Gönderen Konu: Dut mu Finami?  (Okunma sayısı 821 defa)

Lauri

• Hero Member
Ynt: Dut mu Finami?
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2020, 22:07:59 »
Arkadaslar Dut daha etkili diye duydum, ama yan etkileri daha güclüymüs. Uzun süre sorunsuz Dut kullanan varmi?

Vardır illa ki. Ama tedavi mantığında bence az riskten çok riske doğru gitmek gerek bence. İlk tavsiyem, oral antiandrojen kullanmamanız yönünde, (durumunuzu bilmediğim için böyle söylüyorum) Ama illa oral antiandrojen kullanacam diyorsanız finas ile başlayın.

Kendimden örnek vermek gerekirse,
Yaklaşık 7 ay önce finas ile başladım. Son 2.5-3 aydır ise finas-dutas dönüşümlü olarak devam ediyorum. Biraz kıpırdanma olsa da, saçlarımda henüz gözle net görülür bir etki yok şu an için.

Fakat, ciddi olmadığını, geçebilecek yanetkiler olduğunu (kendimde daha önceki deneyimlerimi göz önüne alarak) söylesem de, ilacın aslında ana etkisi olan mesane küçülmesi yaşadığımı tahmin ediyorum. Bu kanıya, eskisine kıyasla çok daha sık işeme ihtiyacı duyduğumu farkederek vardım. (Tabi pandemi sürecinde sosyal yaşantımızın değişmiş olması, evde daha çok kalma sebebiyle , daha fazla çay-kahve tüketiyor vs. olmayla da ilgili olabilir fakat kesin olmasa da yine de ilacın böyle bir etki yaptığını düşünüyorum.) Ki zaten ilacın olayı bu. Bu durum son 1 aydır falan dikkatimi çekti.

Buna sebep olarak ise, son dönemde kullanıma eklediğim dutası görüyorum diyebilirim.

Dutasterid, finasteride kıyasla hem daha sert hem de, etkileri (yani yarılanma ömrü) çok çok çok dhaa uzun bir etken. Birisinde 6-12 saat iken, diğerinde 5 hafta civarı. Bir diğer yön olarak ise, finasterid 1 mg olarak, yani prostat ilacı olan versiyonuna göre (proscar) daha az dozajda kullanılıyor, (tavsiye ediliyor) fakat dutasterid (yani avodart) ise yumuşak kapsül olması sebebiyle mecburen paketteki orijinal dozajında kullanılmak durumunda. Haliyle dutasteridin ana etki, yan etki vs. hemen hepsini tamamen hissetme olasılığı daha yüksek düşünüyorum.

Kendimce yoerumum, illa kararlıysanız, önce finas, sonra iyice gözü kararttıysanız dutas şeklinde kullanmanız olur. Ama tekrar altını çizeyim, saç durumunuzu bilmemekle birlikte eğer illa antiandrojen kullanacağım diyorsanız geçerli bu söylediklerim.

icindentramvaygecensarki

• Sr. Member
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2020, 11:36:23 »
23 yaşındayım 2 ay önce filan Norwood 3 oldum, 2 hafta önce minoxa başladım ve hala kara kara düşünüyorum dut mu finas mı diye, bu pandemide doktora da gidilmiyor hem hastaneler riskli hem de randevu şansı pek yok, Avodartı aldım başucumda duruyor, şakaklarda daha etkili olduğunu söyledikleri için Avodartı deneyebilirim. Ashton Kutcher 25 yaşında Norwood 3'müş adam 10 sene dut kullandığını söyledi talk showda (ekstra bir şey yaptı mı bilmiyorum) şimdi adam Norwood 1.5 filan ve 40'lı yaşlarında. Bana da saçların avodartlık değil diyorlar ama bakalım bence denemeye değer.
TEDAVİM
Minoxil Forte Günde 1 (Şakaklara ve Frontale 3'er Fıs)
Dutasteride Avodart Günde 1 (Eskiden Haftada 2)
Fiyto Şampuan Haftada 2
Dermaroller 1 mm Haftada 2
D Vitamini- Çinko- B 12 2 Günde 1
Oral Spironolakton Aldactone 25 mg Günde 1

Dionx

• Full Member
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2020, 13:12:16 »
Ben simdi 3 aylik Fina siparis verdim (Almanyada yasadigim icin böyle haplara ulasmak biraz daha zahmetli maalesef) yakin zamanda zaten sakaklari ektirmem lazim. Ekime kadar en azindan olan saclari korumayi düsünüyorum.
  • Yaşınız 30

Dionx

• Full Member
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2020, 16:01:13 »
Bunu yolladilar. 1 mg olduktan sonra, markasi fark etmiyordur herhalde?
  • Yaşınız 30

Dionx

• Full Member
« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2020, 18:01:18 »
Bu arada kafeinli sampuanlarin bir faydasi oluyormu?
  • Yaşınız 30

Facebook Twitter Instagram