Gönderen Konu: Korona aşısı nasıl orucu bozmaz deniyor?  (Okunma sayısı 1369 defa)

Virtüöz

• Hero Member
Korona aşısı nasıl orucu bozmaz deniyor?
« : 07 Nisan 2021, 17:13:09 »
Gerçekten artık iyice dini saptırdılar.Vücuda verilen bağışıklık sistemine katkı sağlayabilecek herşey orucu bozuyor.Bunlar bozmaz diyor.Milletin günah vebalini üzerlerine nasıl alabiliyorlar? Korona aşısı orucu bozuyor.Aksini idda edene bir sürü kanıt sunar tartışırım.

Farques

• Ziyaretçi
Ynt: Korona aşısı nasıl orucu bozmaz deniyor?
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2021, 17:34:15 »
Hayatı tehlikeye atacak, ölüm kalımlık bir durum var ise domuz eti bile yiyebilirsin, kitap böyle söylüyor.

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 07 Nisan 2021, 19:15:38 »
 o farklı.içeri sıvı katı giderse oruç bozulur diye biliyorum.burdaki durum hayati değil o gun tutmayın kazaya bırakırsınız diyebilirler.oruc saatinide sabah ezanınıda bir saat geriye cektiler ramazanda.tanıdığım bir hafız eskiye göre yiyoyor içiyor.dini yeni saptırmıyorlarki çıkara göre yapıyorlar bu işi
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

sloocer

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2021, 01:28:53 »
Orucun mantıgına ters olmayan yani besin değeri olmayan, susuzluğu gidermeyen yada orucun zahmetini aZaltöayacak aşı Orucu bozmaz “diyanetin açıklaması bu yönde”

“Vücuda giren Orucu çıkan abdestti” bozar söylemi burada etkisiz kalıyor.

“Göte kaçan su Orucu bozuyor” ama aşı bozmuyor .. göte kaçan su susuzluğu bir şekilde azaltıyor imiş, bagırsaktan emilim sağlanıyor imiş ama corona asısının doğurucu yada sususzluk giderici direnç verici bir özelliği olmamasına bağlanıyor bu söylem..

Örnek vermek gerekirse ;  aşı randevusu olan mehmet amca asısını olmayıp ramazan sonunu bekledigini  ve 30 günlük geçikmeden sebep corona virüsü kaptığını varsayalım. virüsü önce torununa sonra gelinine bulaştırır. Mehmet amca uzunca süre yoğun bakımda kalıp hakkın rahmetine  kavuşur.. gelin ise gebedir hastalığı ağır atlatır ama karnındaki bebe hayata gelmeden vefat eder.. ufak torun ise hem dedesini hem olmamış kardeşini kaybetmiş olmanın psikolojik travmanın izlerini ömrünün geri kalanında taşımak zorunda kalır” şimdi bu olasılığı yüksek örneği gözönüne alırsak Orucu bozmayı bir kenara bırak o aşıyı olmak için kaybettiğin her saniye haram..

İbadethanelere gitmenin dahi yasak olduğu bu pandemi dönemlerinde tartışılmamalı bile bu konular. Zaten fetva yetkisi diyanette oda gereken açıklamayı yapmış..

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2021, 07:25:39 »
 ben diyanete güvenmiom
Saç konusunda eğitim almadım.Söylediklerim sadece sitelerden öğrendiğim bilgilerdir.

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 08 Nisan 2021, 13:10:41 »
Orucun mantıgına ters olmayan yani besin değeri olmayan, susuzluğu gidermeyen yada orucun zahmetini aZaltöayacak aşı Orucu bozmaz “diyanetin açıklaması bu yönde”

“Vücuda giren Orucu çıkan abdestti” bozar söylemi burada etkisiz kalıyor.

“Göte kaçan su Orucu bozuyor” ama aşı bozmuyor .. göte kaçan su susuzluğu bir şekilde azaltıyor imiş, bagırsaktan emilim sağlanıyor imiş ama corona asısının doğurucu yada sususzluk giderici direnç verici bir özelliği olmamasına bağlanıyor bu söylem..

