Gönderen Konu: Japon bilim insanları kelliğe çare buldu.  (Okunma sayısı 2391 defa)

happiness10

• Yeni üye
  • *
Japon bilim insanları kelliğe çare buldu.
« : 15 Şubat 2021, 14:19:12 »
Evet Independent'in haberine göre Japon  RIKEN Biyosistem Dinamikleri Araştırma Merkezi'ndeki bilim insanları normal dökülüp çıkan saçlardaki mekanizmayı incelemiş. Saç köklerini, kök hücreler sayesinde döngüsel olarak yenilenmesi için bir yöntem oluşturmuşlar. Bir kolajen türünü “NFFSE medyası” ismi verilen 5 faktörle birleştirmişler ve fare deneylerinin sonucunda kök hücrelerden üretilen saçların tam %81'inin 3 döngüden başarıyla sağ çıktığını gözlemlemişler. Araştırma merkezi, klinik testlere geçişle berabere yakın  gelecekte kelliğe etkili bir çözüm olacağını düşünüyor.

Haber Linki: www.ntv.com.tr/teknoloji/japon-bilim-insanlari-kellige-care-buldu,C8C3KF5UfkOo4OAiw5ZSTA
Araştırma merkezinin linki: http://www.cdb.riken.jp/org/en/research/organ/hair.html

oralminoxidil

• Hero Member
Ynt: Japon bilim insanları kelliğe çare buldu.
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2021, 14:31:01 »
5 milyon dolar bağış topladıktan sonra insanlarda denemeye başlayacaklar. bu bağışı çok kısa bir sürede toplayacaklarından eminim. eğer her şey yolunda giderse ve insanlarda çalışırsa 10 15 yıl içinde 100bin 300bin dolar civarından japonyada uygulanmaya başlanır. sonraki yıllarda ucuzlar ve diğer ülkelere gelir belki türkiye yeni merkezi olur bu işin tıpkı saç ekimi gibi

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2021, 15:57:31 »
 ben bir işte bağış toplamayı duyunca uzak dururum.
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

Mutsuz Hasta

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2021, 17:52:07 »
5 milyon dolar bağış topladıktan sonra insanlarda denemeye başlayacaklar. bu bağışı çok kısa bir sürede toplayacaklarından eminim. eğer her şey yolunda giderse ve insanlarda çalışırsa 10 15 yıl içinde 100bin 300bin dolar civarından japonyada uygulanmaya başlanır. sonraki yıllarda ucuzlar ve diğer ülkelere gelir belki türkiye yeni merkezi olur bu işin tıpkı saç ekimi gibi

Bence önümüzdeki on yıllar içinde bunun kesin bir çözümü bulunacak gibi.

Leonidas

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2021, 18:26:00 »
15-20 gün önce de Taylandlılar bulmuştu. Ben pek inanmıyorum.
Gerçek Olsa bile sizin dediğiniz gibi 15-20 yıl sonra olması + bahsedilen fiyatlarda olması sonucunda malesef hem süre olarak çok geç hem de saçsızlık zenginler icin tarihe karışmış olur.
Bunun orta gelirliye yansıması en az 30 sene sürer ki o da benim bi işime yaramaz açıkcası.

L0WE

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2021, 19:21:03 »
Japon bilim insanları, dökülen saçları yeniden uzatabilecek saç kökleri oluşturma yolunda ciddi ilerleme kaydetti. Yapılan çalışmanın saç döngüsünü beslediği kaydedildi.
Geçen ay Taylandlı bilim insanları Mangrov ağaçlarından elde edilen bir özle kellik sorununa çare bulduklarını, ürünün 6 ay içinde piyasaya sürüleceğini açıklamıştı. Bu kez haber Japonya’dan geldi. Bilim insanları dökülen saçların eski haline gelmesini sağlayacak bir çözüm bulduğunu iddia ediyor. Çare ise yine kök hücreler. Bu hücreler kendilerini başka hücrelere dönüştürerek ihtiyaç duyulan vücut parçalarını oluşturabiliyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan, projenin lideri Takashi Tsuji, “Saç köklerinin, kök hücreler sayesinde döngüsel olarak yenilenmesi için bir yöntem oluşturduk” dedi. “Bu yöntem yakın gelecekte saç köklerini yenileme tedavisi fikrini gerçeğe dönüştürmemizi sağlayacak” diye ekledi.
Yenilenen saçı üç hafta boyunca gözlemleyen bilim insanları, yetiştirilen kök hücrelerden türetilen saç köklerinin çoğu üç veya daha fazla saç döngüsünden sağ çıkmayı başardığını kaydetti. Ancak bu tedavinin insanların kullanımına sunulmasından önce klinik denemelerden geçmesi gerekiyor.
Bu konuda ilerleme kaydedilmiş olabilir Japon’lar çalışkan millet haber sitelerinde geziyor böyle bir haber ne dersiniz?
  • Yaşınız 32

