Gönderen Konu: Minyatürleşmenin tek sebebi genetik dökülme midir?  (Okunma sayısı 1754 defa)

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Minyatürleşmenin tek sebebi genetik dökülme midir?
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2021, 11:07:09 »
Uzun süreli Açlık,eksik beslenme,vitamin eksikliği saçta minyatürleşme yapar mı?Yoksa sadece genetik dökülme mi buna sebep olur?
Genetik yatkınlık dışındaki etkiler (stres açlık hormonal rahatsızlık) sebebi ile yaşanılan saç kayıpları geçicidir. Etkinin ortadan kalkması ile kendine gelir saçlar.

abidingub

• Full Member
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2021, 11:10:58 »
Genetik yatkınlık dışındaki etkiler (stres açlık hormonal rahatsızlık) sebebi ile yaşanılan saç kayıpları geçicidir. Etkinin ortadan kalkması ile kendine gelir saçlar.
Biliyorum hocam ama onu sormuyorum,dökülme değil minyatürleşme yapar mı diğer etkenler?

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2021, 11:39:54 »
Genetik dökülmesi olmayan bir insanda vellus formu %10a kadar normal sayılıyor.

Aşırı sert diyetlerde saç kökü minyatürize olur çünkü oksijen kısıtlanır. Bu uyku fazına girmesine de sebep oluyor zaten. Bunu saç ekimindeki travma gibi düşünebilirsiniz. İlk önce İnce çıkıyor sonra kalınlaşıyor farkederseniz.

Bu etkenlerden sonra geri dönüşün dikensi formda saçların çıkışıyla sağlandığı yazıyor.
Ama yurtdışındaki telogen effluvium yaşayan kadınlar genel olarak ilk önce vellus form çıktığını sonra giderek kalınlaştığını söylemişler. Bende de aynısı oldu telogen effluviumdan 3 ay sonra vellus döktüm baya. Sonra biraz daha uzun formunu dökmeye başladım. Bende ek olarak genetik de var. Çoğunluğu geri geldi diyebilirim.

Genetik dökülmeniz varsa agresiflik durumuna göre incelmiş saçlarınız bu şartlar altında daha da incelir yani bir nevi minyatürize olur. Daha ilerlemiş şekildeyse vellus forma döner. Ama genellikle eksiklik yerine konulduğunda geri dönüş gerçekleşiyor.
Sorunuzun cevabına gelirsek evet minyatürizasyona sebep olur
AlopexyT minoxidil (günde 8 fıs)
Finasterid 1.25 mg (her gün)
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Bıraktıklarım; minoxil, bioxinin minoxidil, balen kabak, xpecia, loprox

Tedavi sürecim;
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23060.0

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2021, 11:50:37 »
 genetik haric diğer dokulmelerde sorun halledilince saç geri gelir.genetik dokulmen varsa diğer etkenler bunu hızlandırır ara sıra denilir genetik dokulme haric baska seyde bulunca kellik yapıcı diye ama sabit kalmaz.sonra genetik dokulme tek etken kalır.minyaturleşmenin tek sebebi bende dht.baska etken yok
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2021, 12:10:56 »
Biliyorum hocam ama onu sormuyorum,dökülme değil minyatürleşme yapar mı diğer etkenler?

Tabiki minyatürleşir.. sağlıklı insana dahi gergin 100-150 tel dökülüyor bunlar tekrar  kalın kalın mı cıkıyor? İnde çıkıp sonra kalınlaşıyor zaten..
Kemoterapi  şok diyet gibi ani dökülmeler dışında 3-5 aylık süreçlerdeki dönemsel dokulmelerdede yine bu zayıflamış saç tellerini görebilirsin... bahsettiğin mimyatürleşme ayva tüyü gibi zayıflamış uzamayan saçlar ise sanmıyorum bu tip bir durum gözükmesi normal degil.

abidingub

• Full Member
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2021, 13:48:02 »
Genetik dökülmesi olmayan bir insanda vellus formu %10a kadar normal sayılıyor.

