Gönderen Konu: Stres kalıcı kelleşmenin gerçek sebebi  (Okunma sayısı 1070 defa)

Virtüöz

• Hero Member
Stres kalıcı kelleşmenin gerçek sebebi
« : 18 Nisan 2022, 23:02:50 »
Arkadaşlar sanırım kelliğin nedeni stres olabilir.Şöyle ki stresin saçlara iyi gelmediğini hepimiz biliyoruzdur.Fakat bunun gerçekten kalıcı kelleşmeye neden olabileceğini düşünmüyoruz.Stres gidince saçta geri gelir kuralına göre hareket ediyoruz.Bu yanlış bir varsayım.Çünkü kronik stres bozukluğu saç hücrelerini bir daha geri getirmeyecek uyku evresine sokuyor.Stres devamlılık gösterdiğinden uyku evresindeki saçlar bozunmaya uğruyor.Tabiri caizse folüküllerin yapısı değişiyor.Bununla ilgili araştırma yaparken karşıma Mart 2021'de Harvard üniversitesinin yaptığı bir yazıyla karşılaştım.Rejeneratif Biyoloji Doçenti Ya-Chieh Hsu fareler üzerinde bir stres testi uyguladı ve şu sonuca varıldı.Stres, saç folikülü kök hücrelerinin dokularını yenilemede çok uzun süre dinlenme aşamasında kaldıklarını fark etti.Bunun için insalarla eş değer olan stres hormonu olarakta bildiğimiz kortizol tetiklenerek strese maruz bırakıldı.Ama işin ilginç tarafı farelerden stres hormonlarını çıkardıklarında ise kök hücrelerin dinlenme aşaması son derece kısa hale geldi ve fareler, yaşlandıklarında bile yaşamları boyunca saç köklerini yenilemek için sürekli olarak büyüme aşamasına girdiler.Şimdi buraya kadar tamam.Sonra ki aşamada ise Hsu aslında stres hormonunun dermal papilla olarak bilinen saç folikülünün altındaki bir dermal hücre kümesi üzerinde etkisi olduğunu anladı.Dermal papillanın saç folikülü kök hücrelerini uyarmak için kritik olduğu biliniyor.Ancak stres hormonun yarattığı etki ile derma papilladan salgılanan tanımlanmış faktörlerin hiçbiri değişmemiştir, biri hariç.Stres hormonu bir molekül olan Gas6'yı salgılamasını engelledi.Nedir bu Gas6? Arkadaşlar Gas6 saç folekülleri üzerinde ki büyümeyi aktive eden bir proteindir.Bunun stres yüzünden inhibe edilmesi demek saçların normal fonksiyonlarını yerine getirememesi demektir.Sonuç olarak araştırmalar Gas6'yı geri eklediğinde, kök hücreler stres altında bile saçları yenileyebilir olduğunu kanıtladı.Peki stres yüzünden giden veya bozulan saç yapısı tekrar geri getirilebilir mi? Şuan bu aşamada pek mümkün görünmüyor.Ortaya bir ürünün çıkması için ticareleştirilmesi gerekir.Fakat ilgili fikir mülkiyet hakkı Harvard üniversitesi tarafından korunma altına alınmış.Hsu'nun dediğine göre yakın zamanda da olmıycak.Çünkü fareler üzerindeki bulguların güvenli bir şekilde insanlar üzerinde çalışmaların başlatılabilmesi için daha çok incelemensi gerekliymiş.O yüzden siz siz olun stresi hayatınızdan çıkartın  ;D

Ay yoruldum valla Türkçeye çevirmekten farklı kaynaklarla karşılaştırmaktan.Buyrun size linkte paylaşıyım bakın okuyun.Hatam veya yanlış anladığım kısım varsa yoruma ekler düzeltirsiniz.

https://news.harvard.edu/gazette/story/2021/03/researchers-discover-how-chronic-stress-leads-to-hair-loss/
https://www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210331143023.htm#:~:text=When%20researchers%20added%20back%20Gas6,might%20lead%20to%20hair%20loss.
https://www.timesnownews.com/health/article/baldness-cure-on-the-way-harvard-study-on-hair-growth-protein-gas6-stress-cortisol-permanent-fix-hfsc/827613

titanic5

• Hero Member
Ynt: Stres kalıcı kelleşmenin gerçek sebebi
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2022, 23:43:27 »
Kalıcı kelliği bilmem ama stres bende bazı yerlerde saçkıran ve sakalkıran yapmıştı

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2022, 01:55:38 »
Kalıcı kelliği bilmem ama stres bende bazı yerlerde saçkıran ve sakalkıran yapmıştı

Yoğun stres saçları geri dönmeyecek uyku evresine sokuyor.Buradaki dikkat edilmesi gereken nokta stresi ne boyutta yaşadığımız.Hayatta birçok zorlu koşullarla mücadele ediyoruz.Bu yüzden stres hemen hemen her anımızda yanımızda.Kurtulmamız pek mümkün görünmüyor.Fakat saçlarımızı korumamız için azaltmamız lazım.Ben yoğun acılardan strestlenip saçları dökülenlerin daha sonraları düzelsede geri tekrar saçlarını kazandıklarını görmedim.Bir başka örnek olarak sürekli kafasında meşgul ettiği düşüncelerden dolayı stres yaşayıp saçları iyiye gidende görmedim.Kelleşen insanların hayatlarının belli dönem aralıklarını incelemek lazım.DHT'yi bu konudan ayrı tutuyorum.Çünkü o da başka bir sebep olarak gösterilebilir.Stres üzerine bilişsel olarakta araştırılma yapılmalı.