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2021, 19:29:03 »
bunu taylandla karşılaştırmak saçma . bu çok ciddi bir araştırma. saç ekimi devri kapanacak belki de

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

L0WE

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2021, 19:33:14 »
bunu taylandla karşılaştırmak saçma . bu çok ciddi bir araştırma. saç ekimi devri kapanacak belki de
Umarım öyledir bizden sonrakiler en azından kelliği yaşamazlar
  • Yaşınız 32

Kant

• Sr. Member
« Yanıtla #8 : 15 Şubat 2021, 20:51:55 »
Şu işler az seri olsa keşke ne biliyim 2 3 sene sonra çözülmüş olsa kellik problemi

ber134

• Full Member
« Yanıtla #9 : 16 Şubat 2021, 03:34:16 »
Umarım öyledir bizden sonrakiler en azından kelliği yaşamazlar

aga ben öldükten sonra napayım çözümü çareyi :D
  • Yaşınız 25

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2021, 06:28:20 »
Yine abartı sanatı, yine hayaller ve sonu yine hüsran rüyalar.

Kelliğin çözümü genetiktir ve gidecek çok çok uzun bir yol vardır. 300-500 yıl gibi, tedaviden değil çareden bahsediyorum.
Alopexy t % 5 deri spreyi (%5 minoksidil) - Gün aşırı akşamları 8 fıs

Konazol şampuan - Haftada bir gün

Clear kömür içerikli şampuan

athena

• Sr. Member
« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2021, 16:39:27 »
Yine abartı sanatı, yine hayaller ve sonu yine hüsran rüyalar.

Kelliğin çözümü genetiktir ve gidecek çok çok uzun bir yol vardır. 300-500 yıl gibi, tedaviden değil çareden bahsediyorum.
hocam çaresi tedavi olamaz mı :) bir hastalığı kökünden çözme diye bir şey yok ki. eğer siz kelliğin genetikle oynayıp çözülebileceğini düşünüyorsanız 500 yıl bile az kalır. nasıl bir telenjektazi köpükle tedavi ediliyorsa ileride kellikte erken yaşta tedavi edilebilecek ve artık sorun olmaktan çıkacak.

Blackburne

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2021, 13:18:29 »
Teknoloji ve bilim katlanarak ilerlediği için öyle 100 yıllar süreceğini düşünmüyorum kelliğin bitmesini,önümüzdeki 10 yıl içinde ciddi gelişmeler bekliyorum belki biyoteknoloji sayesinde belki doğadaki bir bitkiden bilinmez

kafamdakentseldönüşümler

• Sr. Member
« Yanıtla #13 : 17 Şubat 2021, 14:41:51 »
Teknoloji ve bilim katlanarak ilerlediği için öyle 100 yıllar süreceğini düşünmüyorum kelliğin bitmesini,önümüzdeki 10 yıl içinde ciddi gelişmeler bekliyorum belki biyoteknoloji sayesinde belki doğadaki bir bitkiden bilinmez
10 yıl mi olur bilemem ama hak veriyorum. 10 sene onceki teknolojiyle simdiki teknoliji bir değil. Yani her sene 1 adım atarak ilerlemiyoruz. Her sene oncekinden daha fazla ilerledigimiz icin 100 sene 500 sene söylemlerine katılmıyorum

maraz1

• Sr. Member
« Yanıtla #14 : 19 Şubat 2021, 02:48:45 »
Abi ben senin saç konusunda hiç boş konuştuğunu görmedim eğer ki sen bunu diyorsan ümidim çok yüksek olur , ve sence ne zaman Türkiye'de uygulanmaya başlar

Facebook Twitter Instagram