Gönderen Konu: Saç Dökülmesi Hakkında Mitler ( Yanlış Bilinenler )  (Okunma sayısı 761 defa)

Hair'lı Olsun

• Bu Alana Reklam Verilir.
  • Hero Member
EFSANE:Kellik, ailenin anne tarafından miras alınır. Anneannen büyükbaban kelse sen de kel olacaksın.
GERÇEK: Kellik genleri her iki ebeveynden de gelebilir.

EFSANE: Şapka takmak saç köklerini zorlar ve saç dökülmesine neden olur.
GERÇEK: Şapkanız saç köklerine dolaşımı kesecek kadar sıkı değilse saç dökülmesine neden olmaz.

EFSANE: Fön makinesi kullanmak saç dökülmesine neden olur.
GERÇEK: Fön makinesi kullanımı saçların dökülmesine neden olmaz. Bununla birlikte, sıcak bir kurutucunun sık sık aşırı kullanımı saçın kırılgan, hasarlı ve kırılmasına neden olarak saçın daha ince görünmesine neden olabilir.

EFSANE: Saçları çok sık yıkamak veya belirli şekillendirici ürünleri kullanmak saçların dökülmesine neden olabilir.
GERÇEK: Şampuan ve saç bakım ürünleri saç dökülmesine neden olmaz.

EFSANE:
Saç derisine masaj yapmak, foliküllerin etrafındaki dolaşımı uyararak saçların yeniden büyümesine yardımcı olur.
GERÇEK: Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir, ancak hiçbir çalışma saç derisi masajının saçların yeniden uzamasına yardımcı olduğunu göstermedi.

kaynak : https://www.rxlist.com/hair_loss_slideshow/article.htm

slade23

• Hero Member
Ynt: Saç Dökülmesi Hakkında Mitler ( Yanlış Bilinenler )
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2022, 18:39:35 »
Emeğine sağlık kardeşim son efsane dikkatimi çekti boşuna mı kendimizi hırpalıyoruz
avodart&minox&xpecia

UYARI!! Tabip ya da uzman değilim. Paylaşımlarım kendi araştırma ve tecrübelerime dayanıyor baz almadan önce kendiniz araştırıp tecrübe ediniz!!!

tedavim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=21990.0

Hair'lı Olsun

• Bu Alana Reklam Verilir.
  • Hero Member
« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2022, 18:49:30 »
Bana da şaşırtıcı geldi. Bazı araştırmalar masajın faydalarından bahsediyor üstelik. Bu kaynaklar daha güvenilir geldi.

https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-019-0281-6

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5088109/

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/

Saç Sağlığı Discord : https://discord.gg/RJrwv4h7

Finansteride
Omega 3  -  Biotin 5000
Keçiboynuzu özü
Masaj - Magnezyum yağı  
D3 vitamin  -  B12 vitamin

vict0ry

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2022, 20:51:56 »
Bu araştırmalar uzun yıllar yapılan araştırmalar değil genelde 1 yıl bile yapılmıyor hatta 1 ay bile yapıldığından şüpheliyim. Jiletle sakalları kesmek kalınlaştırmazmış böyle araştırmalar da var. Ama bide insanın kendi tecrübesi ve etrafında gördüğü tecrübelerde önemli.

Ben genelde şapka takanların kel kaldığını gördüm.

Jiletle sakalları kesenlerin erkenden kalınlaştığını gördüm.

Saç genelde dayıya çeker.

Fön makinesini doğru kullanırsan sorun olmaz ama bazı berberler çok yakıyorlar saçı onlara izin vermemek gerekiyor.

Masaj konusuna gelince onun hakkında yorum yapmıcam ama çocukken amuda kalkma hareketleri dansları yapan arkadaşlarım vardı hepsinin saçı gür ve beyaz bile yok. Kan dolaşımının kesinlikle faydası var. Hatta futbolcuların da saçları dökülmez genelde topa kafa vurduklarından dolayı düşünüyorum. Ama gene de dökülen azda olsa futbolcu var.

ber134

• Full Member
« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2022, 01:44:02 »
üniversitede bi arkadaşım vardı adamın beline kadar lüle lüle saçları vardı toplar topuz yapardı ve saçlarını masraf çıkmasın diye bulaşık deterjanıyla yıkıyodu. ya da ara ara arkadaşların evine sırf bu yüzden gidip bi duş alayım bahanesiyle her gün farklı şampuanla yıkardı. ama yine de adamda aslan yelesi gibi saç vardı. ben de titiz titiz alpecin şampuan kullanırdım, minoxil, ketoral yapardım var olan da gitmesin diye. sonra baktım ki hiçbir boka yaramıyor bu genetik denen şeyin çaresi yok :)
  • Yaşınız 25

Muribab

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 08 Ağustos 2022, 03:47:34 »
Güzel bilgiler ve emeğin için teşekkür ederim ama keşke sohbet bölümüne açmasaydın bu değerli konuyu daha ilgili bir bölümde olsa.

