Gönderen Konu: Proscar yan etki  (Okunma sayısı 5275 defa)

Rulez

• Sr. Member
  • ℬ𝒶𝓀𝓉ı𝓃 𝑜𝓁𝓂𝓊𝓎𝑜𝓇 𝒷𝒶𝓀𝓂𝒶𝓎𝒶𝒸𝒶𝓀𝓈ı𝓃
Proscar yan etki
« : 16 Mayıs 2019, 22:08:17 »
20 yaşındayım proscar kullanıyorum yaklaşık 1 aydır oruç tuttugum için sahurda ilacı iciyorum ve sabaha kadar bir dünya rüya görüyorum ve ayıptır söylemesi rüyalanıyorum meni geliyor bide gün içinde depresyondayım mutsuzum  aglayasım geliyor bazen sizdede varmı böyle yan etkiler kesmeli miyim?

Transhair

• Yeni üye
  • *
Ynt: Proscar yan etki
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2019, 22:35:22 »
Öncelikle Finasteride ve Dutasteride gibi maddeler içeren Proscar, Propecia ve Avodart gibi ilaçlar dht hormonunu baskılamaya yönelik anti androjenlerdir ve yan etki olarak cinsel istekte artıştan çok azalış beklenir ve depresyon halleri muhtemelen orucun bir etkisidir diye düşünüyorum çünkü; Cypretrone Asetate maddesi içeren Androcur gibi (bütün anti androjenlerin en güçlüsü) ASLA DR'A DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ!! ilaçlarda genelde depresyon beklenir çünkü Androcur dht den ziyade direk olarak Testosterona saldırır ve onu inhibe eder. Yani tamamen ya da belli bir kısmını yok etmeye çalışır.
Bence endişelenecek bir durum yok gibi ama bu benim fikrim tabii Dr' a danışsan daha mantıklı ve Anti Androjen ilaçların Dr a danışılmadan kullanılmaması gerektiğini de hatırlatmak isterim zira kısırlığa kadar götüren yan etkileri olabiliyor kontrolsüz kullanmanın. Bir endokrinoloğa veya bir Dermotoloji dr una danışlması gerektiği düşüncesindeyim.  İyi akşamlar.

sacekimibilgisi

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2019, 01:37:21 »
kaynak:https://abcnews.go.com
Bazı Erkekler İçin Propecia'nın Cinsel Yan Etkileri Uzun Süreli Olabilir
tarafından carrie gann, abc haber tıp birimi  12 Temmuz 2012

Kevin Malley neredeyse 30 yaşındaydı ve saçlarını kaybetmeye başlamıştı. Kelleşmekten sakınmanın bir yolu olup olmadığını görmek için doktoruna gitti ve doktoru Propecia'yı reçete etti.

Malley, “Yaşım için genç görünüyordum, bu yüzden saç dökülmemi bir süreliğine uzaklaştırmak istedim” dedi. “Propecia'yı bir yıldan fazla bir süre boyunca kullanmayı  planlamıyordum.”

Malley Mayıs 2011'de ilacı almaya başladı ve Ekim ayına kadar tamamen güçsüzdü ve hiçbir şekilde cinsel dürtüsü yoktu. Vücudu değişti, cinsel organları bile küçüldü. Doktoru, ilacı almayı bırakması halinde yan etkilerin ortadan kalkacağını söyledi, böylece yaptı. Fakat hiçbir şey değişmedi.

“Yan etkilerin ortadan kalkmasını beklemeye devam ettim, ama olmadı sadece daha da kötüleşti” dedi.

Malley yalnız değil: Bugün Cinsel Tıp Dergisi'nde yayınlanan yeni bir araştırma, bazı erkeklerde Propecia'nın cinsel yan etkilerinin ilacı almayı bıraktıktan sonra bile aylarca, yıllarca sürebileceğini gösteriyor.

George Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar, saç dökülmesini tedavi etmek için Finasteride de denilen Propecia'yı aldıktan sonra üç ay veya daha uzun süre yan etkileri bildiren 40 yaşın altındaki 54 erkekle görüştü. Erkeklerin hiçbiri ilacı almadan önce cinsel, tıbbi veya psikiyatrik sorunları olduğunu bildirmedi. Erkeklerin bazıları ilacı birkaç hafta kullandı, diğerleri yıllarca kullandı, ancak hepsi erektil disfonksiyon, cinsel dürtüde azalma, orgazmla ilgili sorunlar, küçülme ve ağrılı cinsel organlar, hatta bazı nörolojik problemler gibi yan etkiler bildirdi depresyon, anksiyete ve zihinsel değişkenlik.

Erkeklerin yüzde 96'sı için cinsel problemler ilacı almayı bıraktıktan bir yıldan fazla sürdü.

