Gönderen Konu: Saç Nezlesi  (Okunma sayısı 1190 defa)

tuna_85

• Jr. Member
  • **
Saç Nezlesi
« : 20 Mart 2022, 02:42:18 »
Arkadaşlar merhaba. Saçlarımda beş altı aydır yanma, kaşınma ve dökülme var. Kaşınan, yanan bölgelerde daha çok dökülme oluyor o zaman dilimi içinde. Bunun için özelde doktora da gittim üç dört kez. Ama losyon, şampuan veriyor geçiyorlar. Araştırırken saç nezlesi şikayetinin bire bir aynı belirtileri var. Dehşet bir yanma hissi. Kafa kavruluyor. Bu konuda bilgisi, deneyimi olan var mı? Ne yapmam lazım? Lütfen bir fikir verin.

Ankaralı

• Sr. Member
Ynt: Saç Nezlesi
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2022, 02:26:58 »
Arkadaşlar merhaba. Saçlarımda beş altı aydır yanma, kaşınma ve dökülme var. Kaşınan, yanan bölgelerde daha çok dökülme oluyor o zaman dilimi içinde. Bunun için özelde doktora da gittim üç dört kez. Ama losyon, şampuan veriyor geçiyorlar. Araştırırken saç nezlesi şikayetinin bire bir aynı belirtileri var. Dehşet bir yanma hissi. Kafa kavruluyor. Bu konuda bilgisi, deneyimi olan var mı? Ne yapmam lazım? Lütfen bir fikir verin.
Abi bendede vardı. Halada var uzun olacak ama bende yine içimi dökmek istedim  Şöyle anlatayım  şuan 31 yaşındayım. 28 yaşımdayken baş gösterdi. Gerci benim hep yanma batma acıma oluyordu. Ama dedigim yaşta daha fazla oldu. İlk bi arkadaşım söyledi saçların mı dökülüyor sag tarafında acıkma olmuş saç kıran gibi dedi. Ben dedim benim saç hep öyleydi muhtemelen mevsimsel dedim. Zaten mevsimsel travmaya her zaman uğruyodu ama böyle olmamıştı  Her neyse. İş güç derken babam kanser oldu ona koştur uğraş derken öldü. İş gücüde bıraktık.sonra  Pandemi de araya girdi. Akrabalar vs gelince dediler saçların mı dökülüyor. Dedim evet hafif var sıkıntıdan hayat şartları  vs vs.. Bir gün kafaya taktım korkarak bi baktım buraya resim atmıştım. Kafa berbat. Psikolojim bozuldu intihar etmek bile istedim. Çünkü beni ben yapan buydu. Herşeyim. Yani hiç bir şeyi dert etmeyen ben bun n yüzünden hayatımı mahvetti.
Ama nasıl anlatamam  sürekli yanıyordu yaralar çıktı tepenin arka kısmında bi kabukları sivilce  çıktı  hiç geçmedi bazı yerlerdede çıktı sonra geçti ama tepe arkası geçmedi... Sürekli yanıyor. Acıma batma derken saçlar gitmiş ama ince ince var yani kafa açıldı.. Burayada yazmıştım..
Bir türlü geçmedi beni hayattan soğuttu ne dışarı çıkmak istiyorum ne bir iş.. Çıkarsam ya sabahın en erken saati yada  gece. Aman kimse görmesin diye.. Kendime yediremiyorum... Bunun sebebide 3.5 sene önce sımsıkı saç vardı ha ben uzatmadım iş geregi mecbur yine kısa kestirmem gerekirdi.
Zaten çok uzun saçta baba gitmiyordu. Çünkü uzayınca bildigin süpürge gibi oluyordu.
İnternetten sürekli uzaya bakar oldum videolar izler oldum araştırma tedavi vs..
Kimi saç nezlesi diyor.. Kimi genetik. Kimi stresten kimi saç kıran. Kimi dupa dökülme vs vs. Bende senin gibi böyle baktım ya saç nezlesi ya yaglı egzama seberoik dermatit diyorlar... Gercekten den benim vucud ve saçlar hep yaglıydı.. 1.80 boy var 85 Kiloydum acaba defin kilo  verdim 72-75 oldum  acaba ondan mı oldu vucud vitaminsiz vs kaldı diye. Oda olabilir dedim dikkat etmeye çalıştım. Ama yok. Saçlar sönük kırılgan cansız tutam tutam. Şampuan sa kestim sabunla  Yıkıyorum dökülüyor yıkamıyorum  yine dökülüyor kafayı yedim iyice psikolojim  alt üst oldu. Çözüm bulamadım.. Doktorada gitmedim..
Sırf bu yüzden hayatım alt üst oldu. Kimseyle görüşmüyor konuşmuyorum.
Ne yengemin babasın n cenazesine nede annenmin cenazesine sırf bu yüzden gitmek istemedim..
Şuan kendi kendime teşhis koymuş gibi olucam ama sanırım ben bir psikolojik ruh hastası manyağım. Sırf bu saç mevzusu hayatımı alt üst etti.. Herşeyimi etkiledi. Hiç bir şeyden zevk alamaz oldum  halada öyle..
Sendeki bu rahatsızlık hala  bendede var. Kafayı yedim iyice ruhsal bunalımdayım hala.
İnşallah sende bi dökülme olmaz ümidiyle sağlıcakla kal

