Gönderen Konu: Saç Ekimi vs. Medikal Tedavi  (Okunma sayısı 521 defa)

Northman

• Jr. Member
  • **
Saç Ekimi vs. Medikal Tedavi
« : 02 Eylül 2021, 23:07:11 »
Daha önce ara sıra üstünkörü araştırmış olmama ve çok da sıcak bakmamama rağmen, kısa bir süre önce saç ekimi yaptırma düşüncesi aklıma düştü. Henüz nihayete ermemiş olan süreci şuradan takip edebilirsiniz: https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=23547.0

Bu süreçte, (ne kadar etkili olduğu tartışmalı olsa da) alternatif çözüm olan medikal tedavi ile saç ekimini karşılaştırdım. Bu karşılaştırmayı, “çile maliyeti” olarak yaptım. Bunu tabii ki para maliyeti olarak da incelemek mümkün.

Burada medikal tedavi olarak, minoxil, dermaroller/dermapen, biotin ve şampuanı kastediyorum. (Hormon baskılayıcı ilaçları, kullanmayı düşünmediğim için, konu dışında bırakıyorum.)

Bu arada, medikal tedavinin kesin çözüm olmadığının da farkındayım. Minoxil’in etkisi bir süre sonra bitiyor vs. biliyorum. Ancak, saç ekiminin de başarısız sonuçları olduğunu göz önünde tutmak lazım. Benim burada yaptığım varsayıma dayalı bir çıkarım.

Gelelim basit matematikle ulaştığım sonuçlara…

Araştırdığım kadarıyla saç ekimi, öncesinden ertesine sıkıntılı bir süreç. Yine gördüğüm kadarıyla, bu sürecin en zor kısmı operasyonun ilk 15 günü. O nedenle bu incelemede 15 günü baz alıyorum.

Medikal tedavi haftada bir gün dermaroller, birkaç gün şampuan ve günlük minoxil ile biotin’den oluşuyor. Bunlar için harcanan zamana kabaca haftada 20 dakika diyebiliriz. Bu da aşağı yukarı günlük 3 dakikaya denk geliyor.

Saç ekiminin çilesi neydi: 15 Gün. Peki, 15 günde kaç tane 3 dakika var?

(60*24*15)/3=7200

7200 tane 3 dakika. Peki, bu kaç yıla denk geliyor?

7200/365=20 yıl

Yani, saç ekiminin 15 günlük çilesini, günlük 3 dakikalık medikal tedavi ile 20 yıla yayabiliriz.

Tabii ki burada soru şu: 15 günde çileyi çek bitir mi yoksa 20 yıl boyunca günde 3 dakika ile “çile çek” mi?

15 gün yoğun çile mi, 20 yıl gevşek çile mi?

Ben bilemedim, karar sizin.

Lauri

• Hero Member
Ynt: Saç Ekimi vs. Medikal Tedavi
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2021, 00:24:28 »
Hocam medikal tedavi olarak minoxil, dermaroller vitamin desteği vs. çok yetersiz kalır. Kaldı ki dutasterid dahi kullansanız sizin için geç olduğunu düşünüyorum maalesef. Tabi beklentiniz nedir buna göre konuşmak lazım.

Ekim konusu değerlendirilebilir, ama bunun için de iyi merkezlerin, tecrübeli arkadaşların yorumları da önemli.

Northman

• Jr. Member
  • **
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2021, 01:52:23 »
Hocam medikal tedavi olarak minoxil, dermaroller vitamin desteği vs. çok yetersiz kalır. Kaldı ki dutasterid dahi kullansanız sizin için geç olduğunu düşünüyorum maalesef. Tabi beklentiniz nedir buna göre konuşmak lazım.

Ekim konusu değerlendirilebilir, ama bunun için de iyi merkezlerin, tecrübeli arkadaşların yorumları da önemli.

Teşekkürler.

Evet, beklentiler önemli. Benim gibi, tepe açıklığı ile çok da derdi olamayan, önden görünümü toparlamaya çalışan birileri olursa onlar için yapıyorum bu karşılaştırmayı.

slade23

• Hero Member
« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2021, 05:16:38 »
Saç ekimi kesin olarak istenildiği gibi neticelense tabi ki saç ekimi. Ama nekroz ve doku küsmesi olan donör görünce asla saç ekimi :)

Şişeden min&dut devam :)
avodart&minox&xpecia

UYARI!! Tabip ya da uzman değilim. Paylaşımlarım kendi araştırma ve tecrübelerime dayanıyor baz almadan önce kendiniz araştırıp tecrübe ediniz!!!

tedavim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=21990.0

Difo

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2021, 00:28:17 »
.

Facebook Twitter Instagram