Gönderen Konu: Ani saç dökülmesi yaş 27 tavsiyelerinizi alabilirim  (Okunma sayısı 2027 defa)

fgurel111

• Yeni üye
  • *
         Öncelikle herkese merhabalar. Bir süredir forumu takip etmekteyim kafamdaki bazı soru işaretlerine cevap buldum fakat yine de bazı konularda kafamda soru işaretleri devam ettiğinden, forumdaki tecrübeleri abi ve kardeşlerimin fikirlerine danışmak istedim.

27 yaşındayım. Saç dökülme hikayem şu şekilde gerçekleşti. 6 ay önce yeni bir şehirde, yeni bir işe başladım. İşe başlamadan önce ve başladıktan sonra da yeni bir iş olması dolayısıyla bazı şeyleri stres yaptığımı belirtmek isterim. Saçına fazlasıyla dikkat eden ve bu konuda takıntılı birisiyim. En kötü 2 günde 1 saçımı yıkar ve fön çekerdim. Anne ve baba tarafında neredeyse dökülme yok. Mart ayına doğru saçımın fazlasıyla döküldüğünü gördüm. Özellikle duşta çok fazla dökülüyordu. Daha sonra covid-19 baş gösterince doktora gitmek istemedim en başta. Daha sonra doktora gidince, doktor kan tahlili falan yapmadan (virüsün yoğun olduğu zamanlar olduğundan galiba), erkek tipi dökülmem olduğunu ve minoksil %5 spreyi 2 ay kullanmamı söyledi. Fakat içim rahat etmediğinden ve bazı yorumlardan dolayı bu ilacı almadım. (Yaşadığım şehirde sadece devlet hastanesinde dermatolog var.)

Pandemi zamanı haftalarca evde yalnızken, farklı bir rahatsızlık ile yüzleştim. Gün boyunca geçmeyen baş dönmesi sorunu ile karşılaştım. Hemen doktora gittim. Farklı testler ve kan tahlili sonucunda, nöroloji doktoru önemli bir şey olmadığını d vitamini değerim (En az 30 olması gerekirken 8 çıktı) çok düşük olduğundan ondan kaynaklanabileceğini söyledi. Hap ve d-3 ampul kullanacağımı söyledi. Ben belki saçımında d vitamini eksikliğinden dökülebileceğini düşündüm. Birkaç güne ilacın da etkisiyle baş dönmem geçti.

Tam bu aralar kendim ne yapabilirim diye düşünürken, doppelherz marka biotin+çinko+L-sistein içeren takviye edici gıdayı aldım (içeriği resim olarak yüklendi) ve saçımı birkaç kez kazıdım. Ayrıca bioxin forte şampuana başladım. Tabi saçı kazıyınca dökülme farkedilmiyo artık :) Ama fazlasıyla bu durumu kafaya taktım.

Aradan bir süre geçince izin için memlekete gidince tekrar doktora gittim. Doktor eski kan tahlilime göz atıp ve ekstra olarak çinko değerime baktı (Çinko değeri normal çıktı) . D vitamini yapabilir dökülme dedi ama seninki erkek tipine benziyor dedi. Ve saçımın dökülmesinin durduğunu söyledi.(Birkaç kez çekince saç gelmedi tabi ) Hair 360 sprey+şampuan setini haftada 2 kez dermaroller uygulayarak kullanmam gerektiğini söyledi. Fakat internette pek yorum bulamayınca ve kullanıcı yorumlarının çok olumlu olmadığı görünce başka bir doktora gitmeye karar verdim.