tuna_85

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2022, 05:31:50 »
Kardeş merhaba. Ya anlattıklarına çok üzüldüm. Ve konularına baktım. Bende de alevlenme, karıncalanma, yanma oluyor. Günde birkaç kere 15 20 dakika sürüyor. Bazen daha fazla. Bazen hiç olmuyor. Acayip bir şey. Benim yaş 37. 35 yaşıma kadar böyle bir şey yoktu. Aynı seninki gibi çok gür saçlarım vardı. Hala da seyrek sayılmaz. Ben de şu an için açılma olan bir bölge de yok. Hatta kimseyi inandıramıyorum. Eşim de dahil inanmıyor. Saçların eskisi gibi diyor. Genel bir seyrelme, dökülme var. O yüzden kimse görüntüde çok bir şey anlamıyor. Gittiğim doktorlar da dahil buna. Özelde üç dört kez doktora gittim, kan verdim. Hatta konulara bakarken fark ettim. Sana soru sormuşum karbonat içme hususunda. Benim olay eve kapanma ile başladı ve koronaya yakalanmam ile şikayetler arttı. Biraz ağır geçirdim o dönem hem ruhsal hem fiziksel çok yıprandım. Bir ayda 15 kilo verdim birden, iştah kalmadı. İnanılmaz bir saç dökülmesi yaşadım. Ama daha sonra bu yanma hissi ortaya çıktı. Her şeyi denedim, şampuanlar, takviyeler, xpecia. Yok yok yok. Bizim durum farklı bir şey ya. Ama ne? Bu saç nezlesi mantıklı gelmeye başladı son zamanlar. Ama ona da yok öyle bir şey diyenler var. Hatta tıpta karşılığı yokmuş. Sen kendince hafifleten bir şeyler buldun mu? Ben bulamadım daha. Ayrıca inan hayatın içine katılınca şikayetler daha azalıyor. Eve kapanınca daha çok oluyor. Hayata katıl. Saçların o kadar kötü değil. Sen kendini inandırmışsın öyle. Bir işe girsen, sosyalleşsen önce ruhen sonra saçla ilgili olarak fiziksel açıdan daha iyi olacaksın. Ben bunu görüyorum. Eğer eve kapanma devam etse çok kötü olacaktım.

tuna_85

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2022, 05:35:25 »
Bir de bir şey daha soracağım: Senin bu şikayet deneyimin daha fazla. Zamanla azalma, geçme oluyor mu?

