Gönderen Konu: Saç aniden dökülmeye başladı  (Okunma sayısı 631 defa)

hellraiser94

• Yeni üye
  • *
Saç aniden dökülmeye başladı
« : 22 Ağustos 2021, 15:17:53 »
Merhaba arkadaşlar,  ben 27 yaşındayım, son 1 yılda saçımda (özellikle tepe kısmında)  dökülmeler başladı,  bunun genetik mi, stressten mi kaynaklandığını bilemiyorum ve bu yüzden sizlerden, deneyimlilerden tavsiyeler almak istiyorum. Son 2 ayda saçın ön tarafı dahil dökülmeler/seyrelmeler  hızlandı. Öncelikle belirteyim gün boyu aşırı stres altında olan biriyim ve son 6 aydır belirsiz sebeplerden dolayı baş dönmeleri falan var (bundan kaynaklandığından şübheliyim) saç  yıkadıktan 1 gün sonra yağlanıyor (eskiden böyle çabuk yağlanmazdı) ve güne 150-200 falan saç dökülüyor işte. ne yaptıysam nafile, zeyin yağı + sarımsak, soğan, tedavisel şampuanlar ve son olarak biotin hapları (10.000 mcg)hiçbir yardımı olmadı. Saçın orta kısmının fotografını özellikle ışıkla çektikte deri baya görünüyor buna bakmıyarak hala saçın büyük kısmı iyi durumda ve benim yapmaya çalıştığım en azından şu an ki durumu korumak. Sizler tedavisi olarak hangi yöntemleri ve ilaçları tavsiye ediyorsunuz? minoxidil kirkland nasıl? etki edermi?? ve yan etkileri nelerdir? sizce saç döküntüsü bende genetik mi stres kaynaklı mı? lütfen bu konuda yardım ediniz.

Lauri

• Hero Member
Ynt: Saç aniden dökülmeye başladı
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2021, 16:06:38 »
Minoxil iyi etki edebilir, lakin sürekli kullanım ister. Bir de döngü olayı oluyor dönem dönem.

Finasterid araştırabilirsin. Doktor kontrolünde kullanman faydalı olur. Bunda da yanetki olayı biraz fazla, biras daha riskli bir etken. Bunu da araştırıp karar verirsin.

Dökülmen ağırlıklı olarak tepedeyse, görece daha avantajlısın denebilir, çünkü ilaçlar ön çizgide pek çalışmıyor. (Çoğu kişi için)

hellraiser94

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2021, 16:27:26 »
Minoxil iyi etki edebilir, lakin sürekli kullanım ister. Bir de döngü olayı oluyor dönem dönem.

Finasterid araştırabilirsin. Doktor kontrolünde kullanman faydalı olur. Bunda da yanetki olayı biraz fazla, biras daha riskli bir etken. Bunu da araştırıp karar verirsin.

Dökülmen ağırlıklı olarak tepedeyse, görece daha avantajlısın denebilir, çünkü ilaçlar ön çizgide pek çalışmıyor. (Çoğu kişi için)
öncelikle cevap için teşekkür ederim. siz minoxil kullandınız mı? ben mixoxil kirkland almayı düşünüyorum (fiyatına göre) süreli kullanım ve döngü olayı ile ilgili daha detaylı açıklama vere bilirmisin lütfen? mesela 3-6 ay kullanıp da sonra bırakırsam eskisi gibi ve ya daha kötüse ola bilir mi? ön saçlar da yavaş yavaş gidiyor, kurtarmanın bir yolu yok mu sizce?

Kemal88

• Full Member
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2021, 16:51:21 »
minoxidil kullandığın sürede etkilidir başlarsan bırakmak olmaz eski haline geri döner tüm etkenler böyledir.
stres saç dökülmesinde etkidir genetik yatkınlık varsa benim dölülen saçların yarısı stresten döküldü diyebilirim hatta.
Rogaine Foam Minoxidil %5 - Akşamları
Finasterid 1MG - Günlük
Dermaroller 1 MM - Haftada 1
Vitamin Takviyeleri- Günlük
Life Changing

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2021, 17:49:24 »
6 ay kullandın, sonra bıraktın diyelim. Bıraktıktan bir süre sonra, saçlar dökülmeye başlayacak. Kullandığın 6 ayda, kullanmasaydın gidecek saçlar da bu süreçte dökülecek çok çok büyük olasılık. İnsanların minoxu bırakınca eskisinden beter oldu demelerinin sebebi de bu bence. Bırakırsan dökülmeye kaldığı yerden devam eder.

Ona göre düşünün taşınmalısın.

Marka olarak ise, yurtdışında mı yaşıyorsun bilmiyorum ama köpük formları tedarik edebiliyorsan ona yönelmeni tavsiye ederim. Ben rogaine kullanmıştım saç derisi sağlığı için en garantisi bu. Sıvı minoxillerin yüksek alkol ve propilen glikol içeriği sebebiyle saç derisinde tahrişe, kaşıntıya sebep olabiliyor. Beni çok rahatsız etmişti örneğin, bu sebeple 1,5-2 seneye yakıb köpük kullandım. Saçta yağlı yapış yapış görüntü yapmaması, kısa saça çok kolay uygulanması sebebiyle çok memnun kalmıştım.

hellraiser94

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2021, 17:52:58 »
6 ay kullandın, sonra bıraktın diyelim. Bıraktıktan bir süre sonra, saçlar dökülmeye başlayacak. Kullandığın 6 ayda, kullanmasaydın gidecek saçlar da bu süreçte dökülecek çok çok büyük olasılık. İnsanların minoxu bırakınca eskisinden beter oldu demelerinin sebebi de bu bence. Bırakırsan dökülmeye kaldığı yerden devam eder.

Ona göre düşünün taşınmalısın.

Marka olarak ise, yurtdışında mı yaşıyorsun bilmiyorum ama köpük formları tedarik edebiliyorsan ona yönelmeni tavsiye ederim. Ben rogaine kullanmıştım saç derisi sağlığı için en garantisi bu. Sıvı minoxillerin yüksek alkol ve propilen glikol içeriği sebebiyle saç derisinde tahrişe, kaşıntıya sebep olabiliyor. Beni çok rahatsız etmişti örneğin, bu sebeple 1,5-2 seneye yakıb köpük kullandım. Saçta yağlı yapış yapış görüntü yapmaması, kısa saça çok kolay uygulanması sebebiyle çok memnun kalmıştım.
anladım. minoxun etkisi sizce ne kadar? ve tüm ay boyunca kiçik bir şuşenin kafanın her bir tarafına mı uygulamalı ya dökülen kısımlara mı ve haftada kaç kez? ayrıca yeni dökülen saçları yeniden çıkarta bilme olasılığı var mı?

hellraiser94

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2021, 17:54:02 »
minoxidil kullandığın sürede etkilidir başlarsan bırakmak olmaz eski haline geri döner tüm etkenler böyledir.
stres saç dökülmesinde etkidir genetik yatkınlık varsa benim dölülen saçların yarısı stresten döküldü diyebilirim hatta.
stres zamanı saç ortadan mı dökülüyor, tepeden mi? yani belirti olarak.

Facebook Twitter Instagram