Gönderen Konu: 16 Yaşında Başlayan Saç Dökülmesi Hikayem  (Okunma sayısı 5241 defa)

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
16 Yaşında Başlayan Saç Dökülmesi Hikayem
« : 26 Mart 2022, 12:08:40 »
Öncelikle herkese merhaba, bu forumu uzun bir süredir aralıklarla takip edip şimdi ki yazacağım öykünün benzerlerini okuyordum ve ben de yazmak ve sizin önerilerinizi almak istedim.

Şu an 17 yaşındayım. Sorunumu ilk olarak 16 yaşımın başlarında fark etmeye başladım. Aslında ine bir fark söz konu vardı fakat sonradan daha ciddileşmeye başladı. 2021'in Haziran ayında artık karar verip dermatolog gözetiminde bir tedaviye başlamak istedim.
Saçımın ilerleyişi sağ sol şakak, alın bölgesinin sol üst tarafları ve baş kısmının arkalarında büyük bir dökülme oluşuyor ve hala daha devam etmekte. Alnımın sol üstünde büyük bir açıklık oluştu.
Genetik öyküm ise baba tarafından kaynaklanıyor. Dedem, iki amcam babam, abim erkek tipi dökülmeye sahip ön taraflar yok sadece arka ve yan taraflarda mevcut. Fakat anne tarafımda böyle bir şey yok hepsi dağ adamı gibiler.
Doktorun görüşüne gelir isek bana dökülmenin erkek tipi olduğu ve minoxil kullanmam gerektiğini söyledi. Şimdi aklıma geliyor da bu beni pek tatmin etmiyor. Sadece saçıma iki el atarak bu sonuca vardı ve ben 5 aylık bir minoxil tedavisine başladım. İlk başlarda sabah bir akşam bir olarak 5 fıs sıkıyordum gerçektende düzenli bir şekilde ilerliyordum. Fakat bunu destekleyen hiçbir şey kullanmadım. Fakat şunu eklemeliyim ki bu süreçte saçımda olumlu değişikliklerde yaşandı. Yalnızca 3. Ay İğneli dermarollere başladım o da çok kısa sürdü zaten ufak bir şeydi. Sonlara doğru sadece akşamları kullanmaya başlamıştım. Sonradan nasıl olduysa bırakmaya karar verdim ve yaklaşık 4 aydır kullanmıyorum. Şimdi yeniden başlamak için bir daha aldım fakat bu sefer düzgün bir şekilde ilerlemek istiyorum.

Henüz 17 yaşındayım arkadaşlarımın gür gür saçları varken benimkilerin açıklıkla görünmesi ciddi bir psikolojik etki yapıyor. Şimdiye kadar destekleyici vitamin veya başka bir şey kullanmadım. Bu konu hakkında zaten bilgim oldukça da az. Hangi şampuan kullanılır ne gibi ilaçlar içilir fikrim yok fakat dökülmeyi en azından yavaşlatmak istiyorum. Son olarak aşağıya kan tahlillerimi ekliyorum. Daha bu ay yapılmış olan sonuçlar hepsi temiz olarak gözüküyor. Sizlerden destek ve öneri bekliyorum benim için çok önemli...

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
Ynt: 16 Yaşında Başlayan Saç Dökülmesi Hikayem
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2022, 12:23:42 »
Geçmiş olsun kardeşim. Ne yaşadığını tahmin edebiliyorum.

Kan değerlerin dediğin gibi temiz. Anlattıklarına göre Telogen Effluvium da değil. Genetik gibi görünüyor.
Ama bu AGA dediğimiz dökülme türü ergenlik sonrasında görülür. Sen kendini fiziksel ve bilişsel yeterli şekilde geliştiğini düşünüyor musun? Doktorlar ne dedi bu konu hakkında?

Minoxidil sana uygun bir tedavi olmuş aslında. Belki biliyorsundur, FDA'nın onayladığı 2 tür tedavi var; Finasterid ve Minoxidil.

Finasterid sana şuan olmaz. Gelişimin tamamlanmadı daha, çok büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsin.

Minoxidil'den devam etmek daha mantıklı olabilir.

