Gönderen Konu: 2 yıl 17 günlük Proscar(1.25-Finasteride) deneyimim  (Okunma sayısı 5380 defa)

Ceg26

• Yeni üye
  • *
Konuyu okuyan herkese merhaba.
Öncelikle konuyu açma sebebim hem 2 yılı aşkın finasteride deneyimimi bu konu altında paylaşmak hem de bazı konularda durumun kontrolümden çıkıp beni bu konular hakkında yardım almaya itmesi.

Yaşım 21 ve 10.02.2019 tarihinde proscar kullanmaya başladım.Kafa yapım gereği şakaklarım çok geride ve asla düz çizgim olmadı.17 yaşımda kafamda belirginleşen şakak kısmındaki kemiklerle birlikte dökülmem başladı.Kafa derim o kadar gerginleşmişti ki çoğu zaman saç derisini hamur gibi yoğurma isteğine engel olamıyordum.Çoğu genç gibi saç dökülmesine dair bir bilgim yoktu.Lakin saçam sapan dolandırıcılık maksatlı ürünleri kullanacak kadar bilgisiz değildim.Finasteride asla dökülmemi durdurmadı veya durdurdu diyemem ama kesinlikle ve kesinlikle dökülme olmayan ense kısımları o kadar güçlendirdi ki anlam veremeyecek derecede sıklıkta ve sağlıklı saçlar oluşmasını sağladı.Ön kısımda saç çıkışı asla olmadı.Saçlarımdan çok saç derim aşırı yağlı ama yağı dışarı saçlara yansıtmıyor ve belli olmuyor.Finasteride kullanmadan önce saç köklerim o kadar ağrıyordu ki rüzgarlı havalarda dışarı çıktığım zaman göz yaşı döküyordum acıdan asla saçıma dokunamıyordum.Finasteride alımıyla yüzdeye vurarsak eğer %50 kesildi.Proscarın yanında ek olarak dermaroller yapıyordum lakin dermaroller yaptığım yerdeki(sanırım egzema var kafamda)cilt sağlığının iyiye gittiğini görmedim en son 1 ay önce dermaroller yapmama rağmen şakaklarıma dokunduğum zaman yanma oluyor.Yaşım gereği ekim yapmayı düşünmüyorum.1 sene askerlik yapıp askerden döndüğüm zaman yaşıma bakmadan kesin olarak şakaklara ekim yapacağım o vakite kadar bilinen ve benim için en rahat tedavinin prp ve mezoterapi olduğunu düşündüm bu yüzden 6 ay önce bu tedaviyede başladım ek olarak.şu ana kadar 3 seans gittim her seansta ikisi birden uygulandı.Toplam olarak verdiğim ücret seans başı 250 tl(Tanıdığım bir dostum olduğu için böyle fiyat.)
Ek olarak d vitamini
Selenyum
Biotin(Saça yararı tartışılıyor ama tırnak kırılması ve yavaş uzaması sorunum yüzünden kullanıyorum ve bıraktığım zaman saçım neredeyse 2 katı yavaşlıkta uzuyor.2 senelik deneyimimle kesin olarak bunu söylüyorum.)
Folik asit vitamin tedavilerini uyguluyorum.
2 aylık ara vermek zorunda kaldım maddi açıdan bunlara para ayıramadığım için ve asıl yardım istediğim konuya gelirsek son 2 haftadır saç köklerimin acısından geceleri uyuyamıyorum ve sadece dökülmenin olduğu yerler değil saçın çok yoğun olduğu kısımların kökleri bile ağrıyor.(Ketoral kullanıyorum.)Lütfen önerebileceğiniz bir şey var mı ?Her gece ağrı kesici atıp uyuyabileceğimi sanmıyorum.

Ceg26

• Yeni üye
  • *
Ynt: 2 yıl 17 günlük Proscar(1.25-Finasteride) deneyimim
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2021, 04:20:37 »
Saçımın şu an ki hali diğer şakaktada açılma aynı boyutta.

Ceg26

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2021, 04:27:22 »
Günlük yaşantımda saçımın görünüşü bu şekilde.

Ceg26

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2021, 04:29:21 »
Bahsettiğim belirginleşen kemikler nam ı diğer kalsifikasyon ve şakakların durumu.Fotoğraflar 3 ay öncesine ait.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.Proscar hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

athena

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2021, 04:56:32 »
ne gibi yan etkiler yaşadınız? özellikle gelişim çağında birisi olarak sakallarınızda gerileme vs oldu mu?

