Gönderen Konu: Ankara Saç Ekim Merkezi Tavsiyesi (ve Ön Görüşme Tecrübelerim)  (Okunma sayısı 1736 defa)

gabiş

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Herkese selamlar, benzeri çok konu gördüm ve birçoğunu da okudum ancak güncel durumda sizlerin tavsiyelerini öğrenmek istiyorum.

Yaşım 27 ve saç dökülme sürecim uzun yıllardır sürdü. Fotoğraflarda saçımın güncel halini görebilirsiniz. Finasteride bir süre kullanıp bırakmıştım, bırakalı bir - bir buçuk yılı geçmiştir. İlacın dökülmeyi yavaşlattığını hissetmiştim ve bırakınca dökülmenin devam ettiğini de farkettim. Ancak geldiğim noktada dökülmenin ciddi şekilde azaldığını ve ekim için uygun bir durumda olduğumu düşünüyorum. Görüştüğüm doktorlar ekim sonrası finasteride kullanmayı çok önermeseler de ben tekrardan kullanmayı değerlendireceğim.

Konuya geçecek olursak, başlıkta da belirttiğim gibi Ankara içinde bir ekim merkezi - doktor - uzman arayışındayım. Doktor - uzman diyorum çünkü bu araştırmaya ilk giriştiğimde sadece doktorun yapacağı bir ekim istiyordum. Birçok merkezin uygulamasında doktorun yaptığı işler nispeten daha kısa ve işyükünü ekibe yıkan bir sistem olduğunu gördüm. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır ama büyük çoğunluk böyle ilerlediğinden sıkıntı yaratacak bir durum olmayacağını düşünüyorum. Sizlerin de fikirlerinizi merak ediyorum bu konuda.

Şu zamana kadar görüşmeye gittiğim 5 merkez oldu. Sırayla tecrübelerimi paylaşmak istiyorum:

1-Dermatolog Dr. Ali Şahan: Hocayla görüşme fırsatım olmadı. Ekipten bir sağlıkçı arkadaş benimle görüştü. 4000-4500 greft kadar bir ekim olabileceğini söylediler. Vertex bölgesine değil de ön tarafa bir ekim yapılacak ve ilerde ikinci bir ekimle dilersek buranında kapatılabileceğini söylediler. Merkez temiz, yeni duruyor. Ek olarak ekipmanlar ve ekimde hastaya sunulan rahatlık diğer merkezlere göre daha konforlu bir işlem geçeceğini hissettirdi. Ek olarak greftlerin organ transplantasyon sıvısında ve ayrı bir cihazda bekletilmesi mantıklı geldi. Ek olarak cilt kalınlığı ve saçın tutunduğu derinliğin ölçülüp buna göre işlem yapılması bana mantıklı geldi. Tüm bu zamazingoların tıbbi ya da bilimsel bir karşılığı var mıdır bilemiyorum. Ek olarak görüntü alınması karşılığında indirim yapılıyor olması işlerin reklam için yapıldığı izlenimi verdi, sağlığın bu kadar ticaretleşmesi doğru değil bence.

2-Serdar Gökrem: Serdar hocamı yılların tecrübesi olarak gördüm ama bunca yıl sonra işini aynı motivasyonla yapıp yapmadığından emin değilim. Açıkçası forumu incelemeden önce plastik cerrah olması hasebiyle ve yakınımda gördüğüm bir hastası referansıyla ilk tercihimdi. Ancak kendisiyle görüşmemde ilgisiz olduğunu hissettirdi. Her hastayı ayrı bir vaka görmek yerine ezbere iş yapıyormuş izlenimi bıraktı. Fiyatlandırmasında da sonradan indirime gittiğini iletince belki de artık yeterli müşteri çekemediğini düşündüm. Lafı ağzından cımbızla aldığım hocamın öngörüsü ise 3000-3500 greft ile sadece ön bölgeye bir ekim yapılması. İkinci bir ekimin özellikle arkayı kapatmak için lazım olduğunu söyledi. Manuel olarak donör toplamasının o bölgenin daha az hırpalanmasını sağladığını forumdan öğrendim. Ne kadar bir etkisi olacağını bilemiyorum ancak toplanan greft sayısının kısıtlı olmasına neden olacağını düşünüyorum. Bu da ekimde istenen yoğunluğu vermeyebilir. Forumda gördüğüm birkaç konuda bundan muzdarip olan hastaları da görünce ilk sıraya koymaktan vazgeçtim. Sizin de Serdar Hoca konusunda tecrübe ve düşüncelerinizi merak ediyorum.