Son gittiğim doktor ise tekrar tahlil yaptı. Ve demir değerimin biraz düşük olduğunu söyledi ve erkek tipi dökülme olduğunu söyledi. Fakat baba, amca dede ve dayılarda kellik olmadığını söyledim. Doktorum stres yapmayacaksın, ayrıca uzaktaki genlerden dolayı da saçlarımın dökülebileceğini söyledi. Demir eksikliği için hap ve minoksil %5 spreyi sabah akşam kullanmamı önerdi. Hapı 2 ay, mınoksil i en az 6 ay kullanmamı tavsiye etti. Ayrıca dermoskin medobiocomplex kapsül + şampuanı kullanmamı tavsiye etti. D vitamini eksikliğinden dolayı dökülmenin çok nadir olduğunu söyledi. Fakat şu ana kadar henüz minoksil e başlamadım. Şu an sadece bioxin forte şampuna ve doppelherz takviye gıdayı kullanıyorum. Ayrıca haftada bir, dermaroller ile saçıma vitamin karışımlı yağ bakımı yapıyorum. Forumdaki tecrübeli abi ve kardeşlerimin görüşlerinden faydalanmak adına şu sorulara cevap arıyorum? (saç resimlerim ve tahlil sonuçlarım aşağıdadır)
1)   Baba, Dede, amca ve dayılarda da kellik olmamasına rağmen, erkek tipi dökülme yaşayabilir miyim?
2)   Stres veya D vitamini eksikliğinden dolayı saçım bu kadar hızlı dökülmüş olabilir mi? Ya da sebebi ne olabilir?
3)   Minoksil kullanmaya başlamalı mıyım? Bahsedilen yan etkilerlerle (kalp çarpıntısı vs) karşılaşma ihtimalim nedir ya da karşılaşan arkadaşlar var mıdır? Ayrıca minoksil i ömür boyumu kullanmak zorunda mı kalacağım? Bırakınca çıkanlar dökülür mü ?
4)   Attığım fotolara göre saçıma yorum yapıp tavsiyelerinizi dinlemek isterim.
5)   Şampuan ve multivitamin olarak ne tavsiye edersiniz?

Yazı biraz uzun oldu kusura bakmayın abilerim kardeşlerim. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Spencer

• Hero Member
Ynt: Ani saç dökülmesi yaş 27 tavsiyelerinizi alabilirim
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2020, 15:01:48 »
1- Evet yaşayabilirsin. İlk ve tek örnek değilsin bu durumda olan pek çok kişi var. Androgenetik alopesi herkese vurma ihtimali olan bir piyangodur.

2- D vitamini eksikliğı saç dökebilir veya süreci hızlandırabilir. Sebep buysa eksiklik giderildiğinde saçlar çıkar ama sende aynı zamanda genetik dökülme var.

3- Ben 3 yıldır kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım. Bir kardiyoloji uzmanı kafadan uygulanan minoksidilin sistemik etki ederek kalbe zarar vermesinin imkansız olduğunu söyledi. Sadece minoksidil değil hangi ilacı kullanırsan kullan saçın 6 veya 1 yıl sonra eski haline döner.

4-Saçların hızlı bir şekilde incelmis ve özellikle önlerde seyrelmeler var. 2 -3 yıl içinde iyice agresiflesme eğiliminde, 30'una geldiğinde görüntü seni daha da mutsuz edebilir. Fazla alternatif yok. Minoksidil finasterid veya dutasterid var. Finasterid ve dutasterid antiandrojendir yan etki yapabilirler kullanan arkadaşlar var konularına bak

5- Haftada bir veya iki gün saçlarını konazol sampuan ile yıka. -Standart iki- Duşa girdiğinde sampuanı iki kez köpürt ve ve ikinci kopurtmede 5 6 dakika beklet durula diğer günler ise istediğin bir sampuanı kullan bunun pek önemi yok ama revigen, placenta, sebamed ve dermoday iyi şampuanlardır.

Minoksidil, saw palmetto ve konazol sampuan en az yan etki ile seni mutlu edebilir.
Alopexy t % 5 deri spreyi (%5 minoksidil) - Gün aşırı akşamları 8 fıs

Konazol şampuan - Haftada bir gün

Clear kömür içerikli şampuan

Gregor59

• Hero Member
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2020, 17:11:43 »
Bana genetik gibi gelmedi

Eun-Wo

• Full Member
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2020, 18:32:07 »
Aga'nın seyrelme aşaması büyük ihtimalle hatta şakaklara yayılmış. Aga'nın tedaviye en iyi yanıt verdiği aşama.
Rogaine Foam (Akşam 5 fıs )(Ömür boyu kullanılacak)

Her gün 10-20 dk masaj

K2,D Vitaminleri ve Magnezyum alımı

Şakaklara dermastamp

Bir miktar keçiboynuzu pekmezi

Hedef:Stabil ve giderek iyileşeyn saç yapısı sağlamak

My Precious

• Hero Member
« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2020, 20:22:45 »
Şakak ve ön dökülmeleri yüzdeyüz Erkek tipi.Ama gerçekten çok hızlı dökülmüş yani 25 yaşına kadar 0 seyrelme ve açılma ile idare etmişsiniz ve 26da bum.
İlk fotoda da hafiften önler incelmeye başlamış o yüzden 16 aylık süreçte bu kadar kaybetmeniz bir tık anormal olsada olma ihtimali gayet yüksek.
Kan tahlilerinde sorun yoksa artık önlem alman gerekli bunlardan birisi minoxidil diğeride propeciadır.Minoxidil sıvıdır kafana sürersin propecia oral haptır dhtyi bloke ederek dökülmeyi engellemeye çalışır.Her ikisini de araştır ikisininde yan etkileri minimal olsada var eğer psikolojin sağlamsa başlayabilirsin ama değilse hiç oralı bile olma

