Gönderen Konu: 23 Yaş Tepe Bölgesinde Saç Seyrelmesi ve Dökülmesi  (Okunma sayısı 4601 defa)

RawShed

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Arkadaşlar merhaba geçen sene üniversitenin 2.döneminin başlarında arkadaşımın saç derin gözüküyor demesinden sonra çok fazla kafaya takmaya başladım aslında dökülme 19 yaşlarında başlamıştı fakat hiç seyrekleşme görmemiştim ta ki geçen seneye kadar. Yoğun ışıkta ciddi şekilde saç derim gözüküyor. Babamın şakaklarında başlamış dökülme benim tepe bölgesinde incelerek seyrekleşme şeklinde başladı. Ne yapsam bilmiyorum. Geçen sene yurtta duştan çıktıktan sonra yerde bir sürü saçımın döküldüğünü görürdüm ancak 1 yıl geçmesine rağmen yurtta yaşadığım dökülmeyi yaşamıyorum. Acaba beslenme kaynaklı olduğu için olabilir mi, anlamadım. Aradan bir yıl geçti fakat sanki geçen seneki gibi dökülme yok fakat 4 yıl önceki fotoğraflarıma baktığımda seyrelme çok fazla canımı sıkıyor.

Bu arada küçük yaşımdan beri seboreik dermatit var, saçın seyrelip dökülmesinde etkisi olabilir mi bilemiyorum.

İlk 2 fotoğraf 3 yıl öncesine ait.

kellerhertotoyueller

• Yeni üye
  • *
Ynt: 23 Yaş Tepe Bölgesinde Saç Seyrelmesi ve Dökülmesi
« Yanıtla #1 : 19 Mart 2021, 13:53:18 »
Tepe arka kısımın da fotoğrafını flaşlı bir şekilde koyarsanız bir şeyler söylenebilir kardeşim. Ön kısımda seyrelme mevcut ama genetik olmayabilir.

Seboreik dermatit saç kökü iltihabı yapıp saçı nw ölçeğinden bağımsız her taraftan döker. Bazen saçkıranla karıştırılacak kadar döker hem de. Buna uygun bir şampuan kullan. İmzamda var bir tane o ya da clinical strength. Saç dökülmesine karşı da prozinc plus işini görebilir. Yine de sen her ihtimale karşı birkaç doktora görün. Sırasıyla dermatoloji ve  endokrinolojiye git. Vitamin, mineral ve hormon seviyeleri önemli. Şu dönemde hastanede randevu alıp test yaptırmak zor olsa da ilk yapacağın şey bu olmalı.
  • Yaşınız 24
  • Medikal Tedavi Finasterid, dutasterid, konazol, multivitaminler
Proscar Finasterid(Günlük 1.25mg 8 gün)
Avodart Dutasterid(8 günün sonunda 9 günde bir 0.5mg)
Konazol Şampuan(Haftada 2 kez)
Vichy Dercos Anti-Dandruff Şampuan(Seboroik Dermatit dökülmesi için 3 günde 1)
Multivitaminler(B12-Çinko-Magnezyum-Omega3-D Vitamini)

RawShed

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 19 Mart 2021, 15:09:25 »
Ense ve yanlarda biraz seboreik dermatit var fakat ön kısımlarda oldukça fazla çıkıyor. Seboreik için Ducray'ın Kelual şampuanını kullanıyorum çok faydasını gördüm fakat bu şampuanı kullanmadan önce inanılmaz kepeklenme vardı. Bu şampuanı kullanalı 8 ay falan oldu kullanmadan önce ön kısımlar acayip dökülüyordu. O yüzden seboreik dermatit saçı döker mi diye sormuştum.

Dermatoloji ve dahiliye için randevu alacaktım fakat boş gün ve saat yok. Dediğin gibi bu dönemde almak zor.