Ceg26

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2021, 05:07:13 »
ne gibi yan etkiler yaşadınız? özellikle gelişim çağında birisi olarak sakallarınızda gerileme vs oldu mu?
Hormon dalgalanması yaşadım(Sürekli tekrarlanıyor.)
Testislerde ağrı yaşadım(3-4 ayda bir).
Kulak çınlaması.
Aşırı derecede tüylenme yaşadım.Vücudumda kılı bırakın tüy bile yoktu.Son 1 senede hormon dalgalanması yüzünden her yerim siyah kısa tüylerle kaplandı.Kolumda ayva tüyü varken bicepslerime kadar kıl çıktı.

Köse sayılıyor muyum bilmiyorum ama bıyık ve sakallarım bu şekil çıkıyor.Kullandıktan öncede bu şekildi kullandıktan sonrada.

athena

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2021, 05:12:25 »
Hormon dalgalanması yaşadım(Sürekli tekrarlanıyor.)
Testislerde ağrı yaşadım(3-4 ayda bir).
Kulak çınlaması.
Aşırı derecede tüylenme yaşadım.Vücudumda kılı bırakın tüy bile yoktu.Son 1 senede hormon dalgalanması yüzünden her yerim siyah kısa tüylerle kaplandı.Kolumda ayva tüyü varken bicepslerime kadar kıl çıktı.

Köse sayılıyor muyum bilmiyorum ama bıyık ve sakallarım bu şekil çıkıyor.Kullandıktan öncede bu şekildi kullandıktan sonrada.
kulak çınlaması büyük sorun, burda yaşayan çok kullanıcı var ve doktorların dediğine göre kalıcı oluyormuş. sakallarınızın durumu bence yaşınıza göre iyi. ileride gelişir. size tavsiyem bi ürologa gidip kontrol yapmanız sperm testi vs.

Ceg26

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2021, 05:18:13 »
Sperm testi için gitmiştim çok şükür sperm sayısında yetersizlik durumu yoktu lakin testistlerde ki ağrı için tek çözüm yolları ilacı bırakmamdı ki bence haklılar ilaç kaynaklı olan bir şeyi hem ilacı kullanmaya devam edip hem de başka bir tedaviyle testis ağrısını yok etme gibi bir durum olduğunu sanmıyorum.İlacın çok yan etkisini gördüm beyin sisi bunlar arasında ve günlük yaşantımda fark ediyorum lakin ilacı bırakmak gibi bir düşüncem yok çünkü ekim yapılana kadar donör bölgemdeki saçları bu ilaç dışında hiç bir gücün bu kadar sağlıklı ve sağlam tutması gibi bir durum yok.Ek olarak 2 senenin sonunda ilacı bırakmak facia gibi bir şey olur.Bırakma sonrası olacak dökülme ve sonrasında yaşanacak psikolojik travmayı düşünemiyorum. :)

athena

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2021, 05:59:32 »
Sperm testi için gitmiştim çok şükür sperm sayısında yetersizlik durumu yoktu lakin testistlerde ki ağrı için tek çözüm yolları ilacı bırakmamdı ki bence haklılar ilaç kaynaklı olan bir şeyi hem ilacı kullanmaya devam edip hem de başka bir tedaviyle testis ağrısını yok etme gibi bir durum olduğunu sanmıyorum.İlacın çok yan etkisini gördüm beyin sisi bunlar arasında ve günlük yaşantımda fark ediyorum lakin ilacı bırakmak gibi bir düşüncem yok çünkü ekim yapılana kadar donör bölgemdeki saçları bu ilaç dışında hiç bir gücün bu kadar sağlıklı ve sağlam tutması gibi bir durum yok.Ek olarak 2 senenin sonunda ilacı bırakmak facia gibi bir şey olur.Bırakma sonrası olacak dökülme ve sonrasında yaşanacak psikolojik travmayı düşünemiyorum. :)
bir yönden haklısınız hocam kullansak bir dert kullanmasak bir dert iki ucu boklu değnek :). doktor fin konusunda bir şey dedi mi bu yaşta kullanmanız hakkında?

Subzero

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2021, 10:06:11 »
Dostum maaşallah saçların gayet sık ve sağlıklı duruyor , şakakların açık olması kafa ve alın yapınla alakalı bence , bende 38 gündür başladım finasteride , yaklaşık 2 senedir kullanan birisisin yan etkileri çekilebilecek düzeyde mi yoksa bırakmaya zorluyor mu insanı ?

