Gönderen Konu: Finas+minox tedavim (lauri)  (Okunma sayısı 10930 defa)

Lauri

• Hero Member
Finas+minox tedavim (lauri)
« : 21 Mayıs 2020, 18:49:18 »
Arkadaşlar merhaba,

33 yaşındayım, uzun zamandır süren dökülmem için, yaklaşık 2 yıldır tersine çevirebilmek adına çeşitli tedaviler denedim. Setitipirant, Ru58841, Saf kafein losyon, miracle losyon, topikal finas, topikal dut, minox vs gibi çok farklı şeyler denedim. Ancak minoks ve antiandrojen etkenler dışındakilerden pek fayda göremedim.

Mayıs 2019dan beri minoksidil ( rogaine foam) kullanmaktayım. Mayıs 2019-Ağustos 2019 arası topikal finas, topikal dutas ve miracle losyon ile destekledim. Bu 3-4 ayın 1,5 ayında falan da haftada sadece 2 sefer 1mg finas aldım. Saçlar biraz toparladı fakat, biraz jinekomasti oldu korkusuyla tüm antiandrojenik etkenleri bıraktım. (Ürolog ise jinekomasti vs olmadığını söyledi, biraz evham yaptım sanırım fakat sonrasında devam da etmedim)

Sonrasındaki 6-7 ay ise sadece minox kullandım. Ru vs.de denedim ama faydası olmadı gibi. Günlük 50-60 mg dozajda kullandım) Belki arttırsaydım faydalı olurdu bilmiyorum ama çok pahalı oluyor o zaman da.

Neyse, salgın dolayısıyla nisan mayıs haziran aylarında evden çalışmaya geçtiğim için oral finas tedavisine başlamaya karar verdim. 45 gündür 1/5 proscar alarak kullanmaktayım.

Güncel tedavim şu şekilde (Nisan2020 başından beri)
Minoxil forte ( sabah akşam, bazen rogaine foam kullanıyorum)
Proscar 1/5
Miracle losyon (2 kutu aldactone, 1 kutu diane35)
Topikal dutas (aylık 12 kapsül gibi minox ın içine ekliyorum)
Medobiocomplex
Dermaroller
Günde 1  veya 2 kez ise şakak ve vertexe ketoral+azelderm krem (etkenlerin emilimlerine destek olur ümidiyle kullanıyorum)

Yanetki olarak spermde sıvılaşma var. Sabah ereksiyonları da daha seyrek oluyor gibi. Normal ereksiyon ise bir tık daha az.

Uzun bir yazı oldu kusuruma bakmayın, olabildiğince detay vermeye çalıştım tedavimle ilgili.

İlk resim mayıs 2019
https://hizliresim.com/KK2WSF

Ağustos2019
https://hizliresim.com/G6XqLz
https://hizliresim.com/nzkLYj

Şubat 2020
https://hizliresim.com/izkFfe

Ağusos şubat fotoları biraz farklı gözükebilir ama saç durumu hemen hemen aynı gibi.

Saçlarım göreceğiniz üzere şakaklardan nw3-4e yakın açık, vertexde de açıklık var ve üstüne genel olarak da bi seyreklik var. Fakat genel olarak, vertex ve tepede ince fakat yavaş da olsa uzayabilen saçlar da epeyce var. Zaten geçen sene uyguladığım 3-4 aylık bahsettiğim tedavimde onlar toparladıkça görünüm iyileşti.

1,5-2 yıldır falan dökülmem çok az. Ya da bana öyle geliyor bilmiyorum. Kullandığım çeşitli etkenler sayesindedir muhtemelen.
Hazır eve kapanmışken risk alıp, kombo bir tedavi uygulamak istedim.

Tecrübeli arkadaşların görüşlerini meral etmekteyim. Sormak istediklerim ise şu şekilde

1.ilave olarak topikal dutas sizce butedavi için fazla olmuş olabilir mi? Şakaklar ve ön bölge için iyi olur diye düşünmüştüm Fakat topikal de olsa dutası ekledikten sonra cinsel yanetkilerin biraz arttığından süpheliyim) Emin olamadım açıkcası.

2. Medobio nun içinde 2500 mcg biotin ve 6 mg çinko oksit var. Bunlara ekleme yapmalı mıyım?

Donör zayıf, kulak arkası kısımlarda da seyreklik olduğu için güzel bir ekim olacağını sanmıyorum. Ekim yerine tedavi temelli gitmeyi uygun görüyorum şahsen.