Heptwo

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2022, 14:13:10 »
fön makinesi ile ilgili olanına katılmıyorum ,fön makinesi saç derisinide kurutuyor özellikle bizim gibi aga olanlarda dökülmeleri hızlandırıyor.
ayrıca masaj konusunada katılmıyorum bununla ilgili bilimsel çalışmalar var ve yararlı olduğu sonucuna varılmış kaynak bulabilirsem eklerim hatta bir ara forumdada paylaşılmıştı.

jamesblond

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2022, 19:53:14 »
Bu araştırmalar uzun yıllar yapılan araştırmalar değil genelde 1 yıl bile yapılmıyor hatta 1 ay bile yapıldığından şüpheliyim. Jiletle sakalları kesmek kalınlaştırmazmış böyle araştırmalar da var. Ama bide insanın kendi tecrübesi ve etrafında gördüğü tecrübelerde önemli.

Ben genelde şapka takanların kel kaldığını gördüm.

Jiletle sakalları kesenlerin erkenden kalınlaştığını gördüm.

Saç genelde dayıya çeker.

Fön makinesini doğru kullanırsan sorun olmaz ama bazı berberler çok yakıyorlar saçı onlara izin vermemek gerekiyor.

Masaj konusuna gelince onun hakkında yorum yapmıcam ama çocukken amuda kalkma hareketleri dansları yapan arkadaşlarım vardı hepsinin saçı gür ve beyaz bile yok. Kan dolaşımının kesinlikle faydası var. Hatta futbolcuların da saçları dökülmez genelde topa kafa vurduklarından dolayı düşünüyorum. Ama gene de dökülen azda olsa futbolcu var.
Ben jilet olayına cidden inanmıyorum çünkü şöyle düşünüyorum ergenlikte kesiyorlar sakallarını, e zaten o dönemler neyle keserse kessin zaman içinde sakalları güçlenip son halini alıcak. Olay jilete kalıyo

slade23

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 10 Ağustos 2022, 19:58:45 »
Ben jilet olayına cidden inanmıyorum çünkü şöyle düşünüyorum ergenlikte kesiyorlar sakallarını, e zaten o dönemler neyle keserse kessin zaman içinde sakalları güçlenip son halini alıcak. Olay jilete kalıyo

ortaokuldan beri jiletle traş olurum ona rağmen üni yıllarımda köse olarak gezdim 25 yaşından sonra oturmaya başladı sakalım iki yıldır da kalınlaştı sıklaştı
avodart&minox&xpecia

UYARI!! Tabip ya da uzman değilim. Paylaşımlarım kendi araştırma ve tecrübelerime dayanıyor baz almadan önce kendiniz araştırıp tecrübe ediniz!!!

tedavim

jamesblond

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 10 Ağustos 2022, 20:00:46 »
ortaokuldan beri jiletle traş olurum ona rağmen üni yıllarımda köse olarak gezdim 25 yaşından sonra oturmaya başladı sakalım iki yıldır da kalınlaştı sıklaştı
Evet bir alakası yok

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 10 Ağustos 2022, 21:02:03 »
 masaj dolaşımı arttırırsa iyi gelebilir.tabi beklenti sınırlı olmalı.bu işte en ciddi labaratuvarların profların calısmalarıda faso fiso çıktı.tek gercek kullanıcı deneyimleri.anne geni tek değildir ama daha baskındır babaya gore genetikte.3 gobek geriden dededen alabilirsiniz benim oyle oldu dedelere kadar kellik yoktu.
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

jamesblond

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 10 Ağustos 2022, 21:32:22 »
masaj dolaşımı arttırırsa iyi gelebilir.tabi beklenti sınırlı olmalı.bu işte en ciddi labaratuvarların profların calısmalarıda faso fiso çıktı.tek gercek kullanıcı deneyimleri.anne geni tek değildir ama daha baskındır babaya gore genetikte.3 gobek geriden dededen alabilirsiniz benim oyle oldu dedelere kadar kellik yoktu.
Masajın dolaşımı arttırdığı doğrudur da tek başına dhtden kaynaklı kelleşmeyi engelleyemediği için yalan diyorlardır

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 10 Ağustos 2022, 23:16:23 »
 minoxta damarı açar saçı besler.fda onaylı.saçı bir tek kan besler ya hormonu baskılıcan ya saçı beslicen.ama masajla dolaşımı çok fazlada arttıramazsın
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

jamesblond

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 10 Ağustos 2022, 23:52:53 »
minoxta damarı açar saçı besler.fda onaylı.saçı bir tek kan besler ya hormonu baskılıcan ya saçı beslicen.ama masajla dolaşımı çok fazlada arttıramazsın
Gereksiz mi yapmayalım mı masaj

slade23

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 10 Ağustos 2022, 23:58:39 »
Gereksiz mi yapmayalım mı masaj

Kardeşim bir video vardı aradım bulamadım. Hatırladığım kadarıyla içerikte kel bir abimiz 40 lı yaşlarda kafa derisini hamur kıvamına getirmiş bildiğin 2-3 kat katlanıyordu derisi ama hala keldi :)

Ben masaj yapıyorum ama pek masaj formunda değil tırnağımla hafif bastırarak kaşıyorum saç diplerini sampuanlarken.
avodart&minox&xpecia

tedavim

Facebook Twitter Instagram