Geçen hatta uçuk olsada mantığa oturttuğumuzda telekinezi yöntemiyle süreci tersine çevirmekte mümkün gibi gözüküyor.Beynimizdeki nöronları uyararak saç çıkarma başarılabilir mi diye düşünmeden edemedim.Yoğun olarak odaklandığımız hayal veya düşünceyi gerçeğe aktarılabilmek için çabalasak bunun sonucu ne olurdu mesela kestiremiyorum.Farzı misal kafa derinizi aklınıza getirin, daha sonra odaklanın ve ordan saç çıkıyormuş gibi sinirlerinize yön verin.Bu tarz sanki bir hipnoz yöntemiyle aylarca denenip sonuç alınabirmi bilmiyorum.Şimdi bunu dedim diye deli derler   ;D
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=16513

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 19 Nisan 2022, 01:58:44 »
 bırak saçı stres ölüme bile goturur adamı.
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #4 : 19 Nisan 2022, 02:02:42 »
Bildiğinim kadarıyla telekinezi hâlen bir balon.
Bir labaratuvar gerçekten kanıtlı şekilde telekinezi yapan bireye milyonlarca dolar veriyordu. Daha çıkmadı kendini kanıtlayan.

Bana komik geliyor telekinezi falan.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2022, 04:22:30 »
bırak saçı stres ölüme bile goturur adamı.

Evet haklısın abi.Stres o kadar yıpratıcı birşey ki insanın vücudunu olumsuz etkiliyor.Yaşamında stres varsa hiç bir şeyden keyif almıyorsun.Seni yataklara bile düşürür bu illet.Sadece saç değil ki hangimiz stresliyken kendimizi yorgun hissetmiyoruz? Hangimiz stresliyken sağlığımızı ihmal etmiyoruz? Hangimiz stresliyken çevredekilere zarar vermiyoruz? Bunların hepsini yaşıyoruz dimi? Kendimizi stresten uzaklaştırınca ya da problem çözülünce nasılda yaşam kalitemiz artıyor nasılda huzurlu hissediyoruz.Pozitif enerjinin verdiği mutluluk resmen bizi iyileştiriyor.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2022, 04:32:55 »
Bildiğinim kadarıyla telekinezi hâlen bir balon.
Bir labaratuvar gerçekten kanıtlı şekilde telekinezi yapan bireye milyonlarca dolar veriyordu. Daha çıkmadı kendini kanıtlayan.

Bana komik geliyor telekinezi falan.

Evet bilimsel olarak kanıtlanmış bir bulgu olmadı.Sadece teoride beynimizden gelen yoğun enerjiyi yönlendirerek nesneleri veya düşünceleri kontrol edebileceğimiz söyleniyor.Bunu yaptığını idda edenler oluyor fakat herhangi bir kaynaktan onaylanmış değil.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim

Ankaralı

• Sr. Member
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2022, 03:15:06 »
Evet etkisi çok fazla ancak. Dışarıda yatan ailesini malını işimi kaybeden sokakta senelerdir yaşayan  birçok insan var kada iğne atsan bulamazsınız.. Ki bu İnsanlard a full stresli. Degilim bir olay

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2022, 03:27:05 »
Evet haklısın abi.Stres o kadar yıpratıcı birşey ki insanın vücudunu olumsuz etkiliyor.Yaşamında stres varsa hiç bir şeyden keyif almıyorsun.Seni yataklara bile düşürür bu illet.Sadece saç değil ki hangimiz stresliyken kendimizi yorgun hissetmiyoruz? Hangimiz stresliyken sağlığımızı ihmal etmiyoruz? Hangimiz stresliyken çevredekilere zarar vermiyoruz? Bunların hepsini yaşıyoruz dimi? Kendimizi stresten uzaklaştırınca ya da problem çözülünce nasılda yaşam kalitemiz artıyor nasılda huzurlu hissediyoruz.Pozitif enerjinin verdiği mutluluk resmen bizi iyileştiriyor.
hastalıklarında bası stres
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2022, 13:28:42 »
Evet etkisi çok fazla ancak. Dışarıda yatan ailesini malını işimi kaybeden sokakta senelerdir yaşayan  birçok insan var kada iğne atsan bulamazsınız.. Ki bu İnsanlard a full stresli. Degilim bir olay

