Gönderen Konu: Üniversite Bölüm Değişikliği Yaparsam 26 yaşında mezun olucam sizce nasıl?  (Okunma sayısı 1399 defa)

Jugen

• Yeni üye
  • *
Normalde ingilizce öğretmenliği istiyordum ama üni sınavına 2.girişimde ingiliz dili ve edebiyatını seçtim çünkü ordan da öğretmen olabileceğimi falan söylediler ben de zor olduğunu biliyordum ama yine yaparım dedim. Şimdi bu bölümden gram zevk almıyorum. Sürekli yanlış kararlar vermekten bıktım, ayrıca aslında bana ankarada yeni açılan öğretmenlik bölümü geliyormuş ama yazıp geri silmiştim. Her şeyde pişmanlık hissetmek canımı sıkıyor. Bu sene kırık obp ile tekrardan sınava gireceğim, yaşadığım şehirdeki vakıf üniversitesini tuttursam bile yeterli, parasını bir şekilde öderim ancak onun da sıralaması yüksek biraz yine. Eğer bu sene sınavı kazanamazsam seneye girersem kesin bir yer tuttururum bundan çok eminim hiç olmasa dediğim gibi bu sefer vakıf falan tuttururum ama 26 yaşında mezun olmuş olacağım bu sefer. Aileme, anneme sorduğumda seneye bir sürü sene kaybın oluyor diyor. Ama bu ingiliz dili edebiyatından öğretmen olmak da zormuş duyduğuma göre ve dersleri hiç ilgilendirmiyor beni yani üni hayatımın da zehir gibi geçmesini istemiyorum. Ne yapayım sizce? 26 yaşında öğretmenlikten mezun olmam çok mu geçtir? Bu arada dile de merağım var yani sadece ingilizce öğrenip bırakmam kendimi diğer diller de öğrenip kendimi diğer alanlarda da geliştirmeyi düşünüyorum.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
ingilizcen iyi ise gren carta başvur bölümünüde özellikle yaz çıkar sana bas git buradan :)
Global Moderator

Lana1900

• Jr. Member
  • **
Kardeşim senin yaşadığının daha kötüsünü su an ben yaşıyorum. 28 yasinda tarih bolumu okuyorum seneye son sınıf olacağım düşün.Simdiki aklım olsa ilk kazandığım yeri bitirirdim hiç uzatmazdım.Idealist olmaya gerek yok bu ulkede.emin ol geçen her yıl daha da zorlaşıyor bir bıkkınlık oluyor insanda.o yüzden benim sana tavsiyem bir yeri bir an önce bitir.Hayat sana bir yerde şanslar çıkartır.

Kellikbey

• Sr. Member
3. Senem yaş 23 besyoyu kazanmak için uğraşıyorum geçen sene 1 er saniyeyle bartın bayburtu kaybettim oturda ağlama şimdi

John Keller

• Sr. Member
 40 yaşında mezun olup öğretmen olarak atanan var hatta 44-45 yaşı bile duydum gördüm. İngiliz dili ve edebiyatı, fen-edb. fakültesi bünyesinde diye biliyorum ve eğitim fakültesi ingilizce öğretmenliğine göre hem dersleri çok hem de dersler daha detaylı işlenir fen-edebiyatta. Formasyonun verilme şekli bu yıl değişmeseydi devam et derdim ama bu yıla kadar son 6-7 yıldır pedegojik formasyonu almak kolaydı, okurken veya mezun olunca 1 yıl da sertifika programı şeklinde veriliyordu ve üniversiteler formasyondan gelen parayı (Her öğrenci  2054 tl ödemek zorunda) önceliğini kendisi belirlediği şekilde üniversite için harcayabildiği için okulun imkanlarını zorlayarak mümkün olduğunca çok kişiye veriyorlardı ve başvuran hemen hemen herkes kabul ediliyordu.Ama artık ocak 2021'den itibaren formasyon tezsiz yüksek lisans adı altında formasyon derslerinin 2 yılda verileceği bir sisteme dönüştü ve YÖK üniveristelere düşük kontenjan verirse başvuran herkes alamaz, diploma notları yüksek olan kabul edilir.Özetle bu yıl puanın kesildiği için devlet üniversitesi ingilizce öğretmenliği gelmezse seneye kazanırsın ve mezun olduğunda 26 yaşında olacaksan hiç de geç olmaz.30-32 yaşında Kpss çalışan insanlar  var ama ingilizce öğretmenliğinin atama kontenjanı çok iyi ve mezun  olur olmaz atanırsın.Vakıf üniversitesi planına gelirsek davulun sesi uzaktan hoş gelir, maddi olarak seni çok zorlayabilir ve evdeki hesap çarşıya uymayabilir.Vakıf üniversitesini bu yıl kazandın diyelim, gittin kayıt yapatırdın ve her dönem başı 20-30 bin tl para yatırmaya gelince iş, ben burayı neden yazdım, keşke 1 yıl daha bekleyip devlet üniversitesini kazanırdım demeyeceksen yaz.Kendine ve seviyene güveniyorsun belli, bu da senin için iyi bir şey.