Yorum ve görüşleriniz için teşekkür ederim.
Sağlıklı günler dilerim.

yeesuzcries

• Sr. Member
Ynt: Finas+minox tedavim (lauri)
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2020, 19:00:31 »
Bütün komboların sağlammış bu kadar uğraşmışssın keşke Fin veya dut kullansaydın çok güzel bi gelişim olurdu bence 
proscar 1/4
konazol
Avodart 0.5mg

dunyahali

• Full Member
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs 2020, 19:01:38 »
Mossi şampuan denedin mi ?
VICHY HASSAS SACLAR ICIN ŞAMPUAN
SOLGAR BIOTIN
SOLGAR SAW PALMETTO
MINOX

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 21 Mayıs 2020, 21:24:43 »
Bütün komboların sağlammış bu kadar uğraşmışssın keşke Fin veya dut kullansaydın çok güzel bi gelişim olurdu bence

Hocam 45 gündür 1/5 proscar kullanıyorum. Bakalım ilk periyottaki gelişimin daha iyisini görürüm.

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2020, 21:26:13 »
Mossi şampuan denedin mi ?

Hocam sadece sebamed şampuan ve konazol kullanıyorum. Şampuanların benim durumum için çok etkisi olacağını düşünmüyorum açıkcası.

KaiserSS

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs 2020, 21:40:00 »
Uzman görüşü, tahlili olmadan kafanıza göre fin ,dud,minox kullanmayın, saç ekim formu finasterid övücü forma dönüşmesin. Çıkmıyorsa ekim,protez düşünülür, vücuda yan etkileri şimdi görülsün veya görülmesin herhangi bir ilaç ciddi problemlere yol açar. Doğum kontrol hapı önerilse kullanılacak mı? Doğasına bırakmak lazım,hergelen doktormuş gibi, konusunda uzman hekimmiş gibi tavsiyede bulunması yanlış. Bünye hazırmı,kalp,tansiyon, erkek tipi hastalık varmı veya farklı bir hastalık altta yatıyor mu bilmeden,analiz etmeden bu tip ilaçlar ileride geri dönüşü güç olan kalıtsal hastalıklara davetiye çıkarır. Sürekli bir finas ve diğer grup ilaçları önermeyin arkadaşlar,iyilik değil kötülük yapıyorsunuz.
One life,live it...

Takviye
- 7 Ay Solgar Biotin 5000 mcg
- 6 Ay Solgar Saw Palmetto

İlave
11.Ay Prozinc Plus Losyon

Şampuan
- Sürekli Prozinc Plus

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=8721.0

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs 2020, 22:01:24 »
Uzman görüşü, tahlili olmadan kafanıza göre fin ,dud,minox kullanmayın, saç ekim formu finasterid övücü forma dönüşmesin. Çıkmıyorsa ekim,protez düşünülür, vücuda yan etkileri şimdi görülsün veya görülmesin herhangi bir ilaç ciddi problemlere yol açar. Doğum kontrol hapı önerilse kullanılacak mı? Doğasına bırakmak lazım,hergelen doktormuş gibi, konusunda uzman hekimmiş gibi tavsiyede bulunması yanlış. Bünye hazırmı,kalp,tansiyon, erkek tipi hastalık varmı veya farklı bir hastalık altta yatıyor mu bilmeden,analiz etmeden bu tip ilaçlar ileride geri dönüşü güç olan kalıtsal hastalıklara davetiye çıkarır. Sürekli bir finas ve diğer grup ilaçları önermeyin arkadaşlar,iyilik değil kötülük yapıyorsunuz.

Merhaba,

Postta bahsetmemiştim, yazıyı çokca uzatacağı için. Saç dökülme tedavimin başında iki ayrı dermatoloğa göründüm. Reçetelerde finasterid ve minox vardı. Fakat şu noktaya kadar finas ı hiç kullanmadım.

Artık güvenli denebilecek  tedavilerden istediğim sonucu alamayacağımı anladıktan sonra, antiandrojen temelli bir tedavi uygulamaya karar verdim.

Bunun akabinde başlamadan önce üroloğa gözüküp, gerekli kontrollerimi, tahlillerimi yaptırmıştım.

Tabi ki risklerin farkındayım. 2 yıldır bir adım ileri atabilmek için, araştırmadığım etken kalmadı. Çin den Amerikadan ürün getirtip kullandım aylarca. Yurtiçinden temin edilebilecek olup, denediklerimi hiç yazmadım bile.