O insanların stresle mücadelesini iyi yapabildiklerini düşünüyorum.Evet, çok acılar çekmiş olabilir.Fakat stresi nedenli kafaya taktığıyla alakalı bir durum.Gördüğümüz örneklerin bir analizi çıkartılmalı.Bu insanların saçları genetik olarak strese dayanaklı olabilir veyahut zaten dökülme problemi yaşamayacak kişiler olabilir.Nasıl ki saçları DHT'ye duyarlı olmayan insanlar ne yaparlarsa yapsınlar saçları dökülmez, gene aynı şekilde stres kaynaklıda dökülmeyebilir.Aynı şekilde bazı insanların saçları dökülsede saçları sık olduğu için bunu uzaktan anlayamıyorsun.Bu bünye ile alakalı bir durum.Misal Arda Kural'ın saçları sıkıntılı hayat öncesinde fena değilken stres sonrası saçlarında büyük kayıplar yaşamış.Süreklilik gösteren kronik stres problemi ya da ani şok yaratan stresler kişinin saçlarını kaybetmesine yol açıyor.Stresten kendimizi ne kadar uzak tutarsak, ne kadar çabuk atlatırsak süreçte o kadar kendini çabuk toparlıyor.Ama inhibe edilen gas6 geri döndürelemeyecek seviyeye gelebiliyor.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 22 Nisan 2022, 13:29:30 »
hastalıklarında bası stres

İllet birşey.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim

Ankaralı

• Sr. Member
« Yanıtla #11 : 27 Nisan 2022, 13:17:35 »
O insanların stresle mücadelesini iyi yapabildiklerini düşünüyorum.Evet, çok acılar çekmiş olabilir.Fakat stresi nedenli kafaya taktığıyla alakalı bir durum.Gördüğümüz örneklerin bir analizi çıkartılmalı.Bu insanların saçları genetik olarak strese dayanaklı olabilir veyahut zaten dökülme problemi yaşamayacak kişiler olabilir.Nasıl ki saçları DHT'ye duyarlı olmayan insanlar ne yaparlarsa yapsınlar saçları dökülmez, gene aynı şekilde stres kaynaklıda dökülmeyebilir.Aynı şekilde bazı insanların saçları dökülsede saçları sık olduğu için bunu uzaktan anlayamıyorsun.Bu bünye ile alakalı bir durum.Misal Arda Kural'ın saçları sıkıntılı hayat öncesinde fena değilken stres sonrası saçlarında büyük kayıplar yaşamış.Süreklilik gösteren kronik stres problemi ya da ani şok yaratan stresler kişinin saçlarını kaybetmesine yol açıyor.Stresten kendimizi ne kadar uzak tutarsak, ne kadar çabuk atlatırsak süreçte o kadar kendini çabuk toparlıyor.Ama inhibe edilen gas6 geri döndürelemeyecek seviyeye gelebiliyor.

Abi onların Stresle mücadeleyi iyi yaptığını düşünüyordçsun ama yanlış  ben çok konuştum o tür insanlarla evini ailesini kaybeden kaza geçirip sakat kalan vs. Adamların her günü full stres. Yada diyeceksin onlarda dht etki etmiyor bilemeyiz..
Saçı dökülen insan daha çok strese giriyor daha dogrusu dökülme degil kel olmak daha stres yapıyor.
Bak benim konumu okursan 3 yıl önce sımsıkı olsn saç acıldı ruhsal psikolojik bunalıma soktu halada öyleyim. Baba amca dede saçlı hep dayıda açıklık var oda yaş geregi
Peki bu neden oldu. Babam öldü para kaybettim işsiz kaldım  vs vs saç dökülünce hayattan soğudum işe bile gidemez oldum. Şimdi bu arda kuralın ki gibi kronik stres mi bilemiyorum

DavyJones

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 27 Nisan 2022, 14:07:10 »
Türkiye’de yaşayıp ve zengin olmayıp stressiz bir yaşam süren var mı cidden?

murattarum

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 27 Nisan 2022, 15:31:49 »
Strees sertlesmenin de sebebi sac ekim surecinde oncesinde strees olmustum.beyfendide tık yoktu ne zaman kafama birsey taksam yine beyfendi selam sabah vermez olur.ne zaman mutlu olsam durduk yere tiklesir olmadik yerde.yani herseyin basi strees.
Dr.Muttalip keser saç ekimi
Saç ekimi forum
Saç ekimi sonuçları

Hair'lı Olsun

• Bu Alana Reklam Verilir.
  • Hero Member
« Yanıtla #14 : 27 Nisan 2022, 16:19:56 »
Dikkat edin strese girmeyin demek de ne bilim... Zaten bilerek isteyerek girmiyoruz ki  :)
Saç Sağlığı Discord : https://discord.gg/RJrwv4h7

Finansteride
Omega 3  -  Biotin 5000
Keçiboynuzu özü
Masaj - Magnezyum yağı  
D3 vitamin  -  B12 vitamin

Facebook Twitter Instagram