Anket

DUPA Diffuse tip saç dökülmesi
0 (0%)
Telogen Effluvium
0 (0%)
Başka olasılıklar da var. Yoruma yazıvereyim.
2 (66.7%)
Bilemeyiz, Dermatolog bilebilir.
1 (33.3%)

Toplam Oy Verenler: 3

Oylama kapandı: 11 Mart 2021, 13:19:22

Gönderen Konu: Genel Saç Dökülmesi (DUPA - Telogen Effluvium)  (Okunma sayısı 1254 defa)

bersa

• Yeni üye
  • *
Genel Saç Dökülmesi (DUPA - Telogen Effluvium)
« : 10 Ocak 2021, 13:19:22 »

Merhabalar,

Genel saç dökülmem var. Her taraftan yoğun dökülüyor. Mevsim geçişinde başlayan yoğun dökülme bitmedi. Günlük 150-200 tel olabilir tahmini.

Yaşım 39.

(Genetik erkek tipi kellik tipi dökülme de var (incelen saçlar, 3cmden kısa dökülen saçlar, şakaklarda gerileme vs.) ancak 35 yaşına kadar nw2 ye kadar filan geldi daha sonra açılma yavaşladı. Saç beyazlaması da var aşırı ve bölgesel değil.
(4dayı saçlı, 2 amca ve babam kel, 2 kardeşim (33 ve 43 yaşlar) saçlı.)
Ancak dert ettiğim bu değil. Yaş itibari ile çok takılmıyorum.
Finasterid, dutasterid, minoxidil vb. Ürünlerden hiç kullanmadım.)

Genel bilgilerim şu şekilde;
- E-nabız kayıtlarında son 2 yılda kayıt yok ancak ondan önceki 2 yılda 3-4 tane detaylı kan tahlili var. Bu kayıtlarda vitamin, mineral eksikliği ile hormon bozukluğu görünmüyor. Genel beslenme düzenimde önemli bir sorun olmadığı fikri edinebilinir ama güncellense net fikir verir tabi.
- Lise dönemlerinden beri seboreik dermatit var. Kaş bıyık diplerine kadar kepeklenme yaptığı oluyor.  Yağlanma ise çoktu. Dermatitden dolayı her zaman dökülmem oldu. Bu son mevsim geçişinde de dökülme ile birlikte dermatit de azdı. Konazol şampuan ve betasalic losyon dan yararlanarak kontrol altına aldım. Bunları kullanırken saç ve saç derisini perişan ettim mi bilmiyorum. ( 2 hafta günaşarı konazol, bu sürede 1buçuk şişe yani 75 ml losyon) Yoğun kullanımından bu yana 2 3 ay oldu. Güncel kullanımım konazol hafta da bir.
- 4-5 yıldır çözemediğim fibromiyalji ve anksiyeteye tam varmayan yüksek endişelilik halim var. Bunlar devamlı çok yüksek vücut ağrıları, ağrıların verdiğin psikolojik sıkıntı, stres ve endişe halinin verdiği huzursuzluk gerginliğe yol açıyor. Özetle stres tam. Süreçte pek çok uzmanlıkta muayene oldum. Farklı renkte reçetelerde Psikiyatrik ilaçlar, keskin ağrı kesiciler kullandım ama hiç biri işe yaramadı, 1.5 yıldır hiç bir şey kullanmıyorum. Çok zorlandığımda veya sinüzit ağrımda vermidon, nimes hariç.
- Saçlarım uzun, fotoğraf koymuyorum. Pek bir şey anlaşılmıyor. Açık ten, ince tel. Pandemiden dolayı kuaföre fazla gitmiyorum. Yavaş uzuyor. Saçlarda farklı kalınlıklar ve farklı boylar çok.
- 1aya yakın günde 2 xpecia ve günde 1 akşam procapil kullanıyorum. Sabahları yıkıyorum. Uzama hızı arttı, yağlanma yavaşladı, genel görüntüsü iyileşti. Dökülme yaklaşık aynı, belki de fikir almak için erken, saç evreleri dikkate alındığında. Aminexil ve Stemoxydine losyonda aldım ama henüz pek kullanmadım. Günün uygun vaktinde dönüşümlü-düzensiz 2.öğün olarak bunlardan yararlanırım diye düşündüydüm.
- Bildiğim kadarı ile covid olmadım. 1 kere test oldum negatif çıktı. Antikor testi hiç yaptırmadım.

Sizin bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak istediğim husus ise şu şekilde;
Yaşadığım durum DUPA diffuse tip saç dökülmesi yada telogen effluvium olabilir mi?
Ne yapmalıyım?
Teşekkür ederim.

Mehmetali32

• Hedef Az ama Devamlı Tedavi saç yapıyım derken kaş çıkarmadan
  • Hero Member
Ynt: Genel Saç Dökülmesi
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2021, 13:31:19 »
 Kullandıgınız ilaclara  devam edin  dokulemiz 6 ay icinde duracak stres yuzunden  dokuluyor ama bunların geri gelmesi mumkun bu yastan sonra saclarınız belli donem seyrelip azalabilir ama  tam tamına dokulmez saclarınız geri gelecek stres yapmayın bu saatten sonra sacı kafaya takmayın 1 yıl da saclarınız cok guzel bir seviyeye gelecek  keske biz sizin yasınıza gelene kadar kafamzıda tutabilsek bence bu foruma ihtiyacınız bile yok  tek careniz sabır sabır sacınızda beyazlamaya baslamıstır  kasıntı filan olayları yasıyorsanız bu yuzden beyazladıgı icindir    stres sacın dusmanı sizin sacınız genetik degil hangi doktor size genetik teshiisi koymussa ben ondan suphe ederim neden genetik  cok degil  20 nin baslarında en gec 30 un baslarında kendini belli eder siz neredeyse 40 sınız 5 yıldır yasadıgınız strese baglı dokulmeniz    stres tabi erkeklerde cok siddetli dokulmelere sebep olur aynen genetik gibi ilaclarınızı kullanın   o sac sizi hic korkmayın 50 ye rahat atar  bu ilacları kullanırsanız tabi    millet 30 u gormeden kel  AGA  bu yasa kadar kendini belli eder hic olmazsa tepede bir yerde kendini seyrelme yasıyarak yine belli eder norward 2 siniz bu saattten sonra agadan korkmayın tedaviye devam. 
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2021, 15:35:57 Gönderen: ali2132b »
  • Yaşınız 28
Finasterid 0.75mg Hergün 
Bioxin ForteSarımsaklı Samp +Nizoral
Biberiye +Hint+Zeytiyagı+cam Terabendi Yagı Vitamin Kompleksi
 Haftada 3 gun spor +Dusta   Masaj +Dermoreller 2/ay
 Haftada 2 gun Dvitamin                                   
  Sabır Şükür Zaman.. .

Facebook Twitter Instagram