« Son Düzenleme: 26 Mart 2022, 15:29:07 Gönderen: zweig »
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #2 : 26 Mart 2022, 12:31:46 »
Evet fazlasıyla geliştim hatta yaşıtlarıma göre daha erken olgunlaştım. Mesela bunların yanında sakallarımda var ve gayet gür olduğunu düşünüyorum.
Saçlarım doğal olarak seyrek ve inceydi fakat dökülme olduğu ergenlikle birlikte bariz belli oldu. Minoxile devam etmeyi düşünüyorum fakat fin tedavisinin neden riskli olduğunu anlayamadım. Dediğim gibi pek bilgim yok istem dışı yabancı bir şeyde kullanmak istemiyorum.

zweig

• Proscarkolik
  • Hero Member
  • 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘦𝘯𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘪𝘴 𝘢𝘩𝘦𝘢𝘥 𝘰𝘧 𝘤𝘶𝘳𝘦
« Yanıtla #3 : 26 Mart 2022, 12:55:45 »
Finasterid Testesteron hormonun DHT'ye dönüşünü önler. Fakat DHT de vücudun büyük bölümünde rol alır. Gelişim safhasında önemi büyüktür.
Doktor değilim.Bu alanda eğitimim yok. Önerilerimin yalnızca araştırmayı seven bir birey olarak değerlendirilmesini isterim.

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #4 : 26 Mart 2022, 13:19:26 »
Biraz baktım da dht'nin sebep olduğu bir çok şeyi gözlemleyebiliyorum. Vücutta bulunan kılların fazla olması mesela. Bunun dışında bana etki edecek ne gibi şeyler olabilir.

Virtüöz

• Hero Member
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2022, 15:07:17 »
Yaşın daha çok genç.Minoxidil kullanmak senin için tek çözüm.Antiandrojen ilaçlara kesinlikle bulaşma.Hafif düzeyde belki tedaviler deniyebilirsin ama onun dışına çıkma.Örneğin, Kabak çekirdeği, yeşil çay veyahut saw palmetto gibi gibi.Şampuan olarak minoxidil kullandığından konazol şampuanı haftada 2 kere her duşta 1.5 dakika bekleterek kullan.Onun haricinde Vichy'nin yeşil olanınıda alabilrsin.Aralarda saç bakım yağları sürebilirsin.Hergün saçına ellerinle 15 dk masaj yap.Dermarollerıda haftada 2-3 kez (minoxidil sürmediğin anlarda) yap.Önerebileceklerim bunlar.
Bioxcin Forte Şampuan

Tedavi Sürecim
https://www.sacekimisonuclari.com/index.php?topic=16513

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #6 : 29 Mart 2022, 06:34:18 »
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim şampuanı kullanmaya başladım. Fakat dermarolleri minox öncesi veya sonrasında kullanmanın bir önemi var mı bildiğim kadarıyla yaralanan yerlerden vücuda girmemesi gerekiyordu

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #7 : 11 Nisan 2022, 16:59:38 »
Şu anda orta bölge ve tepede bir açıklık var uzun haliyle pek fark edilmiyordu ama kısaltınca iyice kendini gösterdi

çelik50

• Yeni üye
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Nisan 2022, 00:07:24 »
yaptırdığınız tahliller den ziyade kansızlığınız varmı ferritin, demir,b12, çinko, d vitamini yaptırın,  tiroid baktırın tsh, t3, t4 , hormon testlerini yaptırın , kortizol, testosteron, dht, vb.

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #9 : 12 Nisan 2022, 12:26:49 »
Bu ayın sonuna doğru Dermatolojiden bir randevu alabildim malum devlette randevu zor bulunuyor. Kan tahlili isteyeceğim sonuçlarını tekrardan buraya atarım. Şimdiye kadar demir, b12 türevi testlerden yaptırmamıştım bir yanım umarım bunlar eksevimlir diyor en azından düzeltilebilir şeyler. Bu arada annemin de demir eksikliği çıkmıştı o da ilaç kullanıyor kalıtsal bir durum olabilir mi ki?

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #10 : 15 Nisan 2022, 10:26:21 »
Güncelleme ekliyorum:

Öncelikle buradaki bir çok ağabeyim muhtemelen kızacak ve hata olduğunu söyleyecek fakat geç bile kaldığımı düşünüyorum.