Ankaralı

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2022, 02:43:10 »
Bir de bir şey daha soracağım: Senin bu şikayet deneyimin daha fazla. Zamanla azalma, geçme oluyor mu?
Abi konuyu yeni gördüm K bakma. Vallahi şöyle anlatayım hepsine cevap olarak uzun olacak yine ama. .  Ergenligimden beri Benim saç diplerim çok acırdı ama gecerdi. Zayıf bir yapım vardı. İşte 14-15 yaşlarında anne baba ayrıldı icra durumları vs vs okuldan atıldık dayının dükkanında çalışmaya başladık. Üstüne 70 kilodan 1.5 senede 88 kiloya ulaştım. Yaş ozaman 17 falandı. Saçlar ozaman bilgin yapagı gibi yani full stresli olmama ragmen acayip sıkıydı. Uzatırdım yakışmazdı. Hep yanlar 2 numara üstler 4 numara kestirirdim.
Her neyse bu çalkantılı yıllar geçti yaş oldu 20 askerlik cagı.. Yine full stres doguda yaptıkya bayaga stresliydi.. Neyse, askerden geldim iş güç vs derken saçlar hala sımsıkı.. Ardına güvenlik işine girdik. O zaten full stres insanlarla uğraşmak parası az çalışma saati fazla gecesi gündüzü belli degil uyku sorunu. Yani hayatı tersten yaşıyor vucud öyle diyim..
Saçlar  yine sımsıkı hani iğne atsan bulamazsın. Neyse   bankaya girdik çalıştık. Oda zaten full stres.. Babanın borçlarını öde kendi borcum vs vs
İlk kez bi kadın dedi.. Kel mi oluyorsun? Ben şok oldum. Dedim ne keli ya hemen gittim aynaya baktım sorun yok  normal saç çizgisi.
Herneyse ordan ayrıldık başka bi yere orada dahada stres ankara şehir hastanesi şantiyesinde çalıştık yine güvenlik.. Kavga dövüş çalışma saati vs hep boktan. Yani anlayacağın full stres...
Saçlar yine sımsıkı... Öyle böyle derken.. Babam hasta oldu beyninden ameliyat ettiler.
O anda iş yerinden arkadaşlar dedi saçın mı dökülüyor? Ben dedim yok ne alaka benim kafa hep böyleydi kısa olunca öyle görünüyor. Neyse biraz uzadı arkadaş dedi sende saç kıran mu var kafanın sag üstü açık. Bilmiyorum dogrudur dedim. Hiç ilgilenmedim yani ama baktım hafif seyrek lik oluşmuş ben normal karşıladım.. Neyse baba akciğer kanseri miş işten ayrıldım. Onunla uğraşıyorum 2 hafta hastanede birde enfeksiyon kaomoşım. Sonuç baba  öldü dünya başıma yıkıldı.. Cenazede ben babayı mezara koyarken video çekmişler onu izledim. Ulan dedim benim kafa açılmış sımsıkı saçlarım vardı.neyse dedim düzelir. 7 si 40 vs derken. Dayılar amcalar yengeker.. E oglum senin saçların dökülüyor bu ne. Dedim ne olacak sıkıntıdan olur normal düzelir dedim vs vs.. 
Yok abi ne düzelmesi kafa alev alev yanıyor yaralar çıkıyor düzeliyor günden güne bi rahatlıyor bi yanıyor.
Dedim yediğim içtiğim bir şey mi dokunuyor acaba diye.. Yoo ozaman parada var yani bekarız ya etinden sütüne vs iyi besleniyorum ama kiloda verdim tabi...
Ama yok bi yanma oluyor bi geciyor.. İnt sizin gibi bakıyorum.. SAÇ NEZLESİ MEVSİMSEL DÖKÜLME VS VS YAGLI EGZAMA tıpta seberoik dermatit diyorlarmış..
Şimdi 2 side uyuyor hem nezle hem dermatit.. Zaten benim vucud çok terler çok yaglanır.
Ayrıca bende hemoroiid var mide yanma ekşimde var endoskopi yaptırmıştırmıştım mikronçp vs varmı diye.. Bişey çıkmadı doktor kafamı gösterdi. Beyinsel psikolojik diye.. 
Her neyse.. Bu saç bu hale gelince benim psikoloji tümden bozuldu. Şöyle düşündüm hala bakarım araştırırım
Benim baba amca full saçlı idi. Amcam hala full saçlı norwood 0 yani dede desen oda öyleymiş.
Dayı tarafına bakıyorum seyrek lik var. Ha adam benim yaşımdayken iyi iş. Şimdi 55 yaşında yine sacı var ama tepe açık. Komple degil tabi.. Ee normal diyorum. Şimdi ben ona çektiysem bu yaşta bu ne.. Adam evlenmiş oglu 22 yaşına gelmiş para gani emekli olmuş.. Tamam saç hee yaşta güzelde. O yaşta o kadar saç yeter  hiç çoktan iyidir.. Ama yaş genç olunca sıkınfı tabi..
Ha pandemi demişsin. Vallahi 2 kez aşı oldum 3 ÇÜ olmadım.. Ondan da şüpheleniyorum. Keke olmasaydım diye ama mecbur işte. Belki onunda etkisi vardır.
Kimisi büyük Çoğunluk stresten diyor böyle bi saç dökülmesi genetik olarak görmedik diyorlar.
Doktora git diyen çok tabi haklılarda bende 5 krş para yok gss prim borcum olmuş 7 bin.
Ha birde kuruntu var bende Dr gitsem yazacak 2 kortizon lu ilaç deriyi mahvedecek veya minox ve bi hap yazacak sepstkeyecek diye de kuruntu var yani.. Burdan bi abimiz destek olsun diye Xperia gönderdi 1 kutu allah razı olsun bir işe yaradımı bilmem pek olmadı gibi menide sıvılaştırılmış oldu biraz ondan ısır bilmiyorum ama yinede allah razı olsun...
Sen demişsin saçlar okadar köy ü degil diye.. Bilmiyorum neye göre konuştun.. Ama benim şu son 2-3 seneye bakarak kendimi tanıyamıyorum 
Sosyal bir insandımm eskidende öyleydim. Çünkü küçüklüğümden hayattan insanlardan çok darbe yedim evden işe işte eve gelen gir adamdım. Çünkü işim belli bir meslekte yok. Gece növetgündüz nöbet 12 saat uyku desen bozuk yeme bozuk.. Nasıl sosyal olayım.. Ben kendimi bildim bileli en rahat ettigim şey.. Eve geldimi uyumak  en rahat ettigim başımı yastığa koyup uyumak.
Zaten hayattan zevk almıyorum saçta dökülünce daga beter oldum.iş güç ölümler derken kafayı yedim. En son çare intihardır onu beceremedim. Şimdi boş boş yaşıyorum
Yaşamak denirse.  Bir babanın ölüp işsiz kalmam 2 en büyük sorun da Saç olayı beni bitirdi zaten.. Ölmek istiyorum onada can tatlı işte... Durum bu