fgurel111

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #5 : 22 Haziran 2020, 22:07:28 »
1- Evet yaşayabilirsin. İlk ve tek örnek değilsin bu durumda olan pek çok kişi var. Androgenetik alopesi herkese vurma ihtimali olan bir piyangodur.

2- D vitamini eksikliğı saç dökebilir veya süreci hızlandırabilir. Sebep buysa eksiklik giderildiğinde saçlar çıkar ama sende aynı zamanda genetik dökülme var.

3- Ben 3 yıldır kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım. Bir kardiyoloji uzmanı kafadan uygulanan minoksidilin sistemik etki ederek kalbe zarar vermesinin imkansız olduğunu söyledi. Sadece minoksidil değil hangi ilacı kullanırsan kullan saçın 6 veya 1 yıl sonra eski haline döner.

4-Saçların hızlı bir şekilde incelmis ve özellikle önlerde seyrelmeler var. 2 -3 yıl içinde iyice agresiflesme eğiliminde, 30'una geldiğinde görüntü seni daha da mutsuz edebilir. Fazla alternatif yok. Minoksidil finasterid veya dutasterid var. Finasterid ve dutasterid antiandrojendir yan etki yapabilirler kullanan arkadaşlar var konularına bak

5- Haftada bir veya iki gün saçlarını konazol sampuan ile yıka. -Standart iki- Duşa girdiğinde sampuanı iki kez köpürt ve ve ikinci kopurtmede 5 6 dakika beklet durula diğer günler ise istediğin bir sampuanı kullan bunun pek önemi yok ama revigen, placenta, sebamed ve dermoday iyi şampuanlardır.

Minoksidil, saw palmetto ve konazol sampuan en az yan etki ile seni mutlu edebilir.

Çok teşekkür ederim. Androgenetik alopesiyi daha detaylıca araştıracağım. Minoksidil etkin maddeli birçok marka var araştırdığım kadarıyla. Sanırsam bazılarına ulaşmak zor biraz.Siz hangisini tavsiye edersiniz ? Doktorun önerdiği dermoskin ürününün içinde saw palmetto olduğunu söyledi. Fakat pek kullanan olmamış sanırsam. Şampuan önerisi için de teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

fgurel111

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Haziran 2020, 22:10:15 »

Hayatımda genetik dökülmeyle yüzleşeceğimi hiç düşünmedim. Çünkü yakınımda hiç kimsede yok. Ama demek ki arkadaşın dediği gibi olabiliyormuş. Hatta önceden saçlarım keşke biraz seyrelse derdim :)

Matthews

• Full Member
« Yanıtla #7 : 22 Haziran 2020, 23:17:43 »
Bence minoxil kullanma doktor banada tavsiye etti ömür boyu kullanacak halin yok ya.

Spencer

• Hero Member
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2020, 06:25:53 »
Çok teşekkür ederim. Androgenetik alopesiyi daha detaylıca araştıracağım. Minoksidil etkin maddeli birçok marka var araştırdığım kadarıyla. Sanırsam bazılarına ulaşmak zor biraz.Siz hangisini tavsiye edersiniz ? Doktorun önerdiği dermoskin ürününün içinde saw palmetto olduğunu söyledi. Fakat pek kullanan olmamış sanırsam. Şampuan önerisi için de teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Günlük alman gereken saw palmetto en az 320 mg olmalı buna dikkat et

Rogaine, regaine, kirkland gibi markalar ülkemizde yok. Yurtdışına yılda bir kaç kez gidip gelen yakının varsa sana temin edebilir.