Çalışmanın yazarı Dr. Michael Irwig, "Bulgularımız bu ilacın bu adamlara kalıcı hasar vermiş olabileceğinden şüphelenmemi sağlıyor" dedi. “İyileşme şansları artar mı? Bu yan etkileri ne kadar uzun olursa, o kadar düşük ve daha düşük olduğunu düşünüyorum.”

Irwig, çalışmaya yalnızca ilaçtan en çok etkilenen erkeklerin katılabileceği konusunda uyardı. Çalışma katılımcılarını, ilacın kalıcı cinsel yan etkileri olan erkekler için bir grup PropeciaHelp adlı çevrimiçi bir forum aracılığıyla topladığından, araştırmanın daha az ya da daha az yaygın yan etkisi olan erkekleri içermediğini söyledi.

FDA, Merck İlacın Yan Etkilerini Biliyor

Finasteride, testosteronun DHT adı verilen ve saç dökülmesine katkıda bulunan daha güçlü bir forma dönüştürülmesini engelleyerek çalışır. Başlangıçta 1992 yılında ilaç devi Merck tarafından genişletilmiş prostatlar için bir tedavi olarak geliştirildi ve ilaç Proscar olarak satıldı.

Propecia 1997'de ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı ve o sırada Merck, birkaç erkeğin ilacın klinik denemeleri sırasında cinsel yan etkiler bildirdiğini belirtti. Ajans, web sitesinde, hastalar ilacı almayı bıraktıklarında bu yan etkilerin çözüldüğünü söyledi.

Ancak ajans, cinsel işlev bozukluğu bildiren tüketicilerden 13 yıl boyunca 400'den fazla rapor aldı ve yaklaşık 60 erkek bu yan etkilerin, ilacı durdurduktan üç aydan daha uzun sürdüğünü bildirdi. 2011 yılında FDA, Propecia ve Proscar için bir etiket değişikliği yapılmasını zorunlu kılarak bazı hastaların, hastaları almayı bıraktıktan sonra sürdüğü erektil disfonksiyon olduğunu bildirdi; Nisan ayında, ajans bu etiketi libido, boşalma ve orgazm bozukluklarının raporlarını içerecek şekilde güncelledi .

Bir bildiride Merck, Propecia ile uzun süreli cinsel işlev bozukluğu arasında nedensel bir ilişki olduğunu kanıtlamadığını söyledi.

"Merck, Propecia'nın (finasteride) güvenlik ve etkinlik profilleri gösterdiğine ve ürün etiketlemesinin, reçetelemeyi bildirmeye yardımcı olmak için ilacın yararlarını ve risklerini uygun şekilde tanımladığına inanıyor" açıklamasını yaptı.

Ancak araştırmacılar, finasteride reçete yazan birçok doktorun, ilacın yan etkilerinin yıllarca hastaları etkileyebileceğinin farkında olmadığını söylüyorlar.

Wake Forest School of Medicine’de üroloji profesörü yardımcısı olan Dr. Ryan Terlecki, genişlemiş prostat hastaları için Proscar’ı reçete eden Dr. Ryan Terlecki, “Bu üriner semptomlar için sağa sola dağıtıldı.

Terlecki, ilacın uzun vadeli yan etkileri ile ilgili bulguların endişe verici olduğunu, ancak doktorların semptomların ilaca tamamen bağlı olduğunu kesin olarak bilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını söyledi.

“Erektil ereksiyon cevabına giren birçok şey var” dedi. “Bir nedene veya başka birine bağlamadan önce çok dikkatli olmalısınız.”

Erkekler de Nörolojik Yan Etkileri Rapor Etti

Malley, Propecia'yı almadan önce normal ve hırslı biri olduğunu söyledi. Las Vegas'taki bir üniversitede halk sağlığı araştırmacısı olarak çalıştı ve çalıştı.

"Daha önce sabah saat sekizde kalkarım, işe giderim, okula giderim, spor salonuna giderim, eve gelirim, kız arkadaşımla seks yapardım. Çok hırslarım vardı, kariyer hedeflerim vardı" dedi. . "Şimdi temelde bütün gün odamda oturuyorum ve kimseyle konuşma."

Nişanlısı nişanlanmasından koptu ve Malley ısrarcı bilişsel belirtileri nedeniyle işinden istifa etmek zorunda kaldı. Bu yan etkiler için tedavi istedi, ancak doktorlar ona yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını söyledi. Bana, kimsenin kendisine ilacın hayatını bu kadar dramatik bir şekilde değiştirebileceğini söylemediğinden öfkeli olduğunu söyledi.

“Yan etkiler nadir olsa bile uyarılmamam gerektiği anlamına gelmiyor. Bundan önce bir hayatım oldu” dedi.

