Gönderen Konu: Finasterid jel ve nefes darlığı  (Okunma sayısı 294 defa)

Yıldım

• Jr. Member
  • **
Finasterid jel ve nefes darlığı
« : 08 Eylül 2023, 21:39:20 »
Arkadaşlar merhaba.

Ben %0.25 finasterid + %5 minoxidil içeren finasterid jel kullanıyorum. Ama ne zaman sürsem kafaya 2 saat sonra bir nefes darlığı başlıyor ve yaklaşık tam bir gün kadar sürüyor bu durum. Aynı şeyi Xpecia tablette de yaşamıştım. Bu nedenle buna geçtim ama yine aynı şey vallahi yıldım. Finasterid yahut dht baskılayıcılarına karşı bir alerjim mi var nedir bilmiyorum, açıkcası hangi doktora gidip bunu anlatarak nasıl bir test istemem gerektiğini bilemiyorum ve nasıl bir tedavi izlemem gerektiğini kestiremiyorum. Eğer bunu kullanmazsam da mevcut olan saçlarımı da- az da olsa, bu arada nw 4 üm 5 e gidiyoruz son sürat, yazar burada kendine gülüyor - koruyamayacağım ve saç ekiminden sonra - henüz yaptırmadık aralıkta inş. -hem mevcut saçlarımı hem de ekim olan saçlarımı koruyamam ve güçlendiremem. Bu nedenle bir çıkış bulamıyorum. Araştırmalarıma göre - yemin ediyorum artık doçent olacağım okumaktan - dht baskılayıcıların böyle yan etkileri olabiliyormuş. Sıkıntı şurada;

1-Bu bir yan etki mi alerji mi?
- Eğer yan etki ise geçici mi kalıcı mı?
- Eğer geçici ise 1 ay oldu geçmesi gerekmez mi?
- Eğer kalıcı ise bir tedavisi olur mu?
- Eğer bir yan etki ise vücudumun buna alışması ne kadar sürecek ki?

-Eğer bir alerji ve geçici ise; bunu hangi doktor hangi testi yaparak tespit edebilir?
-Eğer bir alerji ve kalıcı ise; astım ilacı mı kullanacağım yani?
-Eğer bir alerji ise ve geçici ya da kalıcılığı olduğu belli değil ise; prostat hastaları yahut dht baskılatan ilaç kullanan insanlar bunu nasıl absorbe ediyor?
-Eğer bir alerji yahut yan etki ise bunu dahiliye, üroloji, yahut alerji testi yapan doktor mu bilmeli yoksa farmololoji eğitimi olan eczacı mı?
-Eğer bu bir alerji yahut yan etki ise fakat bunu bir yan etki olarak alıp vücudumun alışmasını beklemeyi tercih etti isem; bu tehlikeli mi? Boğulmayalım iki tel, saç için swh*

-yazar burada (P v q)×ise* kullanmak zorunda kalmıştır.

2-Eğer bu bir alerji yahut yan etki değil de plasebo ise;
-bunun tespiti nasıl mümkün olabilir?
-Eğer plasebo ise 1 ayda bunu anlamam gerekmez miydi?

Muhtemelen okumazsınız ama bir umuttur yaşamak.

Edit` 1-sigara kullanıyorum. Sürmediğim zaman ve sürdüğüm zamanı ayırt edebilecek durumda olduğuma göre bu sigara nedeniyle olmadığını gösterir.
2-herhangi bir ilaca yahut yiyeceğe polene vs alerjim yok.

Edit` 2- Eskiden kel olupta bu forumu omuzlarının üzerinde taşıyıp, şu an kel olmadığı için buralara uğraşmayan yüce reyizleri göreve davet ediyorum..

Tokatlikel60

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: Finasterid jel ve nefes darlığı
« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2023, 23:58:30 »
İlacı hemen bırakmalısın şakaya gelecek bir yan etki değil alt takınlara benzemez bu. Böyle bir yan etkide ilk defa sende duydum alerji olabilir belki ama bu ilacı ürologlar bile neden yazdığını bilmiyo prostat testesteron diyor geçiyor. Yaşadığın yerin bir üniversite hastanesi varsa ve üroloji alanında mesai dışı eğitim görevlisi muayenesi varsa randevu al ve oradaki bir hocaya git yine de en mantıklı cevabı oradan alırsın bence.

kelbabangida

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2023, 01:31:31 »
böyle bir yan etki ilk defa duyuyorum hani minoxil desen anlarım .minoxil bazı kişilerde kapl çarpıntısı yapıyor özellikle yüksek doz kullanımında bu da beraberinde nefes darlığı yapabilir ama finasteride pek anlam veremedim doğrusu ,prospektüsünü bir oku istersen bak bakalım böyle bir yan etki yazıyormu orda.

kelimsi05

• Sr. Member
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2023, 10:02:31 »
Finden değil minoxtan bence
  • Yaşınız 26

Facebook Twitter Instagram