Jugen

• Yeni üye
  • *
ingilizcen iyi ise gren carta başvur bölümünüde özellikle yaz çıkar sana bas git buradan :)

onu da yapabilirim ancak hiç sevmediğim bir bölümde kalmak istemiyorum. öğretmenliğe geçince yapabilirim eğer olursa. Ama o da çok düşük bir ihtimal yani o kadar insan arasından benim green card almam.

Jugen

• Yeni üye
  • *
Kardeşim senin yaşadığının daha kötüsünü su an ben yaşıyorum. 28 yasinda tarih bolumu okuyorum seneye son sınıf olacağım düşün.Simdiki aklım olsa ilk kazandığım yeri bitirirdim hiç uzatmazdım.Idealist olmaya gerek yok bu ulkede.emin ol geçen her yıl daha da zorlaşıyor bir bıkkınlık oluyor insanda.o yüzden benim sana tavsiyem bir yeri bir an önce bitir.Hayat sana bir yerde şanslar çıkartır.

Ben şu an bu okuduğum bölümdeki derslerden hiç haz almıyorum yani üni hayatımın böyle zehir gibi geçmesini gerçekten istemiyorum. Ayrıca bu bölümden öğretmen olmak da kolay değil eskisi gibi. Öğretmen olmayıp başka şeyler de olabilirsin ama dediğim gibi bölüm dersleri aşırı bayıyor beni.

Jugen

• Yeni üye
  • *
3. Senem yaş 23 besyoyu kazanmak için uğraşıyorum geçen sene 1 er saniyeyle bartın bayburtu kaybettim oturda ağlama şimdi

Ankarada burslu olarak yeni açılan bölümü kazanmışım ilk başta tercihlere yazmıştım ama sonra yazmadım. Yazsaydım gidiyordum. Ama yeni açıldığı için taban puanı ve sıralaması belli değildi. Ama yine de hata bende.

Jugen

• Yeni üye
  • *
40 yaşında mezun olup öğretmen olarak atanan var hatta 44-45 yaşı bile duydum gördüm. İngiliz dili ve edebiyatı, fen-edb. fakültesi bünyesinde diye biliyorum ve eğitim fakültesi ingilizce öğretmenliğine göre hem dersleri çok hem de dersler daha detaylı işlenir fen-edebiyatta. Formasyonun verilme şekli bu yıl değişmeseydi devam et derdim ama bu yıla kadar son 6-7 yıldır pedegojik formasyonu almak kolaydı, okurken veya mezun olunca 1 yıl da sertifika programı şeklinde veriliyordu ve üniversiteler formasyondan gelen parayı (Her öğrenci  2054 tl ödemek zorunda) önceliğini kendisi belirlediği şekilde üniversite için harcayabildiği için okulun imkanlarını zorlayarak mümkün olduğunca çok kişiye veriyorlardı ve başvuran hemen hemen herkes kabul ediliyordu.Ama artık ocak 2021'den itibaren formasyon tezsiz yüksek lisans adı altında formasyon derslerinin 2 yılda verileceği bir sisteme dönüştü ve YÖK üniveristelere düşük kontenjan verirse başvuran herkes alamaz, diploma notları yüksek olan kabul edilir.Özetle bu yıl puanın kesildiği için devlet üniversitesi ingilizce öğretmenliği gelmezse seneye kazanırsın ve mezun olduğunda 26 yaşında olacaksan hiç de geç olmaz.30-32 yaşında Kpss çalışan insanlar  var ama ingilizce öğretmenliğinin atama kontenjanı çok iyi ve mezun  olur olmaz atanırsın.Vakıf üniversitesi planına gelirsek davulun sesi uzaktan hoş gelir, maddi olarak seni çok zorlayabilir ve evdeki hesap çarşıya uymayabilir.Vakıf üniversitesini bu yıl kazandın diyelim, gittin kayıt yapatırdın ve her dönem başı 20-30 bin tl para yatırmaya gelince iş, ben burayı neden yazdım, keşke 1 yıl daha bekleyip devlet üniversitesini kazanırdım demeyeceksen yaz.Kendine ve seviyene güveniyorsun belli, bu da senin için iyi bir şey.