Eğer sözleriniz bana ise, forum tarafından örnek alınacaksa, antiandrojen kullanıyor olmam değil, bu kadar zaman verdiğim emeğin, Eylül 2018den beri günü gününe hangi ürünü kullandığıma kadar not edecek kadar disiplinli çalışmış olmamın örnek alınmasını tercih ederim.

KaiserSS

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 21 Mayıs 2020, 22:05:41 »
Disiplinin takdire şayan kardeşim , ilacın ileriye dönük etkilerini veya olabilecekleri en aza indirmek için yazdım. Yoksa kim ne kullanmış herkesin kendi bileceği iş. Genele link atıyorum çevirip okumanızı tavsiye ederim.

https://fitibiz.com/propecia-side-effects/
One life,live it...

Takviye
- 7 Ay Solgar Biotin 5000 mcg
- 6 Ay Solgar Saw Palmetto

İlave
11.Ay Prozinc Plus Losyon

Şampuan
- Sürekli Prozinc Plus

https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=8721.0

Emay21

• Sr. Member
  • Kel demeyin bana
« Yanıtla #8 : 07 Ağustos 2020, 01:17:04 »
Kolay gelsin hocam bayağı emek harcamışsın saçları inş iyileşmeler vardır, benim dökülmen bir tık sizinkinizden fazla açaba nasıl son durumunu fotoğraf atabilir misiniz?

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 07 Ağustos 2020, 22:23:48 »
Kolay gelsin hocam bayağı emek harcamışsın saçları inş iyileşmeler vardır, benim dökülmen bir tık sizinkinizden fazla açaba nasıl son durumunu fotoğraf atabilir misiniz?

Selam, 4 ay oldu finas kullanmaya başlayalı, biraz toparlama var gibi ama gözle görülür sonuç için biraz daha beklemem gerek galiba. Bir de bazı günler öncesi sonrası fotolarında gelişme var gibi görüyorum, bazen de yok ya aynı kalmış gibi geliyor. Oandemi dolayısıyla finasa ilk başladığım günlerden sonra ancak birkaç hafta önce ilk saç traşımı oldum. Belki de düzgün yapılmış saç kesimi yanlar ile tepedeki seyrekliği tolere ediyor da olabilir. Bu sebeple bir kaç ay sonra paylaşım yapmayı düşünüyorum açıkcası.

Bu arada tedavime acnelyse krem ekledim. Akşamları minox kullanmadan önce bir nohut tanesi kadar miktarı vertexdeki çok seyrek alana ve şakaklara uyguluyorum. Minoxun etkisine olumlu katlı yaptığına dair birşeyler okumuştum.

Bunu da bu mesaja denk gelip okuyan arkadaşlar, belki dener diye belirtmiş olayım.

Görüşmek üzere.

GaMe10

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 07 Ağustos 2020, 22:30:30 »
Saç ekimine uygunmusun, hiç düşünüyormusun ekim?

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 07 Ağustos 2020, 23:37:40 »
Saç ekimine uygunmusun, hiç düşünüyormusun ekim?

Hiç istemiyordum açıkcası. Ama pandemi süresinde riskli bir tedaviye başladım, sonuç görmezsem değerlendirebilirim.

Hiç bi ekimci ile görüşüp yorum almadım, ne kadar uygunum değilim bilmiyorum ama, aşağı attığım fotoda, donör bölgemin zayıf ve saçlarımın kısmen ince telli olduğunu düşünüyorum. Bu da biraz ekime soğuk durmamın ana sebeplerinden birisi. Bir diğer bahanem ise, tepede genel bir dökülmem olması sebebiyle, ekime ihtiyaç duyacak alanın geniş olması. Ve tepedeki zayıf saçların da ekimde kaybedilebildiği söyleniyor. Ayrıc vertex en kötü durumdaki alan. Bildiğim kadarıyla vertex, ekimde en zor tutan bölge. Vertexde ilaçların başarılı olma olasılığı daha yüksek diye ilaçlı tedaviye devam ediyorum.
Zaten muhtemelen bir ekimci de finas kullanmamı önereceğini tahmin ettiğim için 1 sene finas kullanıp, duruma göre memnun olmazsam ekimi değerlendiririm. Bakalım artık kısmet.

Hazır konu açılmışken, ekim bilgisi olan arkadaşlarım bi yorumlasınlar isterim, donör ve ekim yaptırmam konusundaki yorumlarını.

Ziptikci

• Sr. Member
« Yanıtla #12 : 08 Ağustos 2020, 07:49:27 »
Hiç istemiyordum açıkcası. Ama pandemi süresinde riskli bir tedaviye başladım, sonuç görmezsem değerlendirebilirim.