3-Şahin Çelik: Kendisi doktor olmadığı için başta emin olamadım ancak forumda bu kadar methedildiğini görünce ziyaret etmek istedim. Şahin hoca gayet ilgili davrandı ve saçımın yapısını gerçekten anlamaya çalıştı. Kan değerleri için sonuç istemesi de bana mantıklı geldi, diğer yerlerde kimse böyle bir şey istememişti. Kamera ile saç köklerinin yoğunluğunu ve kök başına ortalama kaç saç çıktığını inceledi, bunlara bakarak tecrübesine dayanıp 400-4500 greft çıkabileceğini söyledi. Diğerlerinden farklı olarak ön taraf ile beraber az da olsa vertex ve arka tarafa da ekim yapacağını söyledi. Ek olarak saç çizgisi üzerine de çok konuştuk ve diğerlerinin aksine bir çizgi tasarlayıp nasıl görüneceği hakkında bir fikir sahibi olmama yardımcı oldu.
Ekim merkezinin imkanları kafamda soru işareti, Çukurambardaki yeni yere taşınalı çok vakit olmamış forumda gördüğüm kadarıyla. Bir de ek olarak ekibinden bir kişinin (ismi Suat olarak aklımda kalmış) ayrılıp kendi merkezini kurduğunu okudum. Hatta Şahin hocanın çok yakınına. Ekipten tecrübeli insanların ayrılması sıkıntı yaratır mı, bu ayrılan arkadaş sürecin önemli bir parçası mıydı? Bu konuda yorumlarınızı merak ediyorum.

4- Doç Dr Ekrem Civaş: Açıkçası bana mesafe olarak yakın olduğundan ve instagramda gördüğümden dolayı görüşmek istedim. Burada çalışan iki doktorun da Hacettepe mezunu dermatologlar olması ilgimi çekti. Yine merkezdeki Dermatolog Ümit hoca saç ekimiyle ilgilenen kişi. Kendisinin akademik anlamda çok bilgili olduğuna şüphe yok ancak tecrübesinden ve el yatkınlığından emin değilim. Forumda referans olacak bir konu da göremeyince gözüm kapalı girebileceğim bir yer olamadı malesef. Buna rağmen belirlenen saç çizgisi ve donör bölge hakkında tespitlerini mantıklı buldum. Çoğunlukla yurtdışı hastaları var ve sonuçları fena görünmüyordu. Ek olarak saç ile alakalı tüm problemlere tamamen bilimsel yaklaşımlarını takdir ettim. FDA onayı olmayan işlemlerin (mezoterapi vs) ne kadar faydalı olacağı konusunda ben de onlar gibi çekimserim açıkçası. Son olarak fiyatları gezdiğim diğer merkezlere göre fazlaydı.

5- Dr. Özgür Koldaş: Burada da Özgür hocanın kendisi yoktu ancak Samet bey ilgilendi, kendisi doktor mu bilmiyorum. Burada da kamerayla donör bölge incelendi ve saç ortalaması 2.5 olarak göründü. Birçok hocanın da bana ilettiği gibi saç teli ırsi olarak ince olmasına rağmen yoğunluğun fena olmadığı ve 5000-5500 greftlik bir ekim yapılabileceğini söylediler. Bu sayı diğer yerlere kıyasla yüksekti ve ne kadar gerçekçi bir değer söylediklerinden emin değilim. Sonuçta ekim esnasında greft sayısını sayacak halim olmadığından ekimi yapanların söylediklerine inanmak durumundayız. Burada da bir saç çizgisi belirlemeye çalıştık ve çıkan çizgi Şahin hocanı çizdiğiyle çok benzerdi.

Hem sizler tavsiye verirken süreci daha iyi anlamanız için hem de bu merkezleri ziyaret etmeyi düşünen arkadaşlarda bir fikir yaratması için ayrıntılı yazmaya çalıştım, umarım çok sıkmamıştır yazdıklarım.