Vakıf ünisi gelince gideceğim bir sene daha kaybetmek cidden istemiyorum. Ödeme kısmına gelince internetten baktığım kadarıyla üniversiteler için kredi veren bankalar var. Eğer onlar olmazsa babamın belirli bir geliri var yani babam kredi çekebilir. Kredi çekip taksit olarak 24-36 taksit yapmayı düşünüyorum. Taksitleri de ben ödeyeceğim part time işte çalışarak.

Kellikbey

• Sr. Member
formasyonun olayını tam olarak anlamdim hocam nasıl yani formasyon almak isteyen biri 2 yıl sırf formasyon icinmi okumalı ben 1 yıl diye biliyordum gel bide buna yan simdi ahh ahh yök

Jugen

• Yeni üye
  • *
formasyonun olayını tam olarak anlamdim hocam nasıl yani formasyon almak isteyen biri 2 yıl sırf formasyon icinmi okumalı ben 1 yıl diye biliyordum gel bide buna yan simdi ahh ahh yök

artık formasyon yok. Tezsiz yüksek lisans ile olabiliyorsun o da 1 yıl sürüyor eğitimi. Ama formasyon kadar kolay değil almak. Ayrıca alsan ve kpssde sınava girsen bile eğitim fakültesinden mezun olmuş biri senden daha üstün oluyormuş kpssde. Yani dezavantajı çok var.

Kellikbey

• Sr. Member
artık formasyon yok. Tezsiz yüksek lisans ile olabiliyorsun o da 1 yıl sürüyor eğitimi. Ama formasyon kadar kolay değil almak. Ayrıca alsan ve kpssde sınava girsen bile eğitim fakültesinden mezun olmuş biri senden daha üstün oluyormuş kpssde. Yani dezavantajı çok var.
eğitim fakültesi derken universiteyimi kast ediyorsunuz anlamadım hocam

John Keller

• Sr. Member
Formasyonu olan herkes atamalarda 1.öncelik olur.Öyle eğitim fak. üstün olacak falan uydurmalarına inanmayın.Tezsiz yüksek lisans adı altında formasyon dersleri verilecek bu eğitim daha nitelikli olsun diye 2 yıla çıkarıldı.Bilinen anlamda tezsiz yüksek lisans değil buna dikkat edin.Sadece tezsiz yüksek lisans adı altında formasyon dersleri verilecek.

Jugen

• Yeni üye
  • *
Formasyonu olan herkes atamalarda 1.öncelik olur.Öyle eğitim fak. üstün olacak falan uydurmalarına inanmayın.Tezsiz yüksek lisans adı altında formasyon dersleri verilecek bu eğitim daha nitelikli olsun diye 2 yıla çıkarıldı.Bilinen anlamda tezsiz yüksek lisans değil buna dikkat edin.Sadece tezsiz yüksek lisans adı altında formasyon dersleri verilecek.

internette 2 yıla çıkartıldığına dair bir link atar mısınız ben bulamadım. eğer öyleyse bölümü kesin değiştiririm.

qew1978

• Full Member
Bizim nesil icin emeklilik yasi onceki kaymak nesiller gibi 40'larda degil, 60-70'lerde olacak. O yuzden hic dert etme bu yillari. Ben de bu yil makine muhendisligini 3. sinifta birakip bilgisayar'a gececegim.
dutasteride 0.5 mg
oral minoxidil 2.5 mg

Facebook Twitter Instagram