Aşırı sert diyetlerde saç kökü minyatürize olur çünkü oksijen kısıtlanır. Bu uyku fazına girmesine de sebep oluyor zaten. Bunu saç ekimindeki travma gibi düşünebilirsiniz. İlk önce İnce çıkıyor sonra kalınlaşıyor farkederseniz.

Bu etkenlerden sonra geri dönüşün dikensi formda saçların çıkışıyla sağlandığı yazıyor.
Ama yurtdışındaki telogen effluvium yaşayan kadınlar genel olarak ilk önce vellus form çıktığını sonra giderek kalınlaştığını söylemişler. Bende de aynısı oldu telogen effluviumdan 3 ay sonra vellus döktüm baya. Sonra biraz daha uzun formunu dökmeye başladım. Bende ek olarak genetik de var. Çoğunluğu geri geldi diyebilirim.

Genetik dökülmeniz varsa agresiflik durumuna göre incelmiş saçlarınız bu şartlar altında daha da incelir yani bir nevi minyatürize olur. Daha ilerlemiş şekildeyse vellus forma döner. Ama genellikle eksiklik yerine konulduğunda geri dönüş gerçekleşiyor.
Sorunuzun cevabına gelirsek evet minyatürizasyona sebep olur
Yani ağır diyet sonucu giden saçlar önce diken diken sonra normal boyutta tekrar çıkıyor değil mi hocam yanlış anlamadım?

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2021, 13:53:07 »
Diken diken şeklinde çıkar deniyor bazı makalelerde ama bu durumu yaşayanlar kademeli olarak geri dönüş yaşıyor. İlk vellus çıkıyor sonra biraz daha kalın formu.
Var olan genetik dökülmenin şiddetine göre değişir tabii.
Saç genetiği çok sağlamsa diken diken şeklinde çıkması daha olası
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2021, 14:00:51 »
Diken diken şeklinde çıkar deniyor bazı makalelerde ama bu durumu yaşayanlar kademeli olarak geri dönüş yaşıyor. İlk vellus çıkıyor sonra biraz daha kalın formu.
Var olan genetik dökülmenin şiddetine göre değişir tabii.
Saç genetiği çok sağlamsa diken diken şeklinde çıkması daha olası

bu diken şeklinde dediğin saçlar direkt düz şekilde yukarı uzuyor değil mi ve olması iyiye işaret galiba

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

Xeth

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2021, 14:02:17 »
bu diken şeklinde dediğin saçlar direkt düz şekilde yukarı uzuyor değil mi ve olması iyiye işaret galiba

Evet yukarı doğru uzuyor hatta saç biraz uzunsa kadınlarda genelde ayrım yerlerinde dik dik duruyor.

Bak bu telogen effluvium geçirmiş yeniden büyüme evresine gelmiş. Ayrım yerlerinde özellikle dik dik duruyor
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2021, 14:08:26 »
hee eyvallah kral iyiymiş bende de var baya demek ki düzeliyo eskiden yoktu

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

SrKn-

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 09 Ocak 2021, 17:11:15 »
Tabiki minyatürleşir.. sağlıklı insana dahi gergin 100-150 tel dökülüyor bunlar tekrar  kalın kalın mı cıkıyor? İnde çıkıp sonra kalınlaşıyor zaten..
Kemoterapi  şok diyet gibi ani dökülmeler dışında 3-5 aylık süreçlerdeki dönemsel dokulmelerdede yine bu zayıflamış saç tellerini görebilirsin... bahsettiğin mimyatürleşme ayva tüyü gibi zayıflamış uzamayan saçlar ise sanmıyorum bu tip bir durum gözükmesi normal degil.

Yüksek kilo vermelerde fin+iyi bir multivitamin olası saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırır mı?

kafamdakentseldönüşümler

• Sr. Member
« Yanıtla #12 : 09 Ocak 2021, 19:45:54 »
Oral minosilin aga klavuzu paylaşımında d vitamini takviyesi alan çocuğun saçlarına bak. Resmen genetik dökülme gibi duruyo ama değilmiş

Facebook Twitter Instagram