Kant

• Sr. Member
« Yanıtla #3 : 19 Mart 2021, 18:09:55 »
Önlemini al kardeşim genetik dokulme varsa nw 0 adam bile güvenmesin kendine şiddetli baslarsa 1 ayda kel bile kalınabilir şiddetli olmazsa 10 yılda yavaş yavaş bile dökülebilir

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 19 Mart 2021, 18:12:33 »
haftada 3 gün finasterid başlayabilirsin

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

RawShed

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 19 Mart 2021, 19:16:18 »
haftada 3 gün finasterid başlayabilirsin
Bu ilacın herhangi bir zararı var mı? Prostat tedavisinde kullanılan bir ilacın saç için faydalı olacağını biraz garipsedim

Önlemini al kardeşim genetik dokulme varsa nw 0 adam bile güvenmesin kendine şiddetli baslarsa 1 ayda kel bile kalınabilir şiddetli olmazsa 10 yılda yavaş yavaş bile dökülebilir
Anne baba tarafında kel olanların çoğunun şakak kısmında açılmalar var. Benim tepede seyrelmeler şeklinde dökülüyor, galiba altta bir sebep var. Randevu alabilsem test yaptıracağım da bu dönemde alabilirsem.

oralminoxidil

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 19 Mart 2021, 20:08:20 »
Bu ilacın herhangi bir zararı var mı? Prostat tedavisinde kullanılan bir ilacın saç için faydalı olacağını biraz garipsedim
Anne baba tarafında kel olanların çoğunun şakak kısmında açılmalar var. Benim tepede seyrelmeler şeklinde dökülüyor, galiba altta bir sebep var. Randevu alabilsem test yaptıracağım da bu dönemde alabilirsem.

daha saç dökülmesi için bir ilaç çıkmadı bi 20 yıl daha çıkmaz şu an  olan ilaçların yanetkisi saç çıkarmak

Dutasteride haftada 2
5-10 ml Oral Hint Yağı
Vit D
Keçiboynuzu ve karadut özü
Magnezyum
İyot
SAÇ DÖKÜLMESİ KILAVUZU
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=18975

İnceTellii

• Sr. Member
« Yanıtla #7 : 19 Mart 2021, 20:43:19 »
Kanka senin dökülme şeklin benimkine benziyo benimde üniversite yıllarında dökülmem çoktu sonra aile yanında beslenme flan düzene girince azaldı sandım ama azalan dökülme değil kafadaki saç miktarıymış sadece incelme var üst bölgende önlemini almassan devam eder dökülmeye
Tedavi
Dutasteride
Omega3 günde 2
Dermaroller şakaklara 0.25 2 günde 1
Magnezyum takviyesi
Dermastamp 1.5mm haftada 1
Hint yağı 1 çay kaşığı hergün

kellerhertotoyueller

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 19 Mart 2021, 22:18:56 »
Ense ve yanlarda biraz seboreik dermatit var fakat ön kısımlarda oldukça fazla çıkıyor. Seboreik için Ducray'ın Kelual şampuanını kullanıyorum çok faydasını gördüm fakat bu şampuanı kullanmadan önce inanılmaz kepeklenme vardı. Bu şampuanı kullanalı 8 ay falan oldu kullanmadan önce ön kısımlar acayip dökülüyordu. O yüzden seboreik dermatit saçı döker mi diye sormuştum.

Dermatoloji ve dahiliye için randevu alacaktım fakat boş gün ve saat yok. Dediğin gibi bu dönemde almak zor.

Saçların uzun olduğu için kapatmış tepe kısmını ama aradaki boşluklar görünüyor. Bu dökülme tipi bende de var. Nw skalasına tam uymuyor, düzensiz boşluklu bir dökülme tipi. Tepede bazı kısımlar çok sağlam olurken bazı kısımlar ise çok dayanıksız. Yanlara bile etki edebiliyor. DUPA tipi dökülmeyle karıştırılıyor ama değil. DUPA’da bütün saçlarda dayanıksızlık görülüyor.