Hiç bi ekimci ile görüşüp yorum almadım, ne kadar uygunum değilim bilmiyorum ama, aşağı attığım fotoda, donör bölgemin zayıf ve saçlarımın kısmen ince telli olduğunu düşünüyorum. Bu da biraz ekime soğuk durmamın ana sebeplerinden birisi. Bir diğer bahanem ise, tepede genel bir dökülmem olması sebebiyle, ekime ihtiyaç duyacak alanın geniş olması. Ve tepedeki zayıf saçların da ekimde kaybedilebildiği söyleniyor. Ayrıc vertex en kötü durumdaki alan. Bildiğim kadarıyla vertex, ekimde en zor tutan bölge. Vertexde ilaçların başarılı olma olasılığı daha yüksek diye ilaçlı tedaviye devam ediyorum.
Zaten muhtemelen bir ekimci de finas kullanmamı önereceğini tahmin ettiğim için 1 sene finas kullanıp, duruma göre memnun olmazsam ekimi değerlendiririm. Bakalım artık kısmet.

Hazır konu açılmışken, ekim bilgisi olan arkadaşlarım bi yorumlasınlar isterim, donör ve ekim yaptırmam konusundaki yorumlarını.

Bence finans kullanmakla en doğru kararı vermişsin. Çünkü donorun oldukça zayıf. Ama finans sonrası sağlamlaşacak gibi duruyor. Sabırlı ol bence.

Lauri

• Hero Member
« Yanıtla #13 : 12 Ağustos 2020, 23:22:49 »
Arkadaşlar selam,

Nisan ayında, bir yıldır kullanmakta olduğum minoxil yanına, ru (5 ay) kullanmayı bırakıp, finas eklemiştim. Finas+minox şeklinde tedaviye devam etmekteyim. Bunun yanı sıra iğneleme, vitamin desteği, ketoral vs yan destekler de devam ediyor. 4 ayı tamamladım.

Henüz bir gözle görülür bir değişiklik yok. Hatta bazı yönlerden bir miktar gerileme bile var denebilir. Ama bazı günler foto kontrollerinde gelişim var gibi gelirken, bazen gerileme var gibi geliyor. Ama muhtemelen sabit durumdadır. (Şakaklardaki tüyler azalmış gibi gözüküyor, vertexteki zayıf saçlar bir tık iyileşmiş olabilir,)

Bu süreçte rogaine foam stoğum azaldığı için minoxil forte kullanmaya başlamıştım. Bu haliyle saç diplerimde tırnakla kazıyınca gelen bir katman oluşturdu, sebore olmuş kuvvetle muhtemel. Bundan dolayı mıdır yoksa, minox döngüsü kaynaklı mıdır bilmiyorum, 2,5-3 aydır küçük ince tellerde dökülmeler arttı. Öncesinde saça losyon sürerken falan elime tek tük tel yapışırdı, şimdi 10-15 tel geliyor belki. Sebore kaynaklı olması şüphesiin gidermek adına, tekrar foam kullanmaya döndüm birkaç gündür. Bakalım birkaç ay sonra ne olacak.

Ek olarak, 2-3 haftadır haftada 1 gün finas yerine dutas atıyordum, bunu haftada 2 yapabilirim belki. Ayrıca birkaç haftadır da, düzensiz olarak acnelyse krem uyguluyorum şakak ve vertex kısmına. Bunu düzene koymayı istiyorum.

Sebore için dermatologa gidemedim, şampuan ve başka tavsiyelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

(Soldaki foto şubata ait, sağdaki güncel foto)

Salvador

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 12 Ağustos 2020, 23:43:27 »
Gereken her şeyi yapıyorsun saç masajı da ekle kardeşim.Akabinde iğneleme yaparken kafanı iyi kanat kalsifikasyonun çok fazla okaliptüs nane ve magnezyum yağını 20 ml karıştırıp uygula magnezyum kalsifikasyonu okaliptüs inflomasyonu azaltır bunu donor de dahil uygula ve içerden finasa devam et.1 sene sonra gözle görülür sonuç alacaksın sabrederek kullan.Finastan en kotu etki gören kişi bile bu açıklıkta fark ettiren bir sonuc alıyor henüz ufak ve dökülmeye yüz tutmuş saçların var ayva tüyü kıvamında bunlar canlanacaktir.Tabi ne kadar memnun eder bilemem çünkü dökülme grafiğin çok agresif
Unutma ki şüphe gerçeğe ulaşmanın ilk adımıdır

Facebook Twitter Instagram