Ülkemizde alopexy t, minoxil forte gibi markalar var. Ben alopexy t %5 deri spreyini kullanıyorum.
Alopexy t % 5 deri spreyi (%5 minoksidil) - Gün aşırı akşamları 8 fıs

Konazol şampuan - Haftada bir gün

Clear kömür içerikli şampuan

fgurel111

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2020, 14:48:40 »
Şakak ve ön dökülmeleri yüzdeyüz Erkek tipi.Ama gerçekten çok hızlı dökülmüş yani 25 yaşına kadar 0 seyrelme ve açılma ile idare etmişsiniz ve 26da bum.
İlk fotoda da hafiften önler incelmeye başlamış o yüzden 16 aylık süreçte bu kadar kaybetmeniz bir tık anormal olsada olma ihtimali gayet yüksek.
Kan tahlilerinde sorun yoksa artık önlem alman gerekli bunlardan birisi minoxidil diğeride propeciadır.Minoxidil sıvıdır kafana sürersin propecia oral haptır dhtyi bloke ederek dökülmeyi engellemeye çalışır.Her ikisini de araştır ikisininde yan etkileri minimal olsada var eğer psikolojin sağlamsa başlayabilirsin ama değilse hiç oralı bile olma

Evet aşırı hızlı oldu. Geçen seneye kadar açılma ve dökülme yoktu. Sonra hafiften ön tarafın açıldığını farkettim. Fakat bunun her gün fön kullanmam ve saçıma wax falan sürdüğümden dolayı olabileceğinin düşündüm. Saçlarıma ne olduysa şubat-mart-nisan aylarında oldu.Saçlarım normalde düz olduğu için, önü kaldırmak için baya bi fön çekerdim. Hatta sol şakak kısmının daha fazla açılmasının sebebi oradaki saçlarım ters çıkmasına rağmen, her gün fönle yön değiştirirdim.

Kan tahlilimde demir eksik biraz 2 ay hap kullanmamı söyledi doktorum.Bir de malum d vitaminim eksik. Ampüllerden sonra tekrar ölçtürmedim d vitaminini.

Psikoloji sağlamdı fakat saç konusunda takıntılı olduğum için, saç dökülmesi aşırı bozdu.Alışıyorum yavaşça artık. Şu anlık minoxidil e başlamayı düşünüyorum. Marka konusunda araştırma yapıyorum.

Teşekkür ederim tavsiyeniz için...

fgurel111

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Haziran 2020, 14:52:37 »
Bence minoxil kullanma doktor banada tavsiye etti ömür boyu kullanacak halin yok ya.

Evet haklısınız ama başka çaremiz yok pek. En azından biraz erteleme şansımız olur diye düşünüyorum önemli bir yan etki yapmadıktan sonra. Saçlarım için elimden geleni yapmakta kararlıyım. Şu an dökülme yok saçımda ve saçlarım yeni döküldüğü için minox un etkili olabileceğini düşünüyorum.

Doktora sormuştum bende ömür boyu kullancak mıyım diye ? Duruma göre demişti...

Teşekkürler yorumunuz için...

fgurel111

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #11 : 23 Haziran 2020, 15:04:55 »
Günlük alman gereken saw palmetto en az 320 mg olmalı buna dikkat et

Rogaine, regaine, kirkland gibi markalar ülkemizde yok. Yurtdışına yılda bir kaç kez gidip gelen yakının varsa sana temin edebilir.

Ülkemizde alopexy t, minoxil forte gibi markalar var. Ben alopexy t %5 deri spreyini kullanıyorum.

Evet bir tablette 160 mg var günde iki kez alınca, dediğiniz ihtiyaç karşılanıyor.

Evet bazı yorumlarda, iyi markaları temin etmenin zor olduğundan bahsetmişlerdi. Rogaine vs. gibi...

Minoxil forte ve hair forteyi (eczacı da tavsiye etti) baya duydum. Alopexy ye de bakayım. Doktorun tavsiye etttiği hair 360 ı kullanan görmedim pek. Zaten bazı markaların, mümessiller yüzünden doktorlar tarafından tavsiye edildiğini düşünüyorum normal ilaçlarda olduğu gibi.
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2020, 16:15:09 Gönderen: fgurel111 »

Eun-Wo

• Full Member
« Yanıtla #12 : 23 Haziran 2020, 16:00:45 »
Her ürün ömrü boyu kullanılır zaten minoxidil etken maddesine özgü bir şey değil bu.
Rogaine Foam (Akşam 5 fıs )(Ömür boyu kullanılacak)

Her gün 10-20 dk masaj

K2,D Vitaminleri ve Magnezyum alımı

Şakaklara dermastamp

Bir miktar keçiboynuzu pekmezi

Hedef:Stabil ve giderek iyileşeyn saç yapısı sağlamak

Beysev

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2020, 16:34:00 »
Her ürün ömrü boyu kullanılır zaten minoxidil etken maddesine özgü bir şey değil bu.
+💯.

Facebook Twitter Instagram