Gönderen Konu: Finasteride başlamalı mıyım? Tavsiye verir misiniz? Yaş 23  (Okunma sayısı 1717 defa)

sunsickday

• Yeni üye
  • *
Yaş 23. Fotoğrafları tam nasıl çekeceğimi bilemedim umarım anlaşılıyordur.

Saç çizgimin gerilediğini düşünüyorum zaten 1 yıldır fark ettiğim bir şeydi pek ciddiye almadım. Saçımı yandan ayırırken artık şakak bölgesindeki boşluk çok gözüme batmaya başladı ortadan ayırıyorum belli olmasın diye. Ayrıca saçlarım çok ince. Çok yumuşaklar, sanırım bu da genetik dökülmenin bir aşaması.

2 ay önce dermatologa gittim D vitaminim eksik çıktı onu verdi. Finasteride düşündüğümü söyledim, yan etkileri vs. dedi. Fin ve minoxidili epey araştırmıştım zaten olası yan etkileri kabul ediyorum bence durum ciddi.

Siz ne düşünüyorsunuz sizce finasteride başlamalı mıyım? Açıkçası elbette başlamak istemiyorum bu ilaca ancak saçlarımı korumak istiyorum. Şuan çok geç olmadığını düşünüyorum yeni saç çıkarmasa da korumak önemli. Şuanki aşamada vitamin D alıyorum takviye olarak başka bir eksik değerim yok.

Başka tavsiyeleriniz var mı? Saçlarım genetik olarak dökülüyor mu yoksa yaş dolayısıyla normal bir gerileme mi?

Babamda saç var, dayımda yok, dedelerimde var.

titanic5

• Hero Member
Ynt: Finasteride başlamalı mıyım? Tavsiye verir misiniz? Yaş 23
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2022, 11:44:24 »
Yanlış bölüme açmışın konuyu

sunsickday

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2022, 12:42:06 »
Nereye açmalıyım?

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2022, 13:00:07 »
Bence saçların iyi durumda fakat ön çizgi biraz incelmiş. Finasterid'e gerek var mı bilmiyorum.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

sunsickday

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2022, 13:14:17 »
Bence saçların iyi durumda fakat ön çizgi biraz incelmiş. Finasterid'e gerek var mı bilmiyorum.

Xpecia mı denesem acaba önce? Zararı da yok, siz faydasını gördünüz mü?

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2022, 13:16:33 »
Xpecia mı denesem acaba önce? Zararı da yok, siz faydasını gördünüz mü?
Geçenlerde bir konuya rastladım ve Xpecia'nın kurucusunun pek de iyi bir insan olmadığını okudum. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. Evet kullanılabilir ama ben elimdeki bitince bir daha almam diye düşünüyorum.

Emekli Kel abi şu mentionu okuyorsan bizi bi aydınlat ya. Sen tanıyosun o adamı.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Ozannn

• Full Member
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2022, 15:44:28 »
O yumuşama,incelme dediğin saçta minyatürlesme olabilir ve evet bu da genetik dökülmenin habercisi.Finasterid 1 2 sene daha beklesen bence daha iyi olur.Ama Xpecia gibi takviye de kullan bence.Doktorlar bizim ülkemizde bu konuyu çok gereksiz abartıyorlar bence yan etkisi var tabii ki ama adam dener der ki bu ilaç bende yan etki yaptı bırakıyorum.Ya da hiç bulaşmıyorum.Tamamen kişisel tercih ve beklenti meselesi. Kararı sen vereceksin.

Gregor59

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 26 Şubat 2022, 15:50:20 »
Dpktorların cogu benim kadar redditte tressles okumamıştır. Saç zevk işi diye gördükleri için ilaç deyince kızıyorlar hemen abartı geliyor. 2000 yılından beri kullanıp 3 çocuğu olan adamlar dolu redditte.

Ozannn

• Full Member
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2022, 15:52:00 »
Önyargılilarda o yüzden.Yani sen saci cok önemsemezsin ama bazisi önemseyebilir.

Gregor59

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 26 Şubat 2022, 15:53:29 »
senin saçlar aynı benim durumda dostum. bence kullan bu noktada önemsemeyip ilerleyince giden geri gelmiyor.

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2022, 16:05:28 »
 xpecia konusunda benim değil kullanıcıların gorusleri onemli.yapan adam kurnazdır.
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

sunsickday

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2022, 06:06:28 »
Çok kararsızım. Xpecia ile mi başlasam, proscar alıp 5'e bölüp mü başlasam. Minoxidil kullansam mı kullanmasam mı? Keşke birisi şunu yap şunu yapma dese ve harfi harfine uysam :)

Ozannn

• Full Member
« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2022, 11:32:28 »
Dostum Xpecia,Dut,Fin,Saw Palmetto vb.ilaclar içinde tek kullanmayacağım ilaç Minoxidil.Gerek döngü olayı gerek egzama yapabilmesi benim uğraşmak isteyeceğim bir durum değil.Saclarinin durumuna göre önce Xpecia başlarsın sonra fin de eklersin bence tabii ki karar senin.

bohemian

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2022, 12:04:29 »
Kucuk doz finle baslanabilir. Bence istedigin sonucu almazsan mine baslarsin. Fine 9 12 ay zaman verilebilir. Yan etki alirsan xpeciaya gecersin
  • Yaşınız 21
  • Medikal Tedavi xpecia(1), min(7-8 fıs), 0.5mg fin, dermapen(haftada bir 1.5-1.75), ketoral şampuan(haftada 1), masaj

sunsickday

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #14 : 05 Mart 2022, 20:14:50 »
Dostum Xpecia,Dut,Fin,Saw Palmetto vb.ilaclar içinde tek kullanmayacağım ilaç Minoxidil.Gerek döngü olayı gerek egzama yapabilmesi benim uğraşmak isteyeceğim bir durum değil.Saclarinin durumuna göre önce Xpecia başlarsın sonra fin de eklersin bence tabii ki karar senin.

Hocam bugün proscar sordum yok dediler. Başlayacaktım hatta hap bölücü aldım 5'e bölmek için internetten. Peki proscara başlarsam ilk haftalarda saçlarım daha hızlı bir şekilde dökülecek mi? Bu bazı kişilerde olan bir şey mi yoksa genel mi acaba?

Facebook Twitter Instagram