Gönderen Konu: 19 yaş saç anksiyetesi ve şakaklarda gerileme yardım lütfen  (Okunma sayısı 8738 defa)

Baldingat18

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
Merhaba arkadaşlar ben bu sene üni sınavına hazırlanan 2 ay sonra 19 olacak genç bir kardeşinizim.Saçlarım şuanda elime attığımda maksimum 2 tane dökülüyor banyodan sonra saçım dan gün içerisinde 10 tane gidiyor.Benim sorunum şu ki male pattern baldness yani erkek tipi kelliğin başlangıcı olduğunu düşünüyorum çünkü şakaklarım biraz geriledi.Sakallarım bile daha tam çıkmadı köse değilim ama az sakalım var şimdi diyeceksiniz ki dht hormonu eksik ama değil işte az da olsa çıkıyor demekki.
Kusura bakmayın sadece yardım istiyorum saçımın olgunluk cizgisi olma ihtimali varmı ? Yoksa direk dökülme sürecimi başladı.Son 1 sene de saç çizgim çok gerilemedi.Eğer erkek tipi ise finasteride başlayacağım.
3üncü foto ben 14ken saçım o zamanda açıkmış.

Baldingat18

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: 19 yaş saç anksiyetesi ve şakaklarda gerileme yardım lütfen
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2018, 11:29:02 »
İlk foto sağ taraf o taraf hep açıktı ölen bebek saçta yok.
İkinci foto 2 günlük yağlı yandan görünen saç
3te tepe bölgesi.
Ne kadar sürem var sizce bunu kel kalmadan önceki halinize tavsiye verir gibi söyleyin

robie_fowliver

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2018, 11:33:00 »
Şu an saçında herhangi bir sorun gözükmüyor. Yaş ve saç yapın itibari ile finasteride ve türevi ilaçlara başlaman yanlış olur. Madem dökülmede yok agresif saçlarının durumunu 6-12 ayda bir aynı yerde aynı uzunlukta ve ışık acısında fotoğrafla ve karşılaştır daha sonra medikal tedavi üzerine düşün. Medikal tedavi derken önce dermatologa gidip kan değerlerine  baktır aileninde genetik durumunu karşılaştırıp ona gore gerekirse tedavi uygularsın henüz daha sakalların bile olgunlaşmamış iken finasteride kullanma benim tavsiyem.

Baldingat18

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2018, 11:40:03 »
Şu an saçında herhangi bir sorun gözükmüyor. Yaş ve saç yapın itibari ile finasteride ve türevi ilaçlara başlaman yanlış olur. Madem dökülmede yok agresif saçlarının durumunu 6-12 ayda bir aynı yerde aynı uzunlukta ve ışık acısında fotoğrafla ve karşılaştır daha sonra medikal tedavi üzerine düşün. Medikal tedavi derken önce dermatologa gidip kan değerlerine  baktır aileninde genetik durumunu karşılaştırıp ona gore gerekirse tedavi uygularsın henüz daha sakalların bile olgunlaşmamış iken finasteride kullanma benim tavsiyem.
Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.Fin alırsam evet sakallarımın gelişimi durur o yüzden kulllanmıyacağım.
Benim korkum şakaklar hafif geriledi yani kafa bölgesinde dhtye duyarlı zayıflar elendi şimdi güçlüler ön tepe bölgeleri savaşıyor ve bir gün agresif tipi dökülme olacak ve ben bunu 2 sene engellemek istiyorum.Üniden sonra cidden umrumda olmaz  yeterki şu 4 seneyi norwood 2.5 civarında bitireyim gerisi önemli değil. Buarada norwood kaçtır sizce saçım ?

Dyt.adamsss

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2018, 11:51:12 »
Saçlarını kes bence hem uzun saç daha kolay dökülüyor hemde yanları kısa kesip üstler hafif uzun yaparsan güzel şekil alır bide saçın canlanır diye düşünüyorum
Yedikleriniz ilacınız , ilacınız yedikleriniz olsun.

Dyt.adamsss

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2018, 11:53:20 »
Bide 2 sene erteleyim felan demişssin baya güldüm bu saç seni 30a kadar götürür kardeşim içini ferah tut saçın güzel kafaya takarsan kendinide saçada zarar verirsin
Yedikleriniz ilacınız , ilacınız yedikleriniz olsun.

Baldingat18

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2018, 11:54:46 »
Bide 2 sene erteleyim felan demişssin baya güldüm bu saç seni 30a kadar götürür kardeşim içini ferah tut saçın güzel kafaya takarsan kendinide saçada zarar verirsin
Çok teşekkür ederim hocam valla canım sıkıldı uzun olması etkende olabilir.Inşallah istediğinizi alırsınız iyi günler

kilian

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2018, 14:22:36 »
Bu saçlarla anksiyete yaşıyorsan medikal tedavi değil psikolojik tedavi al  :) Şaka bir yana, bu fotoğraflardan sende MPB var demek imkansız. Henüz farkedilebilecek saç kaybı yaşamamışsın. Saç çizginin olgunlaşıyor olma ihtimali, MBP'den çok ama çok daha yüksek.  Fowler yukarıda en iyi tavsiyeyi vermiş. İçinde endişe varsa dermatoloğa görün, kan testi yaptır,  saçlarını mercek altına al (6-12 aylık periyotlarla aynı ışık ve açıdan fotoğraflar çek ve mezura ile derinliğini ölç şakakların).  Şu aşamada ve yaşta Finasteride, minoxidil gibi ilaçlar kullanmana katiyen gerek yok.

Mrprince

• Full Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 27 Nisan 2018, 18:03:34 »
erkek tipi kellikte saç dökülmesi direkt olarak şakaklardan başlamaz ..hatta şakaklar ve ön kısım en son dökülecek yerlerdir.erkek tipi kellik olsun yada olmasın ön çizgideki gerileme genellikle yaşa bağlı olarak süregelir yani yaş ilerledikçe meydana gelen bir hadisedir.sizdeki bu durum yaşınız ititbarıyle garipsenecek bir durum olmasına rağmen hormonal olduğunu söylemek şu durumda mümkün değildir .kesinlikle aga varlığı diyemeyiz o yüzden finasterid sakın kullanma.
birinci derece akrabaların durumu nasıl? baba,dayı,amca vs bunların şakak durumları ve gençlik halleri nasıl acaba.belki genetiğinde böyle bir şey vardır ama genetik derken kastım kesinlikle aga değil.

Facebook Twitter Instagram