Sana tavsiyem finasteridin en yaygın yan etkisi olan libido azalmasını göze alabiliyorsan finasteride başlamandır. Saça olumlu etkilerini en geç 6 ayda görürsün. Her gün 1mg almanda fayda olur. Çinko-magnezyum-B12 ve demir içeren bir takviye almanı öneririm. Çinkoyu ayrı da alabilirsin. Saçı kuvvetlendirir.

Bu arada saçındaki yağlanma ne durumda? Sebum tortu halini alıyor mu? Alıyorsa saçlı deride DHT birikimi çok fazla demektir. Kaşıntıyı da beraberinde getirir. Şiddetli dökülmenin habercisidir bu.

• Yaşınız 24

Kant

• Sr. Member
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2021, 22:48:26 »
Keller dupa değilse ney bu genetik değil mi işte

kellerhertotoyueller

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2021, 23:01:03 »
Keller dupa değilse ney bu genetik değil mi işte

Genetik hocam değil demedim ki. :) DUPA donör monör dinlemez. Hepsini birden götürür ama gördüğüm kadarıyla arkadaşın yanlar ve ense sağlam gözüküyor. Genel bir incelme söz konusu değil.

Bu arada her kel DUPA değildir. Yanları ve ensesi gür olup kel olan her adama DUPA deseydik saç ekimi hayalden ibaret olurdu.
  • Yaşınız 24

Kant

• Sr. Member
« Yanıtla #11 : 20 Mart 2021, 01:32:19 »
Dupa olmayıp yanları zayıflayan ne oluyor

RawShed

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2021, 19:37:54 »
Saçların uzun olduğu için kapatmış tepe kısmını ama aradaki boşluklar görünüyor. Bu dökülme tipi bende de var. Nw skalasına tam uymuyor, düzensiz boşluklu bir dökülme tipi. Tepede bazı kısımlar çok sağlam olurken bazı kısımlar ise çok dayanıksız. Yanlara bile etki edebiliyor. DUPA tipi dökülmeyle karıştırılıyor ama değil. DUPA’da bütün saçlarda dayanıksızlık görülüyor.

Sana tavsiyem finasteridin en yaygın yan etkisi olan libido azalmasını göze alabiliyorsan finasteride başlamandır. Saça olumlu etkilerini en geç 6 ayda görürsün. Her gün 1mg almanda fayda olur. Çinko-magnezyum-B12 ve demir içeren bir takviye almanı öneririm. Çinkoyu ayrı da alabilirsin. Saçı kuvvetlendirir.

Bu arada saçındaki yağlanma ne durumda? Sebum tortu halini alıyor mu? Alıyorsa saçlı deride DHT birikimi çok fazla demektir. Kaşıntıyı da beraberinde getirir. Şiddetli dökülmenin habercisidir bu.
Saçım çok yağlanıyor. Tortu halini alıyor, özellikle ön kısımda. Ama ortaokuldan beri seboreik dermatit var kaşıntı da oluyor. Birçok ilaç ve şampuan denedim ama geçmiyor.

Geçen sene yurtta dökülürken seboreik bayağı azdı, tortulanma falan da yoktu ama beslenmem çok kötüydü.

Bundan 2-3 yıl önce de çok dökülüyordu fakat yeniden çıkan saçlarla dökülmeyi hissetmiyordum bile.

Herkes finasteridi önerdi, bir denicem

Farques

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2021, 19:47:40 »
Yazın tuzlu denize gir dostum forumda dermatitini böyle yok eden biri var, 2-3 saat durulama saçında deniz suyu kalsın.

RawShed

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 22 Nisan 2021, 17:54:20 »
Arkadaşlar kan tahlilimde B12 ve D vitamini eksiliği çıktı, doktor B12 iğnesi ve hap verdi. Dökülmenin bu iki vitamin eksiliğinin etkisi var mıdır?

Xpecia alsam fayda eder mi?

Facebook Twitter Instagram