Gönderen Konu: telogen effluvium +AGA  (Okunma sayısı 434 defa)

Yunus Emre1453

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
telogen effluvium +AGA
« : 13 Nisan 2024, 17:26:26 »
Arkadaşlar 3-4 ay önce stresli bir olaydan dolayı saçlarımın bütün noktalarında dökülme yaşadım.Aileden gelen genetik yatkınlıklı birlikte dökülmem şiddetlendi.Yeni saç çıkışı sağlansada 1-2 cm olduk sonra dökülüyor.Yeni çıkan saçların çoğu da Minyatürleşmiş saçlar,sizce Antiandrojen haplarından birine başlamalımıyım.Nasıl bir yol izlemeyelim.Şimdiden yardımcı olduğunuz için Teşekkürler

Not: 3-4 ay önce çekildiğim fotoğrafı attım,şu an durum daha da kötü

İLİZAROV

• Sr. Member
  • İnstagram - cugasvl
Ynt: telogen effluvium +AGA
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2024, 23:35:53 »
Stres, aslında zarar vermez doktorların stres insana zarar verir dediği noktada  kötü alışkanlıkları arttırması(sigara alkol,uyuşturucu), uyku düzensizliği, yeme içme bozukluğu ve bağırsak emilimindenki problemlerdir, bu nedenle dolaylı olarak zarar verir yoksa stres kaynaklı saçım döküldü ifadesi çok bişi ifade etmez.Kısaca özetlemek gerekirse Stres,psiklojinin gündelik yaşamdaki değişikliklere etki etmesidir (yemek ve uyku) gibi bunları düzeltirsen telegen effluviumdan daha kolay kurtulursun.Bu olay yaşanmadan öncede saçlarını attığın fotoğrafta  şakaklarında geri çekilme  yani hafiften çanak diye tabir ettiğimiz  görüntü var.Stres yeme içme uyku bozukluğu gibi sorunlara neden olduğu için Andrenotic Alopecinin zamanlamasını  daha da erkene çekebilir.Stresli olduğun vakit yeme içmende uyku düzeninde problem varsa kandaki vitamin ve demir depoların hızla  boşalıcağından saçlı derideki  kanlanma azalacağı için dökülme hız kazanır .Senin yapman gereken Stres faktörünü ortadan kaldırmaktır.Hayatını düzene soktuktan sonra dökülme devam ediyorsa medikal tedavilere başvurmak daha mantıklıdır çünkü  boşu boşuna 5 alfa redüktaz  inhibitörlerine  başvurmamış olursun. Sağlıcakla kalın

Yunus Emre1453

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2024, 00:53:29 »
Tavsiyeniz için teşekkürler,saç foliküllerimize bağlanan androjen resöptörlerine hassasiyetimizden dolayı saç dökülmesinden muzdaribiz.Merak ettiğim konu ;diğer androjenik hormon olan testestoronda saç dökülmesine sebebiyet veriyor.Beş alfa redüktaz inhibe eden haplar kullanmak bir nevi kumar oynamak olmuyor mu ? Saç dökülmesinin şiddetlendiği zamanlar scalp sağlımında kötü olduğunun farkına vardım.Dht saçlı deride inflamasyona yol açtığı şüpheside uyandırdı.İnflamasyona yol açan etkenlerden biri de bu olabilir mi ?

İLİZAROV

• Sr. Member
  • İnstagram - cugasvl
« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2024, 13:05:45 »
Tavsiyeniz için teşekkürler,saç foliküllerimize bağlanan androjen resöptörlerine hassasiyetimizden dolayı saç dökülmesinden muzdaribiz.Merak ettiğim konu ;diğer androjenik hormon olan testestoronda saç dökülmesine sebebiyet veriyor.Beş alfa redüktaz inhibe eden haplar kullanmak bir nevi kumar oynamak olmuyor mu ? Saç dökülmesinin şiddetlendiği zamanlar scalp sağlımında kötü olduğunun farkına vardım.Dht saçlı deride inflamasyona yol açtığı şüpheside uyandırdı.İnflamasyona yol açan etkenlerden biri de bu olabilir mi ?
Testesteron senin yaşındakiler için kafa derisindeki reseptörlere  o kadar iyi bağlanamaz ama zamanla 40 50 yaş  yaşlandıkça derin daha geçirgen hale gelir ve  testesteronda dökmeye başlar.Yaşadığın süreç ne ben bilmiyorum fakat dht kaynaklı dökülme varsa o zaman mecburen 5 ar inhibitörü kullanman gerekicektir.Finasteride ve ketekonazal şampuan gibi 

Yunus Emre1453

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 19 Nisan 2024, 00:30:50 »
Soru soruyu açıyor.Yeni saç çıkışımın fazla oluşuna müşfik oluyorum ancak çıkan saçlar bir iki santimetre boyutuna geldiğin dökülüyor.Dht'nin anagen fazı kısaltması durumundan ötürü mü saçlar büyüme evresinden kısa sürede dinlenme evresine geçiyor.Dökülen saçların çoğu minyatürlemiş saçtan ziyade kalın telli saçlar.

Facebook Twitter Instagram