Ankaralı

• Sr. Member
« Yanıtla #5 : 16 Nisan 2022, 02:51:15 »
Kardeş merhaba. Ya anlattıklarına çok üzüldüm. Ve konularına baktım. Bende de alevlenme, karıncalanma, yanma oluyor. Günde birkaç kere 15 20 dakika sürüyor. Bazen daha fazla. Bazen hiç olmuyor. Acayip bir şey. Benim yaş 37. 35 yaşıma kadar böyle bir şey yoktu. Aynı seninki gibi çok gür saçlarım vardı. Hala da seyrek sayılmaz. Ben de şu an için açılma olan bir bölge de yok. Hatta kimseyi inandıramıyorum. Eşim de dahil inanmıyor. Saçların eskisi gibi diyor. Genel bir seyrelme, dökülme var. O yüzden kimse görüntüde çok bir şey anlamıyor. Gittiğim doktorlar da dahil buna. Özelde üç dört kez doktora gittim, kan verdim. Hatta konulara bakarken fark ettim. Sana soru sormuşum karbonat içme hususunda. Benim olay eve kapanma ile başladı ve koronaya yakalanmam ile şikayetler arttı. Biraz ağır geçirdim o dönem hem ruhsal hem fiziksel çok yıprandım. Bir ayda 15 kilo verdim birden, iştah kalmadı. İnanılmaz bir saç dökülmesi yaşadım. Ama daha sonra bu yanma hissi ortaya çıktı. Her şeyi denedim, şampuanlar, takviyeler, xpecia. Yok yok yok. Bizim durum farklı bir şey ya. Ama ne? Bu saç nezlesi mantıklı gelmeye başladı son zamanlar. Ama ona da yok öyle bir şey diyenler var. Hatta tıpta karşılığı yokmuş. Sen kendince hafifleten bir şeyler buldun mu? Ben bulamadım daha. Ayrıca inan hayatın içine katılınca şikayetler daha azalıyor. Eve kapanınca daha çok oluyor. Hayata katıl. Saçların o kadar kötü değil. Sen kendini inandırmışsın öyle. Bir işe girsen, sosyalleşsen önce ruhen sonra saçla ilgili olarak fiziksel açıdan daha iyi olacaksın. Ben bunu görüyorum. Eğer eve kapanma devam etse çok kötü olacaktım.
abi bizdeki durum farklı demişsinizde. İşte ne olabilir bende onu anlamadım. Sonuç ya saç nezlesi ya seberoik dermatit yaglı egzama..
Doktorlar önce bunu tedavi etmek gerekir diyor. Mantar candida diyeyim diyen var iyide zaten kilo verdik hal kalmadı. Bu yüzdende saç dökülüyor ayrıca bu dermatit veya nezleden  bu yüzden dökülen saç geri gelmez diyor doktorlar neymiş saç ekimin miş.. Başja doktorların yazısına bakınca... Bu yüzden dökülen saçlar geri çıkarmış... İyide yanma batma hissi hiç gecmiyor ki... Geciyor diyorsun bidaha geliyor..
Karbonat olayıda sıkıntı faydası olmuştu ama bıraktım  baya uzun oldu yani...en iyisi hiç kullanmamak veya az kullanmak eger fayda ediyorsa tani