Execuvite

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2021, 15:57:51 »
Ben biraz feminenleşme gördüm sanki veya yapınız mı böyle bilemedim cinsel olarak ilişki olarak bir tecrübeniz oldu mu ilacın yan etkisi olarak. Şakak açılmasına finans iyi yaramıyor.

Ceg26

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2021, 16:18:45 »
Dostum maaşallah saçların gayet sık ve sağlıklı duruyor , şakakların açık olması kafa ve alın yapınla alakalı bence , bende 38 gündür başladım finasteride , yaklaşık 2 senedir kullanan birisisin yan etkileri çekilebilecek düzeyde mi yoksa bırakmaya zorluyor mu insanı ?

Kullanmadan önce saçlarım bu kadar sık ve sağlıklı değildi.İlk 3 ay yan etki görmemiştim. 3. aydan sonra yan etkileri başladı.Bana sorarsanız ilk yan etkiler başladığı zaman bırakmaya zorlayacak şekildeydi ama şu an hiç bir yan etkisi bırakmaya zorlamıyor umarım zorlayacak kadar bir başka yan etki ortaya çıkmaz.

Ceg26

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2021, 16:26:13 »
Ben biraz feminenleşme gördüm sanki veya yapınız mı böyle bilemedim cinsel olarak ilişki olarak bir tecrübeniz oldu mu ilacın yan etkisi olarak. Şakak açılmasına finans iyi yaramıyor.
Feminenleşme yok çünkü yapım böyle ve ilaçtan öncede bu şekil çocukken baby face diye adlandırılıyordum.Yüzüm oldum olası feminen bir yapıya sahip ama sakal ve bıyık bıraktığım zaman gözükmüyor ve sakal ve bıyıktansa temiz yüzü tercih ediyorum genelde.Cinsel bir birlikteliğim olmadı bu yüzden nasıl bir değişiklik sağlamıştır bilmiyorum.Şakaklarda oluşan kalsifikasyon sonucu dökülmeyi engelleyecek kadar güçlü bir etken değil finasteride ama elimizden bir şey gelmiyor ki başka tedaviler için.Mecburen ekime kadar kalan saçları olabildiğince dökülecek saç konumundan çıkartıp sağlıklı saç konumunda tutmamız gerekiyor.Bunun içinde yapılabilir en bariz şeyler prp ve finasteride.(Benim gibi bir duruma sahip olanlar için.)Çoğu tedavi yurtdışında ve pahalı.Yaşadığımız ülke Türkiye,kendi ürettiğmiz şeyi bile dışardakinden daha pahalıya alıyoruz.Diyecek başka bir şey kalmıyor...

Execuvite

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2021, 16:28:08 »
Feminenleşme yok çünkü yapım böyle ve ilaçtan öncede bu şekil çocukken baby face diye adlandırılıyordum.Yüzüm oldum olası feminen bir yapıya sahip ama sakal ve bıyık bıraktığım zaman gözükmüyor ve sakal ve bıyıktansa temiz yüzü tercih ediyorum genelde.Cinsel bir birlikteliğim olmadı bu yüzden nasıl bir değişiklik sağlamıştır bilmiyorum.Şakaklarda oluşan kalsifikasyon sonucu dökülmeyi engelleyecek kadar güçlü bir etken değil finasteride ama elimizden bir şey gelmiyor ki başka tedaviler için.Mecburen ekime kadar kalan saçları olabildiğince dökülecek saç konumundan çıkartıp sağlıklı saç konumunda tutmamız gerekiyor.Bunun içinde yapılabilir en bariz şeyler prp ve finasteride.(Benim gibi bir duruma sahip olanlar için.)Çoğu tedavi yurtdışında ve pahalı.Yaşadığımız ülke Türkiye,kendi ürettiğmiz şeyi bile dışardakinden daha pahalıya alıyoruz.Diyecek başka bir şey kalmıyor...

Aslında topikal finasterid minoxidil ikilisi iyi gider bu saça

Ceg26

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #14 : 27 Şubat 2021, 16:30:05 »
bir yönden haklısınız hocam kullansak bir dert kullanmasak bir dert iki ucu boklu değnek :). doktor fin konusunda bir şey dedi mi bu yaşta kullanmanız hakkında?
Doktorların yarısı kendi düşüncesine göre ne kadar erken o kadar iyi,yarısı ise daha geç yaşlarda kullanmaya başlaman daha iyi dedi.
Şimdiye kadar cildiye,üroloji dahil 5 doktora gittim testler için.Hepsi farklı yerler olsun daha iyi gözlemlerim düşünceleri diye düşündüm.

Facebook Twitter Instagram