Gönderen Konu: Minoxidil kullanımı sivilce yaparmı?  (Okunma sayısı 2970 defa)

şimşirtarak

• Jr. Member
  • **
Minoxidil kullanımı sivilce yaparmı?
« : 22 Aralık 2020, 13:19:53 »
Merhaba arkadaşlar, 2018 kasım ayında saç dökülmem (daha doğrusu o dönemler için incelme ve seyrek görüntü oluşumu denebilir) beni rahatsız etmeye başladığı için minoxidil içerikli ilaç tedavisine başladım. Yaklaşık 1 sene sonra hepimizin bildiği bu döngü ve etki yitirme olayını hissettikten sonra hem kafa derisini dinlendirmek, hem de tekrar kullanımda daha etkili bir sonuç almak maksatlı bir kaç ay ilacı bıraktım.

Şu anda 4 5 aydır tekrar kullanıma başladım ama bu sefer eskiye nazaran daha fazla cilt tahrişi ve sivilcelenmeye sebep oldu. benzer tecrübe yaşayıp çözüm bulabilen oldu mu acaba?

bir de bu oluşan sivilceler de saç derisinin beslenmesini etkileyip dökülmeyi tetikler mi acaba? yani olumlu bir şey yapmaya çalışırken saçların beslenmesini de negatif etkileyip kaş yapmaya çalışırken göz çıkarmayalım.

oralminoxidil

• Hero Member
Ynt: Minoxidil kullanımı ve saç derisinde sivilcelenme
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2020, 13:58:06 »
köpükte böyle etkiler olmuyor köpük deneyebilirsin

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

merlin

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2020, 18:28:53 »
Minoxidil kullanımından kaynaklanan sivilce yaygın bir yan etki değildir  ancak çoğunlukla biyolojik olarak sivilceye eğilimli kişilerin başına daha çok gelir.

Cildinizde halihazırda sivilceler varsa  Minoxidil'i kullanmaktan kaçınmanız önerilir çünkü  sivilceleri daha da kötüleştirebilecek daha fazla tahrişe yol açacaktır.

Minoxidil kullanıldığında içiriğindeki alkolden dolayı  cildi kurutarak sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Bu durumda kafa derisini nemli tutacak bir ürün kullanmanız gerekebilir.
Ayrıca saç dökülmesi için kullandığınız başka ilaçlarda sivilce oluşumuna neden olabilir. Örneğin biotin takviyeleri gibi .Bunun için hangi ürünün sivilceye neden olduğu konusunda bir ayırım yapmanız gerekebilir.

civileng

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2020, 20:46:33 »
Merhaba arkadaşlar, 2018 kasım ayında saç dökülmem (daha doğrusu o dönemler için incelme ve seyrek görüntü oluşumu denebilir) beni rahatsız etmeye başladığı için minoxidil içerikli ilaç tedavisine başladım. Yaklaşık 1 sene sonra hepimizin bildiği bu döngü ve etki yitirme olayını hissettikten sonra hem kafa derisini dinlendirmek, hem de tekrar kullanımda daha etkili bir sonuç almak maksatlı bir kaç ay ilacı bıraktım.

Şu anda 4 5 aydır tekrar kullanıma başladım ama bu sefer eskiye nazaran daha fazla cilt tahrişi ve sivilcelenmeye sebep oldu. benzer tecrübe yaşayıp çözüm bulabilen oldu mu acaba?

bir de bu oluşan sivilceler de saç derisinin beslenmesini etkileyip dökülmeyi tetikler mi acaba? yani olumlu bir şey yapmaya çalışırken saçların beslenmesini de negatif etkileyip kaş yapmaya çalışırken göz çıkarmayalım.

Hocam bu dediklerinizi neredeyse birebir ben de yaşadım. Ben de hatta yanma da oluyordu saçta sivilceye ek olarak. 5-6 ay oldu minoxili tahrişten ve yanmadan dolayı bıraktım. Aile hekimine gittim bana bir tane losyon yazdı onu kullandım. Losyonu 1 ay anca kullanmışımdır, 2. haftadan sonra etkisini gösterdi sivilceleri baya azalttı yanmada baya azaldı çok şükür. Tavsiyem bi doktora görün ve olanları anlat. O seni yönlendirir elbet.
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2020, 21:06:59 Gönderen: civileng »

heprotar

• Sr. Member
Ynt: Minoxidil kullanımı sivilce yaparmı?
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2020, 01:10:01 »
Minoxil bendede sivilce yaptı bir dönem ,çok yoğun yaptıysa ara verip sivilcelenme geçtikten sonra tekrar denenebilir.
Kullanır kullanmaz kafa derisini yakıyorsa hiç bulaşmamak en iyisi.