tuna_85

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2022, 15:18:24 »
Dediğin karbonat videosunu izledim. Kanada'ya göçmen olarak giden bir kadın. Onlar da bu yanma hissi yok. Hiçbirinin böyle bir şikayeti yok. Ama karbonatı sırf denemek için denedim. İki günde ciltteki yağlanmayı kesti. Çok garip. Ama saçları da daha cansız yapıyor gibi. "Mantar candida"da yine bizdeki şikayetlerin tümü yok ki. Örneği yok bizim gibi. Ama dedikleri tükürük testini yaptım. İnanılmaz saçaklanma var. Sen yaptın mı bilmiyorum? Mantar Candidayı araştırınca o da mantıklı geliyor. Saç Nezlesi de biraz araştırınca mantıklı geliyor. Çıkamadım bu işin içinden.

Ankaralı

• Sr. Member
« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2022, 19:04:09 »
Dediğin karbonat videosunu izledim. Kanada'ya göçmen olarak giden bir kadın. Onlar da bu yanma hissi yok. Hiçbirinin böyle bir şikayeti yok. Ama karbonatı sırf denemek için denedim. İki günde ciltteki yağlanmayı kesti. Çok garip. Ama saçları da daha cansız yapıyor gibi. "Mantar candida"da yine bizdeki şikayetlerin tümü yok ki. Örneği yok bizim gibi. Ama dedikleri tükürük testini yaptım. İnanılmaz saçaklanma var. Sen yaptın mı bilmiyorum? Mantar Candidayı araştırınca o da mantıklı geliyor. Saç Nezlesi de biraz araştırınca mantıklı geliyor. Çıkamadım bu işin içinden.
Tükürük işini dinlemedim abi Bilmiyorum da.. Karbonat işi Dedigün gibi kafayı cansız yapıyor. Vallahi abi be bileyim Ya ben vallahi bu saç yüzünden kafayı yedim psikolojim alt üst oldu yeminle. Gss prim borcum olmuş 7 bin. Cebimde hastane gidecek beş kuruş param yok. Ne yapacam bilmiyorum. Şu kafanın haline bak ruh hastası oldum

Ankaralı

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 16 Nisan 2022, 19:06:06 »
WhatsApp tan yaz konuşalım abi 05386241418

Trevor

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 17 Nisan 2022, 15:56:02 »
konazol şampuan başla bence.

Batuhan Çağlar

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #10 : 13 Kasım 2022, 21:12:01 »
Ankaralı kardeş bu kadar takma kafaya hayatta hersey saçmı tamam bende dökülüyor diye takıyorum ama sen cok abartmissin dusunsene saçların çok sık iyi ama koluna bacagina birsey oldu vs vs Allah daha büyük dert vermesin s.

probably-kel

• Jr. Member
  • **
  • Ah Sh*t, Here We Go Again
« Yanıtla #11 : 04 Ocak 2023, 17:08:36 »
Son durum ne? Yanma, kaşınma geçti mi?
.
Vive la patrie, vive la nation, vive la liberte!

Ennio Morricone - L'estasi dell'Oro
.

tuna_85

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2023, 18:02:08 »
Hiçbir değişiklik yok, aynı.

probably-kel

• Jr. Member
  • **
  • Ah Sh*t, Here We Go Again
« Yanıtla #13 : 04 Ocak 2023, 18:16:35 »
Bende de 1 aydır var. Kaşıntıdan ziyade uyuşma ve karıncalanma gibi gerçekleşiyor. Uyuşma artınca o bölgedeki saçlarda dökülüyor azalıncada tam tersi dökülmüyor. Henüz 1 aylık bi sorun olduğu için değişimde göremiyorum o bölgede. Garip bi durum çözemedim
.
Vive la patrie, vive la nation, vive la liberte!

Ennio Morricone - L'estasi dell'Oro
.

tuna_85

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2023, 19:19:08 »
Kardeş valla işimiz çok zor. Gitmiyor bitmiyor. Dermatoloji, alerji hepsine gittim.Nörolojiye de gittim. Sonuç sıfır.

Facebook Twitter Instagram