Gönderen Konu: 19 yaş Saç dökülmesi  (Okunma sayısı 706 defa)

brakarr

• Yeni üye
  • *
19 yaş Saç dökülmesi
« : 02 Nisan 2022, 15:01:34 »
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 1.5 senedir saçlarım şakak bölgesinden dökülüyor ve saçlarımın yan kısmında baya bir gerileme var. İlk doktora gittiğimde bana folik asit ve magnezyumumun çok düşük olduğunu söyledi ve ilaç verdi fakat 3 ay kullandım saçlarım dökülmeye devam etti bende bıraktım. Özel doktora gittim minoxidil xpecia yazıp yolladı. Minoxidil kullanmaya başladım 2. ay olduğunda saçlarım dahada fazla dökülüyordu ve derimi döküyordu. Burada araştırıyorum finasterid ve dut benim yaşım için önerilmiyor. Minoxidile bulaşma döngü var maliyeti yüksek deniliyor. Xpecia tek başına bir mucize yaratmaz boşuna kullanma deniliyor. Cidden ben ne yapacağımı bilmiyorum artık 4 ay oldu hiçbirşey kullanmıyorum ve saçlarım her geçen ay dahada geriliyor. Fotoğraflarımı bırakıyorum lütfen bana fikir verin artık psikolojimide bozmaya başladı bu yaşta.

Whatever Sc

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
Ynt: 19 yaş Saç dökülmesi
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2022, 16:24:08 »
Saçları çok kafaya takan , sosyal hayatı etkilenen birinin bence risk alması gerekiyor. 15-16 yaşında kendimizin farkına varıyoruz, 24-25 yaşlarında iş bulma, askerlik gibi dertler başlıyor. Yani şunun şurasında gençliğimizi 7-8 sene anca yaşayabiliyoruz. Bunun çoğu depresyonda geçince 30 yaşında huysuz bir yetişkinken saç ektirsek ne ektirmesek ne? Gençlik kaymış gitmiş ellerden.
Zaten saçı dökülmeye başlayan bir insan büyük ihtimalle cinsel gelişimini çoktan sağlamıştır. Ben 20 yaşında başladım mesela.
Bu sorun seni etkiliyorsa Finasteride 'e başla derim ben. Libidodan, meni koyuluğundan önemli şeyler var
 dünyada. Sırf kas yapabilmek için veya sporda başarılı olabilmek için insanlar deli gibi streoid kullanıyor. Hormonları iki üç katına çıkıyor. Finasteride'in yaptığı değişiklik sadece %10- %40 bandında.
 Saçların eski haline gelir mi bilinmez ancak dökülmenin azalması bile insan için bir motivasyon. En azından iyice kötüleşmediğini bilerek güzel bir saç modeli arayışına girersin.
Zaten reçetesiz bir ilaç.  Kafana yatarsa başla Finasteride 'e.  Yatmazsa şöyle şeyler tavsiye edebilirim sana.
Dutasteride ya da Finasteride 'i topikal hale getirip kafana sürerek kullanabilirsin. Topikalden de ciddi olumlu etkiler gören var.
Minoksil 'i  gözünü karartıp saç ektirene kadar kullanabilirsin.
Xpecia öyle çok etkisiz falan değil. Hiçbir şey kullanmamaktan iyidir. İçindeki saw palmetto ve soya fark yaratabilen maddeler.
Masaj yap,  topikal kullanırsan dermaroller uygula.
Sadece mücadele etmen bile iyi gelecektir.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2022, 16:25:47 »
Saçları çok kafaya takan , sosyal hayatı etkilenen birinin bence risk alması gerekiyor. 15-16 yaşında kendimizin farkına varıyoruz, 24-25 yaşlarında iş bulma, askerlik gibi dertler başlıyor. Yani şunun şurasında gençliğimizi 7-8 sene anca yaşayabiliyoruz. Bunun çoğu depresyonda geçince 30 yaşında huysuz bir yetişkinken saç ektirsek ne ektirmesek ne? Gençlik kaymış gitmiş ellerden.
Zaten saçı dökülmeye başlayan bir insan büyük ihtimalle cinsel gelişimini çoktan sağlamıştır. Ben 20 yaşında başladım mesela.
Bu sorun seni etkiliyorsa Finasteride 'e başla derim ben. Libidodan, meni koyuluğundan önemli şeyler var
 dünyada. Saçların eski haline gelir mi bilinmez ancak dökülmenin azalması bile insan için bir motivasyon. En azından iyice kötüleşmediğini bilerek güzel bir saç modeli arayışına girersin.
Zaten reçetesiz bir ilaç.  Kafana yatarsa başla Finasteride 'e.  Yatmazsa şöyle şeyler tavsiye edebilirim sana.
Dutasteride ya da Finasteride 'i topikal hale getirip kafana sürerek kullanabilirsin. Topikalden de ciddi olumlu etkiler gören var.
Xpecia öyle çok etkisiz falan değil. Hiçbir şey kullanmamaktan iyidir. İçindeki saw palmetto ve soya fark yaratabilen maddeler.
Masaj yap,  topikal kullanırsan dermaroller iyi uygula.
Sadece mücadele etmek bile insana iyi geliyor.
Süper yazı, katılıyorum.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