3 gündür fin kullanmaktayım. Ramazan olduğundan dolayı sahurda ve iftardan sonra 1/4 dozunda içmekteyim. Akşamları minoxili tepe ve çizgi şakak taraflarına sıkıyorum. Sabah vaktim olmadığı için 8 fıs yapmaktayım. Haftada aklıma geldikçe 3-4 günde bir dermaroller yapıyorum 1mm.

3 günlük fin kullanım sürecimde yalnızca bir kez o da ilk gün bir testis ağrısı çektim yaklaşık 1-1.5 saat sürdü sonradan garip bir şekilde geçti. Herhangi bir cinsel sorun da yaşamadım.

Şu sıralar ince saclarım büyük oranda dökülmeye başladı ama şükür ki kalınlar yerinde duruyor. Bir de dermaroller sonrası şok gibi dökülme oluyor özellikle ince saçlar bu sırada dökülüyor.

bohemian

• Hero Member
« Yanıtla #11 : 15 Nisan 2022, 10:54:27 »
Güncelleme ekliyorum:

Öncelikle buradaki bir çok ağabeyim muhtemelen kızacak ve hata olduğunu söyleyecek fakat geç bile kaldığımı düşünüyorum.

3 gündür fin kullanmaktayım. Ramazan olduğundan dolayı sahurda ve iftardan sonra 1/4 dozunda içmekteyim. Akşamları minoxili tepe ve çizgi şakak taraflarına sıkıyorum. Sabah vaktim olmadığı için 8 fıs yapmaktayım. Haftada aklıma geldikçe 3-4 günde bir dermaroller yapıyorum 1mm.

3 günlük fin kullanım sürecimde yalnızca bir kez o da ilk gün bir testis ağrısı çektim yaklaşık 1-1.5 saat sürdü sonradan garip bir şekilde geçti. Herhangi bir cinsel sorun da yaşamadım.

Şu sıralar ince saclarım büyük oranda dökülmeye başladı ama şükür ki kalınlar yerinde duruyor. Bir de dermaroller sonrası şok gibi dökülme oluyor özellikle ince saçlar bu sırada dökülüyor.
Bizim türklerde her seyin fazlasi iyidir gozuyle bakılıyor. Nerden duydun sabah aksam 1.25mg fin alindigini?  Bu ilaçlar masum ilaclar degil dostum dikkat etmelisin. Sadece aksam yatmadan once 1mg ic.
  • Yaşınız 21
  • Medikal Tedavi xpecia(1), min(7-8 fıs), 0.5mg fin, dermapen(haftada bir 1.5-1.75), ketoral şampuan(haftada 1), masaj

miralaycevdet

• Jr. Member
  • **
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #12 : 15 Nisan 2022, 10:58:59 »
Bizim türklerde her seyin fazlasi iyidir gozuyle bakılıyor. Nerden duydun sabah aksam 1.25mg fin alindigini?  Bu ilaçlar masum ilaclar degil dostum dikkat etmelisin. Sadece aksam yatmadan once 1mg ic.

Forumda finin belli bir saat sonra etkisini kaybederek DHT de dalgalanmaya sebep olduğunu okudum. Hatta bir çok kez gördüm sırf bu yüzden avodart kullanan da vardı. Bu kullanımda etki fark etmedim fakat dediğiniz gibi yapacağım birde.

Whatever Sc

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #13 : 15 Nisan 2022, 11:48:22 »
Forumda finin belli bir saat sonra etkisini kaybederek DHT de dalgalanmaya sebep olduğunu okudum. Hatta bir çok kez gördüm sırf bu yüzden avodart kullanan da vardı. Bu kullanımda etki fark etmedim fakat dediğiniz gibi yapacağım birde.
Sabah akşam kullanmakta kararlıysan o dozu da ikiye böl. Bölmek zorsa internetten hap ezici alabilirsin, hapı toz hale getiriyor. Göz kararı yarısını içersin.

Whatever Sc

• Sr. Member
  • Saç ekimi sonuçları
« Yanıtla #14 : 15 Nisan 2022, 11:50:44 »
Ve ilk defa günde iki kez kullanım görüyorum. Sonuçlarını merak ediyorum. Dediğin şey teoride manttıklı geldi ama reçetede böyle bir kullanım önerisi olmadığı için riskli olabilir.

Facebook Twitter Instagram