Örnek vermek gerekirse ;  aşı randevusu olan mehmet amca asısını olmayıp ramazan sonunu bekledigini  ve 30 günlük geçikmeden sebep corona virüsü kaptığını varsayalım. virüsü önce torununa sonra gelinine bulaştırır. Mehmet amca uzunca süre yoğun bakımda kalıp hakkın rahmetine  kavuşur.. gelin ise gebedir hastalığı ağır atlatır ama karnındaki bebe hayata gelmeden vefat eder.. ufak torun ise hem dedesini hem olmamış kardeşini kaybetmiş olmanın psikolojik travmanın izlerini ömrünün geri kalanında taşımak zorunda kalır” şimdi bu olasılığı yüksek örneği gözönüne alırsak Orucu bozmayı bir kenara bırak o aşıyı olmak için kaybettiğin her saniye haram..

İbadethanelere gitmenin dahi yasak olduğu bu pandemi dönemlerinde tartışılmamalı bile bu konular. Zaten fetva yetkisi diyanette oda gereken açıklamayı yapmış..

Şırıngayla vücuda girip verilen herşey orucu bozuyor.Eğer diyanete göre gidilirse kaza orucu tutmak gerekir.Verdiğin örneğin bilincinde olan bir insan zaten ramazan ayında oruç tutmayabilir.Bunun haramla bir ilgisi yok.Haram; dinen yasaklanan helal olmayandır.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=16513

Leonidas

• Hero Member
« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2021, 13:37:28 »
Ortada normal olmayan bir durum bir salgın olduğu icin böyle denmiş olabilir. Normal şartlarda belki doğru değildir, ama ortada salgın durumu var.
Pek detay dini bilgim yok ama mantık yürütünce böyle bişe çıkıyor ortaya.
Şahsen ben oruç tutarken aşı çıksa gider olurum, günahsa da onların boynuna yani.

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #7 : 08 Nisan 2021, 14:27:21 »
Ortada normal olmayan bir durum bir salgın olduğu icin böyle denmiş olabilir. Normal şartlarda belki doğru değildir, ama ortada salgın durumu var.
Pek detay dini bilgim yok ama mantık yürütünce böyle bişe çıkıyor ortaya.
Şahsen ben oruç tutarken aşı çıksa gider olurum, günahsa da onların boynuna yani.

Olması gereken salgın zamanını evinde geçirenler tutmalı.Aşı sırası olan veya dışarda işi olan risk içeren grubun kazaya bırakması daha mantıklı.Sizin dediğiniz yalnız günah oluyor.Çünkü haberiniz var olupta günah onların boynuna denmesi yanlış.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim

Leonidas

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 08 Nisan 2021, 14:50:55 »
Olması gereken salgın zamanını evinde geçirenler tutmalı.Aşı sırası olan veya dışarda işi olan risk içeren grubun kazaya bırakması daha mantıklı.Sizin dediğiniz yalnız günah oluyor.Çünkü haberiniz var olupta günah onların boynuna denmesi yanlış.

İyi de kafana göre de kazaya bırakamazsın bu mantığa göre öyle değil mi ?
Dediğim gibi hali hazırda ortada anormal bir durum var , kimse keyfi bi şekilde yaptırmıyor zaten bunu.
Diyanet de bu gibi durumlar icin yok mu zaten ?
Bilmeyen insanlara yol göstermek için yani, e diyanet de yapılabilir demiş. Elbette en iyisini Allah bilir ama şu an bir nevi otorite diyanet olduğu için yapılabilir bence.
Yapılamasaydı sizin gibi o gün tutmayın iki gün kaza orucu tutun diyebilirlerdi diye düşünüyorum.

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #9 : 08 Nisan 2021, 15:25:38 »
 konu değil ama gecen arkadas dükkana ruhsat almaya gitti belediye ramazanda 15 gün kapanma olucak demiş atıyorlar sandım bastan savmak için şimdi ramazanda tam kapanmayı gundeme getirmeye basladı bilim kurulu kapayabilir bunlar.