şimşirtarak

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2020, 17:39:02 »
Hocam bu dediklerinizi neredeyse birebir ben de yaşadım. Ben de hatta yanma da oluyordu saçta sivilceye ek olarak. 5-6 ay oldu minoxili tahrişten ve yanmadan dolayı bıraktım. Aile hekimine gittim bana bir tane losyon yazdı onu kullandım. Losyonu 1 ay anca kullanmışımdır, 2. haftadan sonra etkisini gösterdi sivilceleri baya azalttı yanmada baya azaldı çok şükür. Tavsiyem bi doktora görün ve olanları anlat. O seni yönlendirir elbet.

minoxili bıraktıktan sonra dökülme yaşadınız mı veya engellemek için bir kontra tedavi uyguladınız mı ?

teşekkürler cevap için doktora gittim ilaç tedavisine başlıyorum bu arada cleocin adında deriye uygulanan bir ilaç verdi

şimşirtarak

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2020, 17:39:51 »
Minoxil bendede sivilce yaptı bir dönem ,çok yoğun yaptıysa ara verip sivilcelenme geçtikten sonra tekrar denenebilir.
Kullanır kullanmaz kafa derisini yakıyorsa hiç bulaşmamak en iyisi.

teşekkürler, doktora göründüm mevcut sivilcelerin yüzeysel olduğunu dökülme tetiklemeyeceğini söyledi dermatolog.

şimşirtarak

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2020, 17:40:21 »
köpükte böyle etkiler olmuyor köpük deneyebilirsin

köpük formu türkiye'de bulunmuyor sanırım?

nerden tedarik edebilirim bilginiz var mı acaba?

civileng

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2020, 00:22:43 »
minoxili bıraktıktan sonra dökülme yaşadınız mı veya engellemek için bir kontra tedavi uyguladınız mı ?

teşekkürler cevap için doktora gittim ilaç tedavisine başlıyorum bu arada cleocin adında deriye uygulanan bir ilaç verdi

Evet maalesef dökülme yaşadım. Minoxili bırakmadan kısa bir süre önce finasteride başlamıştım (1/4 proscar). Şimdilik böyle devam ediyorum sadece finasterid.

ahmetbird

• Full Member
« Yanıtla #9 : 26 Aralık 2020, 13:56:49 »
Bende sivilce sorunu yaşıyorum nasıl geçicek bilmiyorum 3 4 tane çıkmış kafamda 1 seneyi geçti minox kullanımım
Akşamları 10 fıs minoxidil-(Başlangıç 26 Eylül 2019)

Sawpoo Şampuan
Konazol Şampuan (haftada 2 gün)

şimşirtarak

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #10 : 05 Ocak 2021, 17:05:27 »
arkadaşlar kendi tecrübemi paylaşayım. minoxili ilk kullanıma başladığımda (ilk 1 sene civarı) bu kadar sivilce olmamıştı ve pozitif etkisini bariz hissetmiştim ve bu ilk bir sene geceden sürüp sabahına saçları yıkıyordum sürekli.

son dönemlerde sabahları saçları yıkamıyordum ve sivilcelenme minoxilin saçlarda uzun süre kalması ile tetiklendi sanırım. saçlarımı sabahları tekrar yıkamaya başladım ve sivilceler azaldı. benzer sorun yaşayanlar deneyebilir.

ahmet turan

• Sr. Member
« Yanıtla #11 : 22 Şubat 2021, 00:10:38 »
arkadaşlar kendi tecrübemi paylaşayım. minoxili ilk kullanıma başladığımda (ilk 1 sene civarı) bu kadar sivilce olmamıştı ve pozitif etkisini bariz hissetmiştim ve bu ilk bir sene geceden sürüp sabahına saçları yıkıyordum sürekli.

son dönemlerde sabahları saçları yıkamıyordum ve sivilcelenme minoxilin saçlarda uzun süre kalması ile tetiklendi sanırım. saçlarımı sabahları tekrar yıkamaya başladım ve sivilceler azaldı. benzer sorun yaşayanlar deneyebilir.

Sağol kardeşim bu öneri mantıklı geldi deneyeceğim.
Bende bıktım bu minoxilin sivilce çıkarmasından.

Hürnuri

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 07 Mart 2021, 18:21:05 »
alopexy T minoxil sprey kullanıyorum aşırı sivilce yaptı saç derimde acaba diyorum bir tek bu markaya has bir şeymi ama burda yazılanlara göre genel bir problem galiba .

Facebook Twitter Instagram