Gönderen Konu: Ani Saç Dökülmesi  (Okunma sayısı 416 defa)

Pasa.0606

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Ani Saç Dökülmesi
« : 17 Mart 2022, 13:29:46 »
Merhabalar,
23 yaşındayım. 12 senedir Seboreik Dermatit hastalığım var. Son birkaç senede çok arttı. Üniversite için geldiğim yer çok nemli ve suyu çok kireçli. Glutensiz diyet tavsiye ettiler. 1 sene boyunca diyet yaptım. Fakat zaten zayıf olduğumdan iyice zayıfladım ve aniden saçlarımın ön ve tepe kısımları açıldı. Sağ ve sol kısımlarda hafif dökülmeler oldu. Bu sürede şampuan kullanmadım.  Daha önceden bu bölgelerde açıklık yok ve gürdü. Aniden dökülen saçlarımın tekrar çıkması için ne yapmam gerek? Bu arada alın kısmında bazı yerlerde saç tekrar çıkıyor.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: Ani Saç Dökülmesi
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2022, 15:12:10 »
Hocam ilk dermatoloğa görünün. Belki Telogen Effluvium geçirmişsinizdir. Eğer öyleyse 6 aya kadar tekrar saçınız yerine gelecektir.

Eğer AGA yani erkek tipi dökülme ise aramıza hoş geldin. 2 tane FDA onaylı tedavi var. Ya minoxidil ya antiandrojen.

Sorun şu ki minoxidil her ay alınması gerek ve kullanılması gerek. Biraz zahmetli.
Antiandrojenler ise yan etkileri bulunabilen ilaçlar.

Doktor kan tahliline baksın bakalım bi. Belki vitamin eksikliği gibi bir şey vardır.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Pasa.0606

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2022, 15:26:54 »
Hocam cevapladığın için teşekkür ederim. Dökülme geçen sene bahar mevsiminde oldu
1 sene olacak. Fakat diyet önerisinde bulunanlar Seboreik Dermatitin şampuanla arttığını söylediklerinden şampuan kullanmadım. Sirke ve limon ile yıkadım. Ondan sonra aniden seyreldi. Seboreik Dermatit için doktora gittiğimde test yaptılar. Vitamin değerleri normal dediler. Fakat D vitamini falan bakmadılar. Zaman zaman tepe kısmında az da olsa gürleşme oluyor, tekrar dökülüyor. Minoxil, egzamalı ciltlerde tavsiye edilmiyormuş. İki sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
1) Bulunduğum yerin havası çok nemli ve suyu çok kireçli. Burada saçım yağlanıyor. Ama memlekette saçım kuru. Bu sebep olabilir mi?
2) Xpecia için güvenli değil diyorlar. Miracle losyon için ne düşünüyorsunuz? Yada farklı bir bilgidiğiniz bir ürün varmı? Şu an Bemiks, Evigen kullanıyorum.

Pasa.0606

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2022, 15:31:29 »
Bir de hocam bu konularda pek bilgim yok. Doktora gittiğimde hangi testlerden istemeliyim. Tavsiyeniz nedir

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2022, 16:07:55 »
Dostum 1.sorunun cevabını tam bilmiyorum maalesef.

2. Soru için ise Xpecia'nın işe yaradığını söyleyen insanlar bir hayli var. Ama kurucusun pek tekin biri olmadığını söylüyordu bilgili bir abi. Losyonlar hakkında bilgim yok maalesef.

Doktora gidince hangi testlerin isteyeceğini de bilmiyorum maalesef. Forumdaki bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Dökülme nedeni egzama veya dermatit de olabilir. Bilemiyorum.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

Facebook Twitter Instagram