brakarr

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2022, 19:24:18 »
 dünyada. Sırf kas yapabilmek için veya sporda başarılı olabilmek için insanlar deli gibi streoid kullanıyor. Hormonları iki üç katına çıkıyor. Finasteride'in yaptığı değişiklik sadece %10- %40 bandında.
 Saçların eski haline gelir mi bilinmez ancak dökülmenin azalması bile insan için bir motivasyon. En azından iyice kötüleşmediğini bilerek güzel bir saç modeli arayışına girersin.
Masaj yap,  topikal kullanırsan dermaroller uygula.
Sadece mücadele etmen bile iyi gelecektir.
Çok güzel bir yazı gerçekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bende bir korkuda var. Finas - dut ve minox gibi ilaçları kullanmam saçımı olduğundan daha kötü hale getirme ihtimali var mı?
  • Yaşınız 20

Whatever Sc

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2022, 20:29:04 »
Çok güzel bir yazı gerçekten teşekkür ediyorum. Ayrıca bende bir korkuda var. Finas - dut ve minox gibi ilaçları kullanmam saçımı olduğundan daha kötü hale getirme ihtimali var mı?
Rica ederim.  Finasteride ve Dutasteride'in saçını kötü hale getirme ihtimali olduğunu sanmıyorum. İlk başlarda saç tepki olarak daha fazla dökülebiliyor. Dökülenler daha gür olarak çıkıyor, böyle olursa endişelenme.
DHT saç için en zararlı  hormon bu yüzden azalmasının saça olumsuz etkisi olmaz. Ancak bu ilaçlar testosteronu biraz arttırıyor. Testosteron da saç için zararlı olsa da DHT çok daha fazla zararlı. Bazılarının saç reseptörleri Testosterona daha duyarlı olabilir mi? Bilmiyorum ancak hiç zarar gören duymadım.
Bazıları finasteride sonrası saçım döküldü diye before after paylaşabiliyor. Bunların çoğunda sorun şu ki saçları zaten açılıyordu. Finasteride etki etmedi ve açılma devam etti.
Yani saç konusunda zarar görme olasılığın çok düşük. Ama herhangi bir uzmanlığım olmadığı için net konuşmak istemiyorum.

muroreis

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2022, 22:25:41 »
Rica ederim.  Finasteride ve Dutasteride'in saçını kötü hale getirme ihtimali olduğunu sanmıyorum. İlk başlarda saç tepki olarak daha fazla dökülebiliyor. Dökülenler daha gür olarak çıkıyor, böyle olursa endişelenme.
DHT saç için en zararlı  hormon bu yüzden azalmasının saça olumsuz etkisi olmaz. Ancak bu ilaçlar testosteronu biraz arttırıyor. Testosteron da saç için zararlı olsa da DHT çok daha fazla zararlı. Bazılarının saç reseptörleri Testosterona daha duyarlı olabilir mi? Bilmiyorum ancak hiç zarar gören duymadım.
Bazıları finasteride sonrası saçım döküldü diye before after paylaşabiliyor. Bunların çoğunda sorun şu ki saçları zaten açılıyordu. Finasteride etki etmedi ve açılma devam etti.
Yani saç konusunda zarar görme olasılığın çok düşük. Ama herhangi bir uzmanlığım olmadığı için net konuşmak istemiyorum.
Bu tür ilaçlar testesteron arttirabiliyosa yan etki neden oluyo , testesteron en büyük erkeklik hormonu değil mi sonuçta
Her gün 1/4 proscar 
Alpecin C1 şampuan ( her gün )

Whatever Sc

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2022, 23:12:05 »
Bu tür ilaçlar testesteron arttirabiliyosa yan etki neden oluyo , testesteron en büyük erkeklik hormonu değil mi sonuçta
Bazı dokularda sadece DHT  işlev görüyor, Testosteron DHT'nin işini yapamıyor. Bazılarında ikisi birden çalışabiliyor ancak DHT genellikle daha etkili olduğu için Testosteron DHT açığını kapatamıyor olabilir.
İki hormonun hangi dokuda ne işlevi var vikipedia linkinden görevler kısmına girerek görebilirsin.
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Dihidrotestosteron#:~:text=Testosteron%2C%20tip%2D1%205%2D,ve%20cinsel%20organlar%C4%B1n%C4%B1n%20geli%C5%9Fmesini%20sa%C4%9Flar.

Bir de Testosteron artmasıyla Östrojen de artıyor. Bu da yan etki sebebi.

Facebook Twitter Instagram