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2021, 16:20:54 »
İyi de kafana göre de kazaya bırakamazsın bu mantığa göre öyle değil mi ?
Dediğim gibi hali hazırda ortada anormal bir durum var , kimse keyfi bi şekilde yaptırmıyor zaten bunu.
Diyanet de bu gibi durumlar icin yok mu zaten ?
Bilmeyen insanlara yol göstermek için yani, e diyanet de yapılabilir demiş. Elbette en iyisini Allah bilir ama şu an bir nevi otorite diyanet olduğu için yapılabilir bence.
Yapılamasaydı sizin gibi o gün tutmayın iki gün kaza orucu tutun diyebilirlerdi diye düşünüyorum.

Diyanete itibar etmeyin.Onlar dini şekillendirmeye çalışan şarlatanlar.İnsanlara doğru bilgi verilmiyor.Hele ki devletin bu konuda tutumu yanlış.Kafaya göre kazaya bırakılmıyor zaruri sebepten ötürü kaza yapmış sayılıyor.Eğer aşı olunmıycaksa vede risk içermiyorsa tutmakta sakınca yok.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim

İnceTellii

• Sr. Member
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2021, 17:11:07 »
Diyanete itibar etmeyin.Onlar dini şekillendirmeye çalışan şarlatanlar.İnsanlara doğru bilgi verilmiyor.Hele ki devletin bu konuda tutumu yanlış.Kafaya göre kazaya bırakılmıyor zaruri sebepten ötürü kaza yapmış sayılıyor.Eğer aşı olunmıycaksa vede risk içermiyorsa tutmakta sakınca yok.

Kanka sana bişey sorucam el yıkarken eser miktardada olsa hücrelerine osmozla su girer yada nefes alırken mesela aldıgın oksijen atp yapımında kullanılır sana enerji sağlar sen böyle düşünürsen bunlarında yasak olması lazım ama çok saçma bence bunun daha farklı bir yorumu olmalı
Tedavi
Dutasteride
Omega3 günde 2
Dermaroller şakaklara 0.25 2 günde 1
Magnezyum takviyesi
Dermastamp 1.5mm haftada 1
Hint yağı 1 çay kaşığı hergün

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2021, 17:18:41 »
Kanka sana bişey sorucam el yıkarken eser miktardada olsa hücrelerine osmozla su girer yada nefes alırken mesela aldıgın oksijen atp yapımında kullanılır sana enerji sağlar sen böyle düşünürsen bunlarında yasak olması lazım ama çok saçma bence bunun daha farklı bir yorumu olmalı

Senin söylediklerin oruca mani değil ki.O zaman oruçlu abdestte almasın hatta nefesini tutsun ölsün.O başka bu başka.Dışardan vücuduna bilinçli birşey sokuyorsun.Hadi unutcak birşey olsa neyse öylede değil.Yani saçma birşey yok.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim

İnceTellii

• Sr. Member
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2021, 17:27:05 »

Senin söylediklerin oruca mani değil ki.O zaman oruçlu abdestte almasın hatta nefesini tutsun ölsün.O başka bu başka.Dışardan vücuduna bilinçli birşey sokuyorsun.Hadi unutcak birşey olsa neyse öylede değil.Yani saçma birşey yok.

Bilemiyorum her ramazan aynı muhabbet o oruç bozarmı bu bunu yaparmı siyasal islam yüzünden asıl dinden uzaklaşan bir toplum oluyoruz 3-5 kişinin çıkarları doğrultusunda yapılmaması gereken şeyleri yapıyorlar dini siyasetten ayırmadığımız sürece sanırım doğru bir bilgiye ulaşamıcağız
Tedavi
Dutasteride
Omega3 günde 2
Dermaroller şakaklara 0.25 2 günde 1
Magnezyum takviyesi
Dermastamp 1.5mm haftada 1
Hint yağı 1 çay kaşığı hergün

emekli kel

• Hero Member
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2021, 17:29:29 »
Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.
 Acaba diğer müslüman ülkeri aşı konusunda nasıl fetva veriyor?
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2021, 17:40:24 Gönderen: emekli kel »

Facebook Twitter Instagram