29 yaşındaki Steven Rossello, doktorunun 2010 yılında Rossello'nun saç dökülmesini tedavi etmesini tavsiye ettiğinde finasteritten gelen herhangi bir yan etki potansiyelinden hiç bahsetmediğini söyledi.

Rossello, "Beni gerçekten kızdıran şey budur. bırakın asla sonsuza dek sürmesinden bahsetmekten değil, hiçbir yan etkiden bahsetmedi." Dedi.

Ancak dört ay Propecia'yı aldıktan sonra Rossello, ilacın cinsel yan etkileri ile birlikte anksiyete ve sakatlayıcı depresyon geçirmeye başladığını ve ilacı almayı bırakmaya karar verdiğini söyledi.

Ancak belirtileri daha da kötüleşti. Semptomlarının görevine uygun olmadığını belirten bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmesinden sonra Teksas'ta İç Güvenlik Bakanlığı için bir araştırmacı olarak görevinden alındı. Rossello, psikiyatrın Propecia'nın nörolojik yan etkilerini bilmediğini söyledi.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde biyokimya ve üroloji profesörü olan Abdulmaged Traish, bilim insanlarının finasteridin beyin ve sinir sistemi üzerindeki etkilerini araştırmaya yeni başladıklarını söyledi.

Traish, "Bu yönde girişim yapmaya yeni başlıyoruz. Gelecek beş ila 10 yıl içinde, bu hikayede şimdi bildiğimizden daha fazlasını bulabilmiş  olabiliriz." Dedi.

Erkeklere saç dökülmesi gibi kozmetik bir sorunu tedavi etmek için bu ilacı almalarını tavsiye etmeyeceğini söyledi.

“Neden bu şansı kullansın? İlacın risklerini söylemek iyi, ancak çoğu doktor buna uymuyor  ve hastalarına bu ilaçların olası etkilerini açıklamak için zaman ayırmıyor.”

İnternet sitesinde FDA, klinik araştırmalarda Propecia alan 945 erkekten sadece 36'sının herhangi bir cinsel yan etki bildirdiğini  belirtti. Irwig, bu uzun süreli yan etkileri görecek erkek sayısının göreceli olarak düşük olduğunu ve muhtemelen ilacı alan tüm erkeklerin yaklaşık yüzde 3'ünü kabul ettiğini kabul söyledi.

"Ancak ilaç bu kadar yaygın reçete edildiği için, hala birçok insan, muhtemelen dünya çapında milyonlarca  insan var" dedi.

Ve şu anda, doktorların hangi hastaların uzun vadeli yan etkilere maruz kalacağını bilmenin bir yolu yok. Irvig, bilinmeyen bir genetik faktörün, bireysel erkeklerin ilaca nasıl tepki verdiğini bilmemizi engellediğini söyledi.

Hem Malley hem de Rosello, Irwig'in çalışmasına dahil değildi, ancak bunlar Propecia'nın yan etkileri üzerine Merck'e karşı sınıf davalarına katılan birçok erkekten ikisi. Mayıs'ta Malley, Merck'in New Jersey'deki karargahının önünde bir hafta boyunca kamp kurdu ve şirketin Propecia'nın yan etkilerine tepkisini protesto etmek için açlık grevi yaptı. Bir temsilci, belirtilerini şirkete nasıl rapor edebileceğini ayrıntılarıyla açıklayan bir temsilci çıktı.

Malley, Propecia'yı saç dökülmesi için almayı düşünebilecek erkekler için basit bir mesaja sahip.

“Her ne pahasına olursa olsun ondan uzak durun” dedi.

Ali Çal??kan

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2021, 14:00:45 »
hocam aynı sorunları bnde yaşıyorum  2 aydır kullanıyorum 1 sene kullanıcam sen ne kadar zman kullandın  nasıl başa cıktın ne zman geçti mutsuzluk depreosyon cevaplarsan sevinirim

Furymen

• Sr. Member
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2021, 20:23:41 »
hocam aynı sorunları bnde yaşıyorum  2 aydır kullanıyorum 1 sene kullanıcam sen ne kadar zman kullandın  nasıl başa cıktın ne zman geçti mutsuzluk depreosyon cevaplarsan sevinirim
Arkadaşım olur kendisi tedaviyi bıraktı en son 3 gün önce konuştum 1.5 ay falan kadar kullanmış bırakmış

My Precious

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2021, 21:48:36 »
Arkadaşım olur kendisi tedaviyi bıraktı en son 3 gün önce konuştum 1.5 ay falan kadar kullanmış bırakmış
Rulez en son nw6ya gidiyordu ne durumda şuanda

Furymen

• Sr. Member
« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2021, 23:00:15 »
Rulez en son nw6ya gidiyordu ne durumda şuanda
Tedaviyi bırakmış halen nw 6 ya kadar geriledi ekimi düşünüyor

Facebook Twitter Instagram