Bu merkezler dışında önerebileceğiniz ve görüşmem gerektiğini düşündüğünüz başka yerler varsa, yazarsanız çok sevinirim. Görüştüklerim arasında Serdar hoca ve Şahin bey en mantıklı gördüklerim. Şahin bey özellikle forumdaki referanslar ve hastaya yaklaşımıyla ağır basarken Serdar hoca ise kariyeri, tecrübesi ve manuel donör alım tekniğiyle ağır basıyor. Bu merkezlerin ekipleri de önemli, Serdar hocanın ekibi hakkında bir bilgim yok ancak daha önce belirttiğim gibi Şahin beyin ekibinden ayrılanlar olmuş. Bunun olumsuz bir etkisi olur mu, ne dersiniz?

Yorumlarınızı, tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

gabiş

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Tüm bunların dışında gördüğüm İstanbul’da bu işin en üst noktası Asmed Koray Hoca. Ancak hem takvimin yoğunluğu hem de fiyatın yüksekliği (10 bin euro gibi rakamlar gördüm doğruluğu konusunda bilgilendirirseniz sevinirim) dolayısıyla tercih edemeyeceğim bir seçenek. Belki ilerde bu paraları saç ekimine ayıracak bir bütçem olursa ikinci bir ekimde kendisini tercih edebilirim.

Başta yazmamışım ancak fiyat olarak bu merkezlerden biri hariç hepsi 45-55 bin tl civarlarında oynuyor.

Bir de eklemeyi unuttuğum bir saç çizgisi tasarımı fotoğrafım vardı. Şahin Bey, Ümit hoca ve Samet bey saç çizgisi çizmek zahmetinde bulundu, diğerleri de keşke üşenmeselerdi. Tek fotoğraf bulabildim ancak yapılan tasarımlar birbirine çok yakındı ve benim de kafamda planladığım gibiydi. (Bu fotoğrafta doğru olan gerideki çizgi, kafanız karışmasın.)

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
Ankara şahin çelik
Ya da bekir bek
Global Moderator

gabiş

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Ankara şahin çelik
Ya da bekir bek

Hintell hocam selamlar, fotolardan da gördüğünüz üzere açıklığım nispeten büyük. Bekir hoca sizce kendi yönteminin limitleri nedeniyle (günlük 1500 greft gibi yorumlar gördüm) beni kabul eder mi? Kabul etse de en azından 2 gün alacak bir süreç olacağını düşünüyorum. Bu bir sıkıntı yaratır mı sizce, yorumunuz nedir?
Ek olarak Bekir hocanın 2024 yılı fiyatlandırması hakkında bilginiz var mıdır?

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
Eder ama açıklık iki ekimlik tek ekimle kapanmaz
Global Moderator

gabiş

• Yeni üye
  • *
  • Saç ekimi sonuçları
Eder ama açıklık iki ekimlik tek ekimle kapanmaz

Teşekkürler Hintell, yarın bir aksilik olmazsa Bekir hocayla görüşmeye gideceğim. Bakalım nasıl yorumlayacak durumumu.
Sonrasında takvim, fiyat vs değerlendirip bir karar vereceğim. Şahin Çelik ya da Bekir Bek senin de dediğin gibi en mantıklı iki seçeneğim gibi görünüyor.
Serdar Gökrem senin önerilerin arasında yoktu. Nedeni nedir? Açıkçası benim de pek içime sinmemişti yaptığım görüşme sonrası.

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
çok başarılı bulmuyorum ekimlerini serdar hoca nın tabi bu kişisel bir düşünce elbet mutlu hastası çoktur kötülemek gibi olmasın benim beklentilerimi karşılamıyor yaptığı saç ekimi
Global Moderator

Hintell

• Admin
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • saç ekimi sonuçları
Şahin beyin yanından kimse ayrılmadı ve yer açmadı

Onun yanından ayrıldı yer açtı vs zaten bunlar avantaj değil :)))
Kendinizi biçtirmeyin hocam. Bu durumlara kanıp
Global Moderator

Facebook Twitter Instagram