Gönderen Konu: finasteride mi dutasterid mi ?  (Okunma sayısı 1022 defa)

rixa

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
finasteride mi dutasterid mi ?
« : 12 Nisan 2023, 14:46:33 »
merhabalar.20 yaşında bi kardeşiniz olarak 5-6 ay içinde saç çizgimi ve önlerdeki gürlüğü kaybettim.Şuan norwood 3 gibiyim ve önlerdede ışıklı ortamda çok net dibi gözüküyor.Bayadır bu forumdayım baya bilgi sahibi oldum ancak kafamdaki bikaç soruya cevap bulamadım.
1-Saçımın tepe kısmında sıkıntı yok önler sıkıntılı ve finasteridinde tepe kısmında işe yarayan bi ilaç olduğu ön tarafları ve şakakları korumak için dutasterid kullanılması gerektiği söyleniyor önlerde sıkıntısı olan birisi finastan ziyade dutasterid mi kullanmalı?
2-Saçımın ön kısmı seyrek olduğu için ön kısımlara minoxidil kullanmak ne kadar mantıklı?Orda belli seviye hacim yakalayıp dutasteridle korumak mantıksız mı?
3-Minoxidilin bırakıldığında etkisini kaybetmesi bilinen bi durum ancak eskisinden de kötü hale getirmesi hakkında bilgileriniz nelerdir?

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
Ynt: finasteride mi dutasterid mi ?
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2023, 16:15:03 »
Dudasterid daha güçlü ama daha ağır bir ilaç 💊 haftada 3 gün kullanım
Finasterid günlük kullanım

Bu seçimde sana bağlı ve bünyene olan bir durum tabi doktorada danışman gerek
Global Moderator

rixa

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2023, 16:20:14 »
peki abi finasteridin önlerde etki etmeyip dutasteridin etme sebebi ne ?

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2023, 18:48:53 »
dökülme agresiftir veya değildir
agresif olmayan dökülmelerde finasteride - agresif olanlarda ise dutasteride önerilir
20 yaşında norwood 3 olduysan dökülmen agresiftir ve dutasteride kullanmanı öneririm fakat her gün değil hafta 3 senin yaşına göre idealdir
minoxidil ömür boyu kullanılacak bir ilaç değil. alkollü ve ppg'li içeriği saç derisini zamanla rahatsız eder ve seboreik dermatit bile yapabilir
iyi bir dermatoloğa gidip kan tahlillerini yapmasını iste eğer sıkıntı yoksa dutasteride başlamanı öneririm fakat senin bileceğin iş
burada kimse sana 20 yaşında dutasteride kullanmanı önermez ben sadece kendi deneyimimden yola çıkarak ve yan etki görmediğimden tavsiye edebiliyorum
dökülme genel olarak şakaklarda başlar ondan sonra tepede de kendini göstermeye başlar orta bölümler daha yavaş dökülür buradan çıkarabileceğimiz sonuç şakaklardaki köklerin dht'ye daha fazla duyarlı olup daha erken dökülmesi. dutasteride ile kafa derisinde %54 azaltır finasteride ise %40 baskılar. aradaki fark oldukça önemli dutasterid kullanılarak önlerin daha iyi korunduğu düşünülüyor

Günlük 0.5 mg Dutasteride

Önerilerim Doktor Tavsiyesi Değildir

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

ber134

• Full Member
« Yanıtla #4 : 12 Nisan 2023, 18:50:46 »
finasteride kafanın tepe bölgesinde etkilidir. sadece tepede yani vertexte daha da fazla etkilidir. yani finasteride denemeden anlayamazsın senin şakaklarında etkili olup olmayacağını. he denersin 10 12 ay kullanırsın şakaklarına bi sonuç vermez ya da seni tatmin etmez ona göre dutasteride denersin. not: bu arada bu ilaçları kullanacaksan rutin doktor görüşmelerini ve tahlillerini eksik etmemeni öneririm.
  • Yaşınız 25

rixa

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #5 : 12 Nisan 2023, 20:28:11 »
Bu haldeyim norwood kaç bu çok mu kötü halde?

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2023, 20:30:22 »
Bu haldeyim norwood kaç bu çok mu kötü halde?
direkt olarak norwood 3 gözüküyor. vakit kaybetmeden bir doktor kontrolünde uygun gördüğün bir tedaviye başlamanı öneririm

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

rixa

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 12 Nisan 2023, 20:39:58 »
Minoxidil ne diyorsun hocam sakaklara ?

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #8 : 12 Nisan 2023, 20:52:19 »
Minoxidil ne diyorsun hocam sakaklara ?
istiyorsan kullan. benim gibi bu yaşta saç ektirmeni önermem saç dökülme hızın belli değil
bence kullanabilirsin fakat saçtan vazgeçene kadar kullanman gerektiğini bil. 2 yıl sonra etkisi de maalesef ki düşüyor

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 12 Nisan 2023, 21:00:02 »
aslında kar zarar hesabı yapınca kullanmanı öneririm sadece şakaklar için ama geri kalan bölgelere sürme bıraktığında maalesef kayıp yaşayabilirsin
dökülmenin agresifliğine bakarsak forumun geri kalanı katılmayabilir ama sana tavsiyem şunlar olacak

haftada 3 dutasterid (kanda kararlı konsantrasyona ulaşması 1. ay hergün kullanımda %65. 3 ay kullanımda %90 oluyor haftada 3 alarak daha uzun sürer kararlı duruma gelmesi)
akşamları 5 fıs 1ml şakaklara minoxidil tavsiyem alopexy t
haftada 1 veya 2 1.5mm dermaroller minoxidil kullanmadan önce yapman iyi olur
sadece besin takviyesi olarak ve çok az da faydalı olması açısından günde 2 xpecia
haftada 2 de konazol ile saçlarını yıkarsın

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

rixa

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 12 Nisan 2023, 21:04:40 »
kanka minoxili bırakınca sadece getirdikleri mi gider yoksa ilk halinden beter mi yapar ?

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #11 : 12 Nisan 2023, 21:23:35 »
kanka minoxili bırakınca sadece getirdikleri mi gider yoksa ilk halinden beter mi yapar ?
kullanıcı deneyimleri ilk halinden beter yapacağı yönünde
ben 4 ay kullandım işe yaramadığı için bıraktım şuan 1 ay oldu pek fark yok gibi
kullanacaksan sadece şakaklara uygulamanı öneririm diğer taraflara uygulama ne olur ne olmaz

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 13 Nisan 2023, 01:12:11 »
peki abi finasteridin önlerde etki etmeyip dutasteridin etme sebebi ne ?

ikisi de her alana etki eder ama sorun şu senin yaşın kaç ? bu ilaçları en 23 yaşından sonra kullanmalısın
Global Moderator

duck

• Hero Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 13 Nisan 2023, 03:35:31 »
ikisi de her alana etki eder ama sorun şu senin yaşın kaç ? bu ilaçları en 23 yaşından sonra kullanmalısın
hocam ben iyi bir doktor kontrolünde başlaması taraftarıyım çünkü 23'ünde başladığında dökülme ilerleyecek ve kendisi daha da mutsuz olacak
en azından finasteride kullanmalı. 20 yaşındaki erkeklerin çok büyük kısmı cinsel gelişimini tamamlıyor zaten

Ekim merkezi Ahmet Tosun
Greft sayısı 4500
Ekim tarihi 14.03.2023
[/U

rixa

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 13 Nisan 2023, 10:26:05 »
Yani yaklaşık 4 aydır psikolojim gitti aklımın her anında bu var rüyalarıma falan giriyor.Ergenligime çok erken girdim ortaokul sonda benim sakallarım vardı.En azından denemek istiyorum.Belki bu durumda stabile eder.

Facebook Twitter Instagram