölgeyi sarıyorlar ki mikrop kapmasın. Üç güne kadar ağır uyuşukluk geçiyor. Kafadaki o bant ise anestezi kaynaklı ödemin suratınıza inmesini önlüyor. İlk üç gün kafayı çok yatırmamak ve o bant çok önemli. 4-5 gün öyle bir kaşıntı oldu ki donör bölge de asla uyuyamadım ama şimdi 8. gün ve kabukların en kötüleri gitti ve kaşıntı yok.

Bana bir sprey solüsyon verdiler. Genelde üçüncü gün yıkama olur, bana o iyileştirici spreyi günde üç saatte bir sıkacağımı ve köklere yavaşça elimle yedireceğimi söyledikleri için üçüncü gün yıkama olmadı. İlk yıkamam onuncu gün olacak. Buna yıkamasız ekim deniyormuş. Böyle bir yöntemmiş. Kafamdaki kırmızılık geçti. Çok küçük kabuklar kaldı. Yıkamaya daha hazır, daha yumuşak bir kafam var şu an anlayacağınız. Evden çalıştığım için hiç çıkmadım. Eğer ofise vs gitmek zorundaysanız mutlaka bir hafta izin almalısınız. Hem hijyen hem konfor açısından önemli bu.

Sekizinci günde üste taraflar kesinlikle bir yere değmeden, yolculuk yastığı ya da havlu koyarak yan yattım. Şu anda bir sıkıntı yaşamadım. Ama bir hafta hiçbir şekilde yan dönmedim. Evet uykusuz kaldım, evet sinirlerim biraz bozuldu ama artık yapacak bir şey yoktu, katlanacaktım. Öyle ya da böyle uykuya dalıyorsunuz. İzin almanız bu yüzden de çok önemli!

Benim sürecim böyle ilerde bir sorun olursa ya da sonuçtan haberdar etmek için güncellerim burayı.

Not: Ekim yaptığım klinik şimdilik saklı olsun çünkü sonucu ben de görmedim. Bir şekilde olumsuz bir yönlendirme yapmak istemem. Ha başıma majör bir sorun gelirse  paylaşırım. Şu ana kadar ilgisizlikle, olumsuz bir durumla karşılaşmadım.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
Ynt: Adım adım saç ekim sürecim
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2020, 20:22:42 »
hayırlı olsun kardesım saç ekımın
Global Moderator

Ramy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2020, 20:25:09 »
hayırlı olsun kardesım saç ekımın

eyvallah çok sağ ol :)
  • Ekim Tarihi: 17 Aralık
  • Greft Miktarı 3100
  • Yaşınız 35
  • Medikal Tedavi Sef antibiyotik, acti losyon
3100 greft
Sebamed şampuan
Curegen losyon
Argan, badem, hint yağı.
Sarımsak kürü

Kieslowski

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2021, 17:36:25 »
 hayırlı olsun. umarım güzel bir sonuç alırsın. ben de şuan araştırma aşamasındayım bakayım bir iki yer gözüme kestirdim de karar verip gitmesi kaldı geriye :) 

Ramy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2021, 19:14:47 »
peki hangi ton düşünüyorsun; mavi, beyaz, kırmızı? :))
  • Greft Miktarı 3100
  • Yaşınız 35
3100 greft
Sebamed şampuan
Curegen losyon
Argan, badem, hint yağı.
Sarımsak kürü

Karagergedan03

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Ocak 2021, 07:09:02 »
Eyvallah kardeş, bayagi bir bilgilendirme yapmişsin. Tşkler.
Saç ekimin hayirli olsun. Darisi benim gibi arkadaşlarin başina.
Nerede yaptirdigini bekliyoruz.

Ramy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 05 Ocak 2021, 12:47:20 »
Eyvallah kardeş, bayagi bir bilgilendirme yapmişsin. Tşkler.
Saç ekimin hayirli olsun. Darisi benim gibi arkadaşlarin başina.
Nerede yaptirdigini bekliyoruz.

Ben teşekkür ederim. Biraz zaman sonra sonuçlara göre yazacağım yeri.

Şu an 20. gün ve durum böyle. Dökülmeler başlar. Dün akşam serum yaparken elime 10 telden fazla saç geldi. Beyazlar da olduğu için görünmeyebiliyor belki daha fazladır.

• Greft Miktarı 3100
  • Yaşınız 35
3100 greft
Sebamed şampuan
Curegen losyon
Argan, badem, hint yağı.
Sarımsak kürü

baldLion

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2021, 17:39:57 »
Sadece 10 tel geldiyse şok dökülme süreci daha tam olarak başlamamış demektir.

Ramy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2021, 16:11:04 »
Sadece 10 tel geldiyse şok dökülme süreci daha tam olarak başlamamış demektir.

Hafifçe elimi attığımda 5-10 tel geliyor hala.. tam olarak nasıl başlıyor, böyle yavaş yavaş dökülmüyor mu zaten?
  • Greft Miktarı 3100
  • Yaşınız 35
3100 greft
Sebamed şampuan
Curegen losyon
Argan, badem, hint yağı.
Sarımsak kürü

Bora A

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 17 Ocak 2021, 00:10:56 »
Öncelikle geçmiş ve hayırlı olsun, ekim öncesi görselleri de paylaşabilirmisin? Ve donör bölgende ki kızarıklıklar ortalama ne kadar sürede yok oldu acaba?
  • Ekim Tarihi: 13.01.2021
  • Ekim Merkezi ismi Akl Hasan Akıl
  • Greft Miktarı 4800
  • Yaşınız 39
  • Medikal Tedavi Proscar

Ramy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2021, 21:07:26 »
Öncelikle geçmiş ve hayırlı olsun, ekim öncesi görselleri de paylaşabilirmisin? Ve donör bölgende ki kızarıklıklar ortalama ne kadar sürede yok oldu acaba?

Teşekkürler. Ekim öncesi foto şu an ekleyemiyorum ama ön ve tepe bölgem bir hayli seyrekti hatta gelecek iki seneye falan artık tamamen kel olurdum büyük ihtimalle. Çok ince telli çok seyrek saçlar vardı. Artık uzamıyorlar idi bile, oradan hesap et.

Tam bir ay oldu şu an ve donör bölgede kızarıklık hala biraz var ve zaman zaman hafif kaşıntılar sürüyor.
Saçlar da henüz kapatacak kadar uzamadı, saçta küsme olmasından korkuyorum, inşallah kapanır bir an önce.
  • Greft Miktarı 3100
  • Yaşınız 35
3100 greft
Sebamed şampuan
Curegen losyon
Argan, badem, hint yağı.
Sarımsak kürü

Ramy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 18 Ocak 2021, 23:44:49 »
Merhaba tekrar herkese!

Bugün itibariyle birinci ayım doldu. Çok hafif egzersize başladım (normalde iki senedir amatör boks yapıyorum ama tabi hem pandemi hem saç ekimi ara verdim.. ekim öncesi evdeyken freeletics yapıyordum, şimdi ise yürüyüşle devam ediyorum hala ağır spor sakıncalı!)

Başladığım ikinci şey ise doktorun reçetesiyle elbette, derma roller. Aşağıda neye benzediğini görebiliyorsunuz zaten. Bir sürü küçük sivri iğneli bir zamazingo. Bunu yüz için de kullanıyorlar, saç için de. Ölü deriyi atıp, kan dolaşımı olmasını sağlıyor. Biraz acıtıyor ama çok bastırmadan yapmalısınız çünkü hemen deriye geçiyor ve kanama yapabilir, dikkat edin. Doktor bana haftada iki kez beş dakika, sadece tek yön (önden arkaya) uygulamam gerektiğini söyledi.

Aşağıdaki kafa fotosu derma roller yaptıktan sonra çekildi o yüzden olduğundan daha kızarık görünebilir. Normalde hafif bir pembemsilik var ama tabi iğneleyince kızardı. Normal yani.

Dökülme hala sürüyor. Elime az önce yine serumlarken 6-7 tel geldi.

Süreçten haberdar etmeye devam edeceğim.

• Greft Miktarı 3100
  • Yaşınız 35
3100 greft
Sebamed şampuan
Curegen losyon
Argan, badem, hint yağı.
Sarımsak kürü

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 03 Şubat 2021, 15:54:08 »
Dermolere cildiniz tamamen iyileştikden sonra başayın 1.5 ay olarak tabi öyle ise sorun yok
Global Moderator

Ramy

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #13 : 03 Şubat 2021, 18:20:52 »
Dermolere cildiniz tamamen iyileştikden sonra başayın 1.5 ay olarak tabi öyle ise sorun yok

Selamlar,

doktorun söylediği tarihte başladım, 1,5 ay sonra evet.
  • Greft Miktarı 3100
  • Yaşınız 35
3100 greft
Sebamed şampuan
Curegen losyon
Argan, badem, hint yağı.
Sarımsak kürü

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2021, 14:21:35 »
Selamlar,

doktorun söylediği tarihte başladım, 1,5 ay sonra evet.

Tamam o zaman dostum
Global Moderator

Facebook Twitter Instagram