Gönderen Konu: Telogen effluvium ile genetik dökülme arasındaki fark nedir?  (Okunma sayısı 1874 defa)

Saçkolog

• Yeni üye
  • *
Telogen effluvium ile erkek tipi genetik dökülme arasındaki fark nedir? Telogen effluvium saçı nereden döker? Yani tepe bölgesinden mi, şakaklardan mı? Telogen effluvium saçı kökten uca doğru incelterek mi döker? Yoksa direkt kalın telli saçları mı döker? Telogen effluvium,,,, erkek tipi dökülmeyle karıştırılabilinir mi? Rica ediyorum bunları bilen arkadaşlar yanıtlabilir mi, teşekkürlerr..

baskan123

• Hero Member
Bunu ben de merak ediyorum

Snowly12

• Hero Member
Norwood scale uymazsin. Ense ve yanlarda incelir donem donem. Enseden tam emin degilim ama yanlar inceliyor.
Finasteride - 1 mg (haftada 3)
Evocapil(procapil)
Dermoroller 3 mm
Ketoral haftada 1 veya 2.
Masaj
30 mg cinko
Omega 3
Demir
D3
Azelaik asit kur
B6 p5p

boykarus

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
telogen effulviumda dökülen saçlar geri gelir bazen tedavi bile etmeden normale döner
doğum yapan kadınlarda ateşli hastalıklarda cerrahi ameliyatlardan sonra telogen effulvium görülür

icindentramvaygecensarki

• Sr. Member
Norwood ölçeğine göre ilerlemez, umumiyetle saçta bir gerileme eksilme fark edilmeyebilir çünkü androgenetik alopesideki gibi gerileme olmaz,daha ziyade yastıkta duşta vb. daha çok uzun telli saçlar fark edilir. AGA'dan bağımsız olarak AGA'yı hızlandırabilir de. O yüzden AGA yaşarken telogeni de gidermek için vitamin, demir, çinko, scalp sağlığı gibi konulara da dikkat etmemiz lazım. DHT'ye odaklanıp bunları yer yer ihmal ediyoruz ne yazık ki
TEDAVİM
Minoxil Forte Günde 1 (Şakaklara ve Frontale 3'er Fıs)
Dutasteride Avodart Günde 1 (Eskiden Haftada 2)
Fiyto Şampuan Haftada 2
Dermaroller 1 mm Haftada 2
D Vitamini- Çinko- B 12 2 Günde 1
Oral Spironolakton Aldactone 25 mg Günde 1

Xeth

• Hero Member
Telogen effluvium'un âlâsını yaşadım. Allah kimseye vermesin. Aga'dan daha kötü. Bide AGA varsa daha geç çıkıyor saç, genelde incelmiş şekilde. Ayrıca donörum dahil olmak üzere her yer seyreliyor, inceliyor. Kalan kalın saç tellerim bile açık kahverengi olmuştu
AlopexyT minoxidil (günde 8 fıs)
Finasterid 1.25 mg (her gün)
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Bıraktıklarım; minoxil, bioxinin minoxidil, balen kabak, xpecia, loprox

Tedavi sürecim;
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23060.0

Saçkolog

• Yeni üye
  • *
Telogen effluvium'un âlâsını yaşadım. Allah kimseye vermesin. Aga'dan daha kötü. Bide AGA varsa daha geç çıkıyor saç, genelde incelmiş şekilde. Ayrıca donörum dahil olmak üzere her yer seyreliyor, inceliyor. Kalan kalın saç tellerim bile açık kahverengi olmuştu
Hocam geçmiş olsun, bende kendimden şüpheleniyorum, AGA yla beraber telogen effluvium var gibime geliyor, sende neden kaynaklandı? Nasıl tedavi ettin kendini? Ben çocukluğumdan beri demir eksikliği yaşayan biriyim, hemoglobin düzeyin normal ama ferritinim sürekli düşük çıkar, şuanda vitamin kullanmama rağmen 30 çıktı, ferritinin bu düzeylerde olması, çocukluktan beridir kansızlık demir eksikliği çekiyor olmam telogen effluvium yapar mı? Bende agamsı şekilde dökülmeler oluyor, incelerek dökülüyor hocam. Çok teşekkür ediyorum hepinizin yanıtları için, bu konu hakkında daha çok bilgi verirseniz sevinirim. Çok sağolun..

baskan123

• Hero Member
hocam benim en son paylaştığım fotoğrafa bakarak yorum yapabilir misin? Ben de olduğunu düşünüyorum.

Xeth

• Hero Member
Hocam geçmiş olsun, bende kendimden şüpheleniyorum, AGA yla beraber telogen effluvium var gibime geliyor, sende neden kaynaklandı? Nasıl tedavi ettin kendini? Ben çocukluğumdan beri demir eksikliği yaşayan biriyim, hemoglobin düzeyin normal ama ferritinim sürekli düşük çıkar, şuanda vitamin kullanmama rağmen 30 çıktı, ferritinin bu düzeylerde olması, çocukluktan beridir kansızlık demir eksikliği çekiyor olmam telogen effluvium yapar mı? Bende agamsı şekilde dökülmeler oluyor, incelerek dökülüyor hocam. Çok teşekkür ediyorum hepinizin yanıtları için, bu konu hakkında daha çok bilgi verirseniz sevinirim. Çok sağolun..

Sağol hocam, sana da geçmiş olsun. Telogen effluvium genelde ani şok dökülme şeklinde olur. Birden bire büyük kayıp yaşıyorsun. Ama uzun süredir olan bir eksiklikse hızlandırıyor süreci. Ben 1 ay boyunca kendimi aç bıraktığım için demir ve çinko eksikliğim vardı. Tabii birçok eksiklik oluyor ama bunlar en önemli eksiklikler. 

Kansızlık, ferritin düşüklüğü de TE'ye neden oluyor, zaten saçı besleyen şey kan, eksikse yeterli oksijenlenme olmuyor haliyle. Tedaviye başlamadan önce ferritin yükseltilmeli. Ben 3 ay gynoferon kullandım. Ferritinim 57 oldu. Takviye almama rağmen hâlâ çok düşüktü. 3 aydır da herhangi bir demir takviyesi almadım 53 olmuş. Tekrar başlamayı düşünüyorum. Sen de vitaminden ziyade demiri yükseltmelisin. Doktora git ilaç yazsın. Çok önemli çünkü. Düzenli kullan. Ara ara kontrol ettir tahlillerle.

Bende hem AGA var hem TE var. Uzun süre sadece TE var sandım. Karıştırılmaya çok musait ikisi.
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

Xeth

• Hero Member
hocam benim en son paylaştığım fotoğrafa bakarak yorum yapabilir misin? Ben de olduğunu düşünüyorum.

Başkan hocam sende kesin var TE. geçen yıl ki fotolarından da belli daha önce bakmıştım. AGA olması da muhtemel ama AGA varsa da genel seyrelme şeklinde var. Senle durumunuz benziyor. Maalesef net bir şekilde anlayamacaz. Ferritini yükseltmelisin.
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

Saçkolog

• Yeni üye
  • *
Sağol hocam, sana da geçmiş olsun. Telogen effluvium genelde ani şok dökülme şeklinde olur. Birden bire büyük kayıp yaşıyorsun. Ama uzun süredir olan bir eksiklikse hızlandırıyor süreci. Ben 1 ay boyunca kendimi aç bıraktığım için demir ve çinko eksikliğim vardı. Tabii birçok eksiklik oluyor ama bunlar en önemli eksiklikler. 

Kansızlık, ferritin düşüklüğü de TE'ye neden oluyor, zaten saçı besleyen şey kan, eksikse yeterli oksijenlenme olmuyor haliyle. Tedaviye başlamadan önce ferritin yükseltilmeli. Ben 3 ay gynoferon kullandım. Ferritinim 57 oldu. Takviye almama rağmen hâlâ çok düşüktü. 3 aydır da herhangi bir demir takviyesi almadım 53 olmuş. Tekrar başlamayı düşünüyorum. Sen de vitaminden ziyade demiri yükseltmelisin. Doktora git ilaç yazsın. Çok önemli çünkü. Düzenli kullan. Ara ara kontrol ettir tahlillerle.

Bende hem AGA var hem TE var. Uzun süre sadece TE var sandım. Karıştırılmaya çok musait ikisi.
Eyvallah hocam cevabım için, benim ferritinim 30 çıktı, bende şimdi pekmez, karaciğer birde düzenli FERROZİNC içmeye başladım, inşallah, ferritinim yükselir, benim dökülmem önden oluyor erkek tipi gibi, ama kafamın çoğu kısmından elime hafif hafif geliyor kalın telli saçlar, inşallah dökülenler çıkar çünkü bayadıe bu şekilde dökülüyor.

rodok

• Full Member
Hocam konusu açılmışken ben de sorayım. Ben 3 aydır xpecia, konazol ve ketoral kullanıyorum. Tepe ve şakaklar baya toparladı hatta şakaklarda çok fazla yeni saç var ama şu tepe ve üst kısım arasında fotoda gözüken bölge bir türlü geçmiyor. Burası belki 2 yıl önce bile böyleydi. Kendimi bildim bileli çinko eksikliğim var kansızlık da vardı önceden, şu an çinkoyu düzelttim de sizce burdaki dökülme TE’ye bağlı bir dökülme olabilir mi? AGA da olduğu için ayırt etmekte zorlanıyorum. Eğer TE’yse toparlaması ne kadar sürer?
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2021, 22:20:06 Gönderen: rodok »

Xeth

• Hero Member
Hocam konusu açılmışken ben de sorayım. Ben 3 aydır xpecia, konazol ve ketoral kullanıyorum. Tepe ve şakaklar baya toparladı hatta şakaklarda çok fazla yeni saç var ama şu tepe ve üst kısım arasında fotoda gözüken bölge bir türlü geçmiyor. Burası belki 2 yıl önce bile böyleydi. Kendimi bildim bileli çinko eksikliğim var kansızlık da vardı önceden, şu an çinkoyu düzelttim de sizce burdaki dökülme TE’ye bağlı bir dökülme olabilir mi? AGA da olduğu için ayırt etmekte zorlanıyorum. Eğer TE’yse toparlaması ne kadar sürer?

Bence orası yapısal ben ekstra bir incelme görmedim. Eğer dediğin gibi bir seyrelmeyse TE 6. aydan sonra toparlıyor yavaştan.
Yeşilçay (x1)
Clear şampuan
Magnezinc (günlük 1)
Setirizin 5mg

Tedavi sürecim;

rodok

• Full Member
Bence orası yapısal ben ekstra bir incelme görmedim. Eğer dediğin gibi bir seyrelmeyse TE 6. aydan sonra toparlıyor yavaştan.

Anladım hocam sağ ol